• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
2015 yılında 2 kamyonluk altın bozduruldu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

2015 yılında 2 kamyonluk altın bozduruldu 

Yatırımcı, 2015'te takriben 5,6 milyar liralık altın bozdurdu. Bu rakam 54,94 ton altına, bir diğer söylemle de yaklaşık 2 kamyon altına eşit geliyor.
 

Ücretlerdeki dalgalanma ile altını bırakıp konut ve dövize yönelen yatırımcı 2015'te yaklaşık 5,6 milyar liralık, başka bir deyişle 55 ton civarında altın bozdurdu. 

Bankacılık Düzenleme  ve Denetleme Kurulu (BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU) verilerinden derlenilen bilgilere göre 2014 sonu bakımından bankalardaki altın mevduatı 16 milyar 250 milyon lira olarak meydana geldi. Bu rakamın yaklaşık 15 milyar 926 milyon lirasının yurt içi yerleşik mudilere, 323 milyon lirasının ise ülke dışı yerleşik mudilere ait olduğu kaydedildi.

Ancak altın ücretlerindeki dalgalanma yatırımcıların altını bırakıp başka yatırım araçlarına yönelmesine neden oldu. 

Böylelikle 2015 ocak başı itibariyle bankalardaki altın mevduatı hesapları 10 milyar 624 milyon liraya geriledi. Bu rakamın 10 milyar 68 milyon lirası yurt içi yerleşik mudilerin, 556 milyon lirası ise ülke dışı yerleşik mudilerin olarak gerçekleşirken, 2015'te bozdurulan altın miktarı 5 milyar 626 milyon lira olarak hesaplandı.

Bu rakam, bir sene süresince gerçekleşen işlemlere göre 2015'te altının vasati gram ücreti 102,4 lira olarak baz alındığında, 54,94 ton altına denk geliyor. Yani yatırımcı, taşıma ağırlığı 30 tona kadar çıkan kamyonlarla 2015'te yaklaşık 2 kamyon altın bozdurdu. 

Uzmanlar 2015 yılında altından çıkan yatırımcının bu birikimini konut ve dövize yönlendirdiğini belirtiyor. Çünkü geçen yıl yüzde 10,6 artışla 1 milyon 289 bin 320'ye erişen konut satış adedinde Cumhuriyet tarihinin satış rekoru kırılırken, bankalardaki döviz tevdiat hesapları da 1 senede 124 milyar 307 milyon liralık artış gösterdi. 

"Altında şu anda alım değil, satım için fırsat bulunuyor" 

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) İdare Heyeti Başkanı Özcan Halaç, konuyla alakalı yaptığı değerlendirmede, geçen sene Türkiye'de altın ücretinin düşmesi hasebiyle o dönemde halkın altından çıkış yaptığını belirterek, kısa dönemde de altın ücretinde çıkış olmasıyla halkın o altını yerine koyamadığını kaydetti. 

Halaç, altında şu anda alım değil, satım için fırsat bulunduğunu dile getirerek, şunları aktardı: 

"Bizim yurttaştan istediğimiz altınları yastık altında tutmasın, alsın bankaya koysun. Altın bankaya koyulduğu vakit hem kar hissesi ele geçiriyor hem de isterse altını güvence olarak gösterip kredi kullanabilir. Altın artık Türkiye'de bankacılık enstrümanı oldu. Altın bir yatırım aracı, inmesi de çıkması da normal fakat yatırımcılara en büyük tavsiyem sepetlerinde illaki altın bulunsun. Son 7-8 sene en sürpriz yatırım aracı altın, hala sürprizlerine devam ediyor, nereye gideceğini de kestiremiyoruz." 

Bir takım altın ve para piyasaları uzmanlarının bu sene altının gram ücretinin 120 liraya çıkacağı öngörüsünün bulunmasına ait sual üzerine de Halaç, "Altında her şey olası" diye konuştu.

"Hala tasarrufların çok yüksek bir miktarı yastık altında kaldı"

İş Yatırım Bankacılık Analisti Kutluğ Doğanay ise altın ücretlerinin gerilediği ortamda yatırımcıların kar satışı yapıp otomobil ve konut tüketimine yönelmiş olabileceğini söyledi.

Bazılarının da döviz piyasalarındaki oynaklıktan yararlanmak için yatırımlarını bu alana kaydırmış olabileceğini aktaran Doğanay, "Borç ödemeleri için de kullanılan bir bölüm vardır kesin" diye konuştu.

Doğanay, bir diğer yol açarak da bankaların altın mevduatı toplamada geçen seneki kadar girişken davranmamasını göstererek, "Her türlü kanaldan bu ürünleri pazarladıklarını geçen senelerde anımsarsınız. Şubelerde altın günleri bile yapılırdı. Şimdi bu kadar kuvvetli bir pazarlama göremiyoruz. Mevduat kabul eden bankaların hemen hemen hepsinde altın mevduatı ürünü de bulunuyor" şeklinde konuştu. 

Bilhassa hane halkının elinde tasarruf aracı olarak kuvvetli bir altın stoku olduğunun ve hala tasarrufların çok yüksek bir miktarının yastık altında kaldığının söylenebileceğini belirten Doğanay, "Bir dönem altın mevduatı seferberliği düzeyinde kampanyalar yapılsa da bankaların toplayabildiği büyüklük 20-25 milyar lirayı geçemedi" şeklinde konuştu.

07-02-2016

Facebook Yorumları