• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
17 - 20 bin arası ihracatcıya yeşil pasaport verilecek
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

17 - 20 bin arası ihracatcıya yeşil pasaport verilecek 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "17-20 bin civarındaki ihracatçımızın buyruğuna bu ülkeyi temsil eden o ayrıcalıklı yeşil pasaportu vereceğiz." diye konuştu.

Zeybekci, İstanbul Endüstri Odası'nın (İSO) tertip ettiği "Türkiye'ye Güvenenler, Türkiye'de Üretenler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin cari açık çıkmazından kurtulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin varlıklarını nakde dönüştürerek ele geçirdiği Türkiye Varlık ve Yatırım Fonu’nu hayata geçirmesinin ehemmiyetini vurgulayan Zeybekci, "Dünya’daki G20 azası ülkeler içinde yatırım ve varlık fonu olmayan tek ülkeyiz. G20’nin dışında 100 tane ülkenin var fakat ilk 20’de olan bizim böyle bir gücümüz yok. Tasarruf oranlarımızı arttırmak, değerlendirmediğimiz varlıkları, varlık fonlarıyla diğer enstrümanlarla, ferdi emeklilikle tasarrufları arttırmak ve ihracatı arttırmak vaziyetindeyiz." dedi.

Zeybekçi,  Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın teşvikiyle bankaların başlattığı ürem indirimine de değinerek,  "Aylık yüzde 0,9’lar gibi aşağı doğru giden ürem rekabetinin, ekonomi idaresi olarak da destekleyerek bunun devamlılığını gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

“Önümüzdeki dönemde dünya kazan bir kepçe olacağız” diyen Zeybekçi, dünyada temas etmedik ülke bırakmayacaklarını ifade etti.

Belirlenen sektörlerde optimum yatırım oranını da belirledikten sonra firmalarla oturup ne istediklerini dinleyeceklerini bildiren Zeybekci, firmalara ihtiyaç duyulan bütün desteklerini vereceklerini kaydetti.

Zeybekçi, ihracat destekleriyle alakalı ülke dışında dünyanın belirli bölgelerindeki ehemmiyetli ticari merkezlerde bulunan firmalara da destek olacaklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Türk ticaret merkezi için oradaki ihracatçılarımızın kira ve personel giderlerini senelik 3 milyon dolara kadar destekleyeceğiz. Türkiye’de gerçekleştirilen fuarları da aynı ülke dışı fuarı gibi destekleyeceğiz. Ülke dışındaki pazarlama faaliyetlerini de destekleyeceğiz." 

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesine yönelik son gelişmeleri de aktaran Zeybekci, şunları kaydetti:

"En son kararlardan bir tanesi, yasası da çıktı, şu anda yönetmeliğini de Ekonomi Bakanlığı'nda bitirdik. Takriben olarak 17-20 bin civarındaki ihracatçımızın buyruğuna bu ülkeyi temsil eden o ayrıcalıklı yeşil pasaportu vereceğiz. Bizim başka ülkemiz yok. Bizim başka Türkiye’miz yok. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Danimarka 30 bin dolar olan kişi başına düşen ulusal geliri 100 bin dolara çıkaramaz ama biz 10 bin doları önümüzdeki 10-15 sene içinde 30-40 bin dolara çıkarabilecek potansiyeldeyiz. Bu ülkede ne yaparsanız her şey 3-4 katı olacak. Son 15 yılda böyle oldu. Önümüzdeki 15 yılda da böyle olacak. Türkiye’ye yatırım yapan kazanmaya devam edecek.”

12-08-2016

Facebook Yorumları