• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bunlara gözatın İşletmenizi büyütmek için altın tavsiyeler
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Bu Alana Reklam Verin.
Blog Kategorileri
Blog Detayları

Bunlara gözatın İşletmenizi büyütmek için altın tavsiyeler

Dünyanın en başarılı şirketlerinin pazardaki uzun ömürlü olmasını ve gücünü kaybetmemesini sağlayan en ehemmiyetli öğe, doğru alışkanlıklara sahip yöneticiler tarafından idare ediliyor olmasıdır. Edindiğimiz günlük alışkanlıklar muvaffakiyet potansiyelimizi etkilemekte ehemmiyetli etkenlerdir.

Alışkanlıklarımız hayatımızın inkar edemeyeceğimiz bir parçasıdır, sahip olduğumuz alışkanlıklar davranışlarımızın çoğunu yönetmektedir. Düşünme biçimimiz, hislerimiz başarılı olabilmek için edindiğimiz pozitif alışkanlıklar iş hayatı ve şahsi hayatımız için oldukça ehemmiyetlidir.

İşinde başarılı olmayı , sürdürülebilirliği amaçlayan bir teşebbüsçü doğru alışkanlıklara sahip olmalıdır. İş dünyasında sergilenen kötü alışkanlıklar işinizi kaybetmenizi , itibar görmek ve başarıya erişmenizde ki hedeflerinizi yok etmektedir.

İş dünyasında sahip olabileceğiniz en iyi alışkanlıklar nelerdir? 

Her 10 işletmeden sekizinin ilk on sekiz aylık faaliyetinde başarısız olduğu ve işletmelerin yalnızca yüzde dördünün marka olmayı muvaffak olabildiği yapılan araştırmalar neticesi ortaya çıkmıştı. Tüm bunlar düşünüldüğünde muvaffakiyet sağlayan her işletmenin doğru alışkanlıklara sahip oldukları açıkça ortadadır.

İşinizde başarılı olmayı ve geleceğe yönelik kariyerinizi garanti altına almayı amaçlıyorsanız , başarının katiyen tesadüf olmadığını ve bir gece de zengin olamayacağınızı bilmeli, muvaffakiyet için azimli, prensipli ve doğru alışkanlıklara sahip olmanın ehemmiyetini kavramalısınız.

Doğru alışkanlıklar kazanarak başarılı olabilmeniz için Dünyaca tanınmış teşebbüsçülerin önerdikleri doğru alışkanlıkları sizler için listeledik.

1. Erken Uyanın

Güne erken başlamak motivasyon sağlayabilmek, konsantre olabilmek için edinilmesi şart olan ehemmiyetli bir alışkanlıktır. Hedeflerinize erişebilmek için kişisel ve mesleksel açıdan erken kalkmaktan daha iyi bir alışkanlık yoktur.

Her gün ki rutininizden en az iki saat önce uyanmanız , gün içinde daha çok iş yapabilmenizi ve iyi motive olmanızı sağlayacaktır. Erken uyanmakla alakalı sualinizin varsa ve sabah uykusunu seviyorsanız küçük farklıklar yaparak bu rutini sağlayabilirsiniz. Bir gün içerisinde bu değişimi sağlamak yerine her gün 15 dakika daha erken kalkmanız ağır ağır erken uyanma alışkanlığı edinmenizi sağlayacaktır.

2. İktidar saati

Amerikalı hayat koçu Anthony Robins , güne başladığınız ilk saatlerin çok ehemmiyetli olduğunu dile getirmektedir Erken kalkma alışkanlığını edindikten sonraki mertebe, gün içinde yaşayacağınız yoğun tempoya hazırlanmak için beden ve ruh sıhhatinize ehemmiyet vermenizdir. Güne sıhhatli bir kahvaltı ve iyi bir egzersizle başlamak gün içinde karşılaşacağınız tüm zorlukların kolayca üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Her sabah 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız egzersizler sayesinde güne daha enerjik ve iyi başlarsınız. Kısa vakit dilimleri ile başlayarak edineceğiniz bu alışkanlıkları günlük rutininize dönüştürmek oldukça önemlidir.

3.Esin Kaynaklarının peşine düşün

Size esin olacak, işinizle alakalı gelişmenizi ve yeni fikirler oluşturmanızı sağlayacak yazı, sesli kitap,teşebbüsçü hikayeleri gibi yazıları her gün düzenli olarak okumaya özen gösterin.

İşinizle alakalı bir rol model bulun, bu kişinin başarı sırlarını,yaptığı yenilikleri ve başarılı olabilmek için hangi zorlukları nasıl aştığını araştırın ve kendinize bu başarıyı esin alın.

4. Günlük amaçlar belirleyin

İş hedefleriniz belirlemek kalıcı bir muvaffakiyet elde faktörün ehemmiyetli adımlarındandır. Uzun vadeli hedeflerin yanında belirlediğiniz günlük erişilebilir amaçlar , uzun vadedeki hedefleriniz için birer basamaktır.

Günlük hedeflerinizi zihninizin daha taze ve duru olduğu sabah erken saatlerde yapmalısınız. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kısa vadede belirlediğiniz hedeflere erişmeniz yaptığınız uzun vadeli amaçlar konusunda motivasyonunuzu arttıracak geleceğe umutla bakmanızı sağlayacaktır.

5. Posta kutunuzu aktüel tutun

Sanal karmaşa odaklanma meselenindeki en ehemmiyetli etkendir. Posta kutusundaki gelen ileti yoğunluğu , istenmeyen postalar dikkatinizin bozulmasını sağlayan etkenlerdir.

İşe başlamadan önce öncelikle e-postaları kontrol etmek ,tertip etmek gereksiz tüm postaları silmek ,otomatik olarak gelen reklam postalarını engellemek ve bunlara filtre uygulamak gün içerisinde kafanızın karışmaması için yapılması gereken işlerdir.

6. Zamanınızı yönetin

Zamanınızı iyi yönetme alışkanlığına sahip olmanız çok önemlidir. Zamanı kullanma şekliniz başarılı olup olmadığınızla alakalı fikir edinmek için önemlidir. İnternet ortamında uzun zamanlar harcamak, gereksiz aktivitelere bol zaman ayırmak , zaman idaresi ile ilgili sizi başarısızlığı sürükler.

Dikkatinizi dağıtacak ,zamanınızı boşa harcamanıza kapı aralayacak tüm uyaranlardan kendinizi soyutlamanız , işinize daha çok zaman ayırmanızı ve kontrolü elinizde tutmanızı sağlar. Dikkatinizi dağıtmayın ve hedeflerinize erişebilmek için odaklanın.

7. İşinizi önem sırasına göre yapın

Gün içerisinde yapmış olduğunuz her tasarıda o gün yapılması gereken en önemli birkaç madde bulunmaktadır. Öncelikle yapılması şart olan en ehemmiyetli işleri hallederek başlayın. Erken saatlerde motivasyonunuz yüksek olduğu için ehemmiyetli işleri öncelikle yapmak mühimdir. Böylelikle günün ilerleyen saatlerinde daha az ehemmiyetli olan diğer işlerinizi halledebilirsiniz.

8. Pareto İlkesi ni benimseyin

Pareto ilkesi (Pareto Prensibi) Genel manada ; Müşteri potansiyelinin yüzde yirmilik bölümünün satışların yüzde seksenini sağlaması olarak dile getirilebilir.

İş dünyasında Pareto İlkesi oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu kaidesi bilerek değerlendirmeleri buna göre yapmak ve bu vaziyeti alışkanlık haline getirmek gelecek hedeflerinize erişmeniz için etken bir yoldur.

9. İzleyin ve çözümleme edin

Sözgelimi; bir uçak kaptanı bir noktadan diğerine yolcu ederken rotanını inceler ve ilerleme vaziyetini izleyip analiz eder. Yolculuk süresince hızını,yüksekliğini,rotasını ve karşılaşabileceği diğer bir hayli etkeni bilir. Kaptan sahip olduğu tüm bu bilgiler sayesinde tam vaktinde hedefine erişebilmek için ihtiyaç duyulan ayarlamaları yapar.

İşinizle alakalı bir rota belirleyin ve erişmek istediğiniz rotayı iyi tahlil edin. Günlük rutin olarak kontrollerinizi sağlayın.

10. Ağ Oluşturun

İş dünyasında muvaffakiyet ele geçirmek istiyorsanız insanlarla işbirliği içerisinde olmanız ,çalışanlarınıza yardım faktörüz ve onları doğru yönlendirmeniz önemlidir. Çalışanlarınızı doğru şekilde yönlendirmenin yollarını bulun ve işlerine değer katın.

11. İnsanların hikayelerini dinleyin

Kendimizi yoğun olarak çalışmaya kaptırdığımızda diğer insanlarla olan irtibatımızı kopartırız. Sadece patron-işçi yada müşteri-satıcı ilişkilerini sathi olarak idare etmek başarı için yeterli değildir.

İnsanların hayatları, hikayeleri konusunda meraklı olun, bilgi edinin. Her yeni hikaye size yeni muvaffakiyet fikirleri sunabilir. İnsanlarla birebir iletişimde kalın bu vaziyet sizin duygusal ve tinsel olarak ta iyi hissetmenizi sağlar.

12. İşinize Değer katın 

Ticaret ile ilgilenen bir çok insanın en ehemmiyetli hedefi öncelikle kar ele geçirmektir. Bir iş yeri için kar ele geçirmek elbette ki ehemmiyetlidir. Ancak unutmayın ki en başarılı insanlar ve en ehemmiyetli işletmeler işlerine değer katanlardır. İşinize herkesten değişik olarak bir katma değer sağlamıyorsanız vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir.

Gerçek başarıyı ele geçirmek için kestirme yollar değil uzun yollar aşmanız gerekir. Kazanmak için hep daha fazla çalışmalısınız. Uzun vadede iyi bir taktik belirlemeli ve işinize değer katacak yollar seçmelisiniz.

13. Sualler mesele

Büyüdükçe sual sormaktan vazgeçeriz. Bu vaziyet büyük ölçüde egolarımızdan kaynaklanır. Oysa ki çocuklar çok meraklıdır, daimi sualler sorar ve dünyayı anlamaya çalışırlar. Bu vaziyet öğrenmelerini geliştirir. Biz yetişkinler ise her şeyi bildiğimizi düşünür sual sormayı zayıflık olarak görürüz. Sual sormamak , yalnızca kendi bildiği ile kanaat etmeye çalışmak iş dünyası için oldukça yıkıcıdır.

Başarılı olmanın temellerinden biri de daimi sual sormaktır. Sual sormayı alışkanlık haline getirmeli ve yanıtları dikkatlice dinlemelisiniz. Verilen tavsiyelere dikkat etmek, değişik bakış açılarına sahip insanlardan aldığınız yanıtları açıklamak muvaffakiyet elde faktörüz için ehemmiyetlidir.

14. Düşüncelerinizi kayıt altına alın

Başarılı bir çok teşebbüsçü günlük tuttuklarından söz eder.

Günlük tutmak; işinizle alakalı muvaffak olmak istedikleriniz,neler ele geçirmeyi amaçladığınızı, hislerinizi tamamiyle dürüst bir şekilde bir kağıda dökmek zihin temizliğiniz açısından da ehemmiyetlidir.

15. Pozitif olun

İş dünyasında pozitif olmak her vakit için ehemmiyetli bir alışkanlıktır. Mali sorunlar, satış azlığı,çalışanların performanslarındaki eksiklik kolayca insanları negatif düşüncelere itebilir. Tümüyle olumsuzluğa odaklanmak , daha fazla olumsuzluğa kapı aralayacaktır. Zihin her zaman odaklandığı istikamete doğru hareket eder.

Başarısız dahi olsanız, kendinizi başarısız hissetseniz bile , ısrarlı olduğunuz ve vazgeçmediğiniz sürece , nihayetinde başarıyı yakalarsınız. İyi şeylere odaklanmanız uzun vadede başarılı olmanızı sağlar.

16. İnsanlara Yardım Edin

Dışarıda bir çok güçlükle savaşan, yiyecek ,giyim yada barınacak yerleri olmayan bir çok insan bulunmakta. Etrafımızdaki insanlara yardım etmek ve bir şeyler yapabilmek çok önemlidir.

İhtiyacı olanlara zaman ayırmak çoğu kez başarıdan daha önemlidir. Başkalarının yaşamlarına değer katmak, yardımda bulunmak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

17. Bütçenizi Savunun

İşletmenizde bütçenizi savunmak ve kontrol altında tutmak gerekir. Küçük gibi görünen giderleri önem vermemek büyüyüp kontrolümüz dışına çıkabilir. Benjamin Franklin in de dediği gibi “ Küçük giderlerden sakının, küçücük bir sızıntı büyük bir gemiyi batırabilir.”

Bir bütçe belirleyin ve o bütçeyi aşmayın. Aylık,reklam ve diğer giderleriniz için yeterli nakit akışına sahip olup olmadığınızı kontrol edin. Bu çok önemli bir alışkanlıktır.

18. Sektörün Liderlerini takip edin

Sektörünüzde başarıyı yakalamış, büyük Pazar hisselerine sahip olan teşebbüsçüleri inceleyin. Piyasaya yaklaşım şekillerini, reklam kaynaklarını, işlerine kattıkları değerleri araştırın ve sizde aynılarını uygulayın.

19. Ertelemeyin

Başarıyı ele geçirmek için harekete geçmeyi ertelemek en kötü alışkanlıktır. Hemen harekete geçin hedefleriniz doğrultusunda ilerleyin.

20. Başarılarınızı gözden geçirin

İşiniz konusunda başarılarınızı, ele geçirdiklerinizi , gerçekleştirdiğiniz hedeflerinizi düşünmek motivasyonunuz için ehemmiyetli bir alışkanlıktır. Bir takım anlar çok şey muvaffak olamamış , hedeflerinizin çok gerisinde kalmışsınız gibi hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda dönüp geriye bakmanız ve başarılarınızı ,ele geçirdiklerinizi görmeniz iyi gelecektir.

21. Şükür edin

Sahip olduklarınız karşısında her zaman şükür sahibi olun. Bu önemli bir alışkanlıktır. Size sorun olarak görünen şeylerin bile arkasında bir iyilik olduğunu görebilmek , kötüye şükredebilmek başarı kapılarının giderek açılmasını sağlayacaktır.

Zorluklara katlanmak ,ve tüm bu zorlukları sabır göstererek karşılamak ,olgunlaşmamızı sağlayan ilahi bir yoldur. Zorlukların sizi senedirmesine ve yaşama sevincinizi çalmasına müsaade etmeyin.

22. Saygılı olun

Uzun vadede başarı sağlamak , başkalarına itibar etmekten geçer. İnsanlara saygılı davranmak, kendilerini yetersiz hissetmelerini önlemek , kötü hissettirecek davranışlardan sakınmak en ehemmiyetli beşeri davranış alışkanlıklarındandır. Size kötü davranılmasını istemiyorsanız sizde başkalarına kötü davranmayın. Alçak gönüllü, nazik, dikkatli ve anlayışlı olmak hem şahsi hayatta hem de iş hayatında oldukça ehemmiyetlidir.

23. Kendinizi geliştirin

Başarı yolundaki en değerli alışkanlıklardan biri de gelişime açık olmaktır. Sahip olduğumuz yeteneklere, bilgilere her zaman daha yenilerini ilave etmek ,öğrenmeye sürekli devam etmek günümüz şartlarında fazlasıyla gereklidir. Günde sadece 20 dakikanızı ayırarak yeni bir dil öğrenebilir, yeni yetenekler kazanabilirsiniz.

24.Tasarılarınız konusunda dirayetli davranın

Hedeflerine erişmeyi ilke edinen tüm teşebbüsçülerin sahip olduğu iyi bir tasarıları vardır. Hedeflerinize erişmek için yapmanız gerekenler , bir noktadan diğerine erişebilmeniz için hangi yolları seçmeniz gerektiği gibi konularda iyi bir ana tasarıya sahip olmalısınız.

Hedeflerinize erişmeyi muvaffak oldukça tasarınızda farklıklar yapabilir ve tasarınızı daha da geliştirebilirsiniz.

25. Dikkatli olun

Yasaya aykırı ,hile içeren işlerle alakalı dikkatli davranın. Kısa yoldan para kazanmaya çalışmaktansa uzun vadede sağlam işler muvaffak olmak daha ehemmiyetlidir. İş dünyasında itibarınızı kaybetmenizi sağlayacak, etik olmayan davranışlar sergilemekten uzak durun.

26. Sevdiğiniz bir şey yapın

Her gün sevdiğiniz sizi mutlu eden bir etkinlik yapın. Sahilde yürümek,bisiklete binmek, boyama yapmak vb. en son ne zaman bu aktivitelere zaman ayırdığınızı düşünün. Peki sizi bunları yapmaktan alıkoyan nedir?

Hedeflerimize ve işimize o kadar yoğunlaşırız ki kendimize zaman ayırmayı unuturuz. Her gün sevdiğiniz bir şeyi yapın. Bunu alışkanlık haline kazancın ve günlük rutininizin içine alın.

27- Yardım isteyin

Hiç birimiz mükemmel değiliz ve hiçbirimiz tüm yanıtları bilemeyiz. Dünyanın en başarılı teşebbüsçüleri yardım istemeyi bir alışkanlık haline getirmenin başarılarında önemli rolü olduğunu söylemektedirler. Egolarınızdan kurtulun ve çevrenizde size yardım edebileceğini düşündüğünüz insanlarla iletişime geçin.


12-03-2017

Facebook Yorumları

maltepe escort escort bayan istanbul escort maltepe escort kadikoy escort anadolu yakasi escort bayan escort atakoy escort atasehir escort maltepe escort bostanci escort escort kartal escort istanbul escort umraniye escort