• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
2015 yılında Perakende sektöründen 663 milyar lira ciro
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

2015 yılında Perakende sektöründen 663 milyar lira ciro
Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu'nun (TAMPF) PricewaterhouseCoopers iş birliğiyle hazırladığı "Dönüşürken Büyüyen Türkiye Perakende Sektörü" başlıklı raporun neticeleri izah etti. TAMPF  Başkanı Zafer Mermi, tüm negatifliklere karşın perakende sektörünün 2015'i yüzde 9'luk büyüme ile kapattığını belirterek, "Sektörün ciro büyüklüğü 663 milyar liraya erişti" diye konuştu. 

Sektörün 2014'te 608 milyar lira olan ciro büyüklüğünün 2015'te 663 milyar liraya eriştiği bilgisini veren Mermi, bu ciroda örgütlü perakendenin hissesinin 217 milyar lira olduğunu ifade etti. Mermi, sektör olarak bu sene yüzde 11-12 büyüme öngördüklerini belirterek, "2016'da açılacak 10 yeni ALIŞVERİŞ MERKEZİ'nin de katkısıyla çağdaş perakendede istihdam sayısını 800 binden 850 bine yükselteceğiz" dedi. Bir başka söylemle, bu yıl 50 bin kişiye iş olanağı sunacaklarını vurgulayan Mermi, organize perakende sektörünün sağlam alt yapısı sayesinde her yıl Türkiye ekonomisinin takriben 2,5 katı hızla büyümesini sürdürdüğünü dile getirdi.

"2016 yılı toz pembe olmayacak"

Mermi, dinamik bir yapıya sahip bulunan sektörün 2023'te dünya çapında markalar çıkarma hedefine emin adımlarla ilerlediğine işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Sektör açısından 2016 yılı toz pembe olmayacak. Komşu ülkelerle yaşanan meseleler, petrol ücretlerindeki gerilemeye paralel olarak Körfez ülkelerindeki talep düşüşü, euronun dolar karşısında değer kaybı ve artan şiddet olaylarının negatif yansımalarını hissedeceğiz. Her şeye rağmen hedefe odaklandık. Hükümetin orta vadede yüzde 4 büyüme arayışı, ülke dışında mağaza ve marka sayısındaki artış, natif pazar olanakları, organize perakende oranının hala düşük olması, seçim atmosferinden çıkılması ve cari açığın son beş yılın en düşük düzeyine inmesi 2016'ya değin iyimserliğimizi artırıyor."

Türk markalarının ülke dışı mağaza sayısı 3.000 750'ye erişecek 

Toplantıda söz alan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkan Yardımcısı Mustafa Cem Eriç ise ALIŞVERİŞ MERKEZİ'ler açısından 2015'in beklentilerin üzerinde bir büyümeyle kapatıldığını, 2016 için de umutlu olduklarını söyledi. TAMPF çatısı altında perakende sektörü ile son derece randımanlı bir iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Eriç, "Yakaladığımız bu sinerjiyle önümüzdeki yıllarda da Türkiye'nin antipatik güçlerinden biri olmaya devam edeceğiz" dedi. 

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo da 2016'da temkinli bir iyimserlik içinde olduklarını bildirdi. En ehemmiyetli riziko olarak döviz kurlarını gördüklerini vurgulayan Kariyo, "Dışalım üzerindeki vergilerin de perakende sektörü açısından olumsuz yansımaları olmasını bekliyoruz. Jeopolitik risklerden ve etrafımızda yaşanan olaylardan ülkemizin etkilenmemesi beklenemez" dedi.   Kariyo, Türk markalarının 2016 nihayetinde ülke dışı mağaza sayısının 3 bin 750'ye erişmesini beklediklerini ifade etti.

Toplam gıda perakendesi 411 milyar lira düzeyinde

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Nihat Özdemir ise modern perakende kategorileri arasında başı çeken gıda perakendeciliğinin 2015'te yüzde 18 büyüyerek 95 milyar liralık ciroya eriştiğini söyledi. Toplam gıda perakendesinin 411 milyar lira düzeyinde olduğunu anlatan Özdemir, "Marketler ve gıda servis zincirleri olarak, 2015'te 29 bin satış noktasına ve 270 bin kişilik istihdama eriştik. Yoğun rekabetin yaşandığı gıda perakendeciliğinde azalarımız geliştirdikleri yeni formatlar sayesinde verimliliklerini artırarak tüketicimize daha hızlı erişmeyi amaçlıyorlar" şeklinde konuştu.

Turizm Lokanta Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) İdare Heyeti Başkanı Kaya Demirer ise 2015'te yüzde 5 büyüme yakalayan yiyecek ve içecek hizmet perakendesinin 88 milyar liralık ciroya eriştiği bilgisini verdi. Lokantalar açısından 2015'in en ehemmiyetli gelişmesinin hızlı tüketim pazar büyüklüğünün yakalanması olduğunu ifade eden Demirer, "İstanbul hali hazırda yiyecek ve içecek sektörünün yüzde 43'ünü elinde tutuyor. Çalışan nüfusun artması, bilhassa kadınların çalışma hayatına girmesiyle hane dışı tüketim pazarının önümüzdeki dönemde de pozitif etkilenmesini bekliyoruz" dedi. 

"Türkiye'de 500 liraya giysi satılmıyor"

Kiğılı Giyim İdare Heyeti Başkanı Abdullah Kiğılı da müşterinin önce ücrete baktığını vurgulayarak Türkiye'de 500 liraya elbise satılmadığını söyledi.

Talep olmadığını belirten Kiğılı, "500 liraya takım elbise satışı akılalmaz derecede yerlerde sürünüyor. Peki bu kadar beyaz gömlekli insan var. Hızlı bir şekilde bürolar açılıyor, 500 liraya elbise nasıl satılmaz? Fiyatlar nasıl artıyor biliyor musunuz? Kumaş ücretlerinin bugünü ile 1 yıl evveli arasında dolar bazında hemen hemen yüzde 40'larda ham madde artışı var" ifadelerini kullandı.

Asgari fiyatın bin 300 lira olmasıyla piyasanın alt üst olduğunu aktaran Kiğılı, tedarikçilerinin kendilerine düşen hissesi bilmediğini aktararak, "Bu artıştan benim üzerime ne kadar hisse düşüyor? Bende 2 bin kişi çalışıyor, halen bilemiyorum. Kimi gerçekler var. 2016'da gördüğünüz en talihiz sektör hazır giyim. Hazır giyimde çok ciddi dalgalanmalar olacak, seyir onu gösteriyor. Bir taraftan kur riski, bir taraftan ham madde ücretleri artıyor, bir taraftan halkın alım gücü düşüyor" şeklinde konuştu.

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Alp Önder Özpamukçu da gıda ve hazır giyimin dışında kalan modern perakende kategorilerinin 2015 cirosunun vasati yüzde 5 artışla 65 milyar lira düzeylerine geldiğini vurguladı. Satış noktası sayısını 2015'te 3 binden 3 bin 500'e, istihdamı ise 115 binden 120 bine çıkardıklarını bildiren Özpamukçu, şu ifadeleri kullandı:

"Sektörün personel ihtiyacına yönelik analiz eder geliştirdik ve İSMEK ile beraber yürüttüğümüz proje sayesinde daimiliği olan bir Perakende Okulu açtık. Bu sene tüketicilerimize yeniden en uygun ücretli ürünleri sunabilmek hesabına verimliliğimizi artırmaya odaklanacağız."
           
Hane halkı başına vasati tüketim harcaması 2 bin 848 lira  

PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektörü Öncüsü Adnan Akan ise Dönüşürken Büyüyen Türkiye Perakende Sektörü başlıklı rapor ile ilgili bilgi verdi. 

Perakende sektörünün 2015 seneninde 663 milyar liralık bir büyüklüğe eriştiğini bildiren Akan, rapora ait şunları kaydetti:

"Son zamandaki birleşme ve satın almalara karşın Türkiye'de pazarın yüzde 67'lik bölümü hali hazırda ananesel perakendenin elinde. Organizeye geçişin oranla ağır olmasına ve dalgalanmalara karşın sektör istikrarlı büyümesini sürdürecek. Son 5 senelik performansın ışığında senelik vasati yüzde 9 büyüyerek toplam perakende 2018 seneninde 880 milyar liralık ciroya erişecek. Bu rakam içinde örgütlü perakendenin hissesi artacak. Türkiye genelinde halen 360 olan ALIŞVERİŞ MERKEZİ sayısı 2018 sonunda 415'e, ALIŞVERİŞ MERKEZİ'lerdeki kiralanabilir satış alanı ise 10,5 milyon metrekareden 13 milyon metrekareye çıkacak."

Dönüşürken büyüyen Türkiye Perakende Sektörü Raporunda yer alan bilgilere göre sektörün yüzde 67'sini ananesel, yüzde 33'ünü organize perakende oluşturuyor.

Toplam perakende satışlarının yüzde 62'sini gerçekleştiren gıda sektöründe ananesel perakendecilerin payı yüzde 77'yi buluyor. 

Sektör, 2014 yılında her gün ortalama 15 mağaza açabilen bir tempoya erişti. Perakende e-ticaret hacmi 2014'te yüzde 37 büyüyerek 10 milyar lira oldu.

Türkiye perakende sektörü orta vadede her yıl ortalama yüzde 9 büyüyecek ve 2018'de yaklaşık 880 milyar lira ciroya erişecek.

Türkiye'de halen bin kişiye düşen kiralanabilir alan 135 metre kare. 2018'de Türkiye genelinde ALIŞVERİŞ MERKEZİ sayısı 415'e, toplam kiralanabilir alan 13 milyon metrekareye çıkacak.

Metrekare başına aylık ciro 703 lira. Metrekare başına ortaya konan ortalama KATMA DEĞER VERGİSİ 70 lira. Üç yılda yapılacak 55 yeni ALIŞVERİŞ MERKEZİ'deki satış alanları ile aylık ilave olarak 198 milyon lira KATMA DEĞER VERGİSİ geliri ele geçirilecek. 

Türkiye'de 2014 yılında hane halkı başına ortalama tüketim harcaması tahmini 2 bin 848 lira. Dünyada 2012- 2025 yılları arasında toptan ve perakende satış sektöründe net 1,6 milyon kişiye ek iş fırsatı doğacak

28-01-2016

Facebook Yorumları