• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
2016 yılı Türkiye için kabus olabilir
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

2016 yılı Türkiye için kabus olabilir 

Türkiye'de iç ve dış siyasette 2016 seneninde neler yaşanabileceğini değerlendiren uzmanlar, 2016 seneninde 2015 senesi gibi hızlı gelişmeler yaşanmasını bekliyor.

 

Türkiye'de iç ve dış siyasette 2016 seneninde neler yaşanabileceğini değerlendiren uzmanlar, kötümser bir sürece girildiği ve geçtiğimiz sene başlayan gerilim/çatışma tablosunda ağır bedeller ödeneceği tahmininde bulunuyor. 

Uzmanlar, 2016 seneninde Türkiye'yi dış siyaset ve güvenlik meseleleri açısından nelerin beklediği sualini cevapladı. Amerika'nın Sesi'ne konuşan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden binbaşı rütbesinden emekli ve güvenlik alanında uzman akademisyen Metin Gürcan ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan (TEPAV) güvenlik uzmanı Nihat Ali Özcan, önümüzdeki dönemle alakalı kaygılı bir tablo çiziyor.

Metin Gürcan, 2016 yılında 2015 yılı gibi hızlı gelişmeler yaşanmasını beklediğini belirterek, "Bir alacakaranlık kuşağı diye tanımlıyorum. Bu kuşak etkinliğini arttıracak. Kritik nokta gelecek Kasım ayındaki Amerikan Başkanlık Seçimi. 2016 yılını seçim öncesi ve sonraki dönem olarak ikiye de ayırabiliriz" diye konuştu. Bu çerçevede dış politikayı açıklayabileceğini kaydeden Gürcan, Rusya'nın Irak'a yönelik taşma gayretini, Rusya ile İran arasında gittikçe artmakta olan ortak emir merkezi kurulması gibi askeri işbirliği olduğunu, ayrı olarak Ermenistan, Dağıstan başka bir deyişle Hazar Denizi'nden Doğu Akdeniz'e kadar Şii karakterli Rusya öncülüğünde bir eksen gördüğünü dile getirdi. Türkiye'nin Rusya öncülüğündeki bu eksene karşı geçen yıl 24 Kasım'da Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye'nin hava ve kara alanında bağımsız bir oyuncu olarak oyun kurma becerinini kaybettiğini söyleyen Gürcan, Türkiye'nin NATO ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye yakınlaşmak vaziyetinde kaldığını kaydetti.

Gelecek Kasım'daki başkanlık seçimine dek AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idarenini "topal ördek" dolayısıyla da biraz çekingen görmeyi beklediğini belirten Gürcan, "ısırmayan dev" olarak adlandırdığı NATO'nun da çok ön tasarıda olmamayı seçenek ettiğini ifade etti. "Türkiye bölgesindeki gelişmelerde yalnız" diyen Gürcan, Türkiye'nin son haftalarda yoğunlaştığı Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkeler ile ittifak arayışlarını 2016'da devam ettireceğini öngördüğünü dile getirdi.

"2016 seneninde çatışma Batı'ya taşabilir"

Kürt güçlerinin IŞİD ile mücadelesi hasebiyle PKK'nın da kendisini beynelmilel kamuoyunda daha görünür hissettiğini kaydeden Metin Gürcan, "Şu anki çatışma hali şehir karakterli. Mevcut çatışmalardan kaynaklı fiyatı çok fazla, sosyo-ekonomik felaket çok yüksek düzeyde. Hem Ankara hem de PKK bunu değerlendiremiyor. Çatışma Batı'ya taşabilir" diye konuştu. Gürcan, PKK'nın alt örgütlerince yapılan ve örgütün tavrını "yumuşak" olarak niteleyen, Cizre, Silopi, Diyarbakır-Sur'daki çatışmayı Batı'ya taşımak gerektiği ve "bedel ödenecekse herkes ödemeli" görüşlerini içeren çok sert izahlarına da değindi.

PKK'nın Doğu'da sıkıştıkça çatışmayı Batı'ya taşıyabileceğini söyleyen Gürcan, bunun PKK'nın kendi militan kadrosu eliyle değil "vekaletler" aracılığıyla yapabileceğini ifade etti. Dolayısıyla alt örgütler üzerinden Batı şehirlerinde çatışma olayları görülebileceğini belirten Gürcan, "Türkiye'nin buna hazırlıklı olması gerekli. Belki ileride 2016'nın ilk aylarında PKK'nın sorumluluğu almadığı, hem de kınadığı eylemler görebiliriz. Türkiye'nin çok da alışık olmadığı yeni bir mücadele anlayışı olacak" dedi.

Türkiye'yi zor bir dönem beklediğini vurgulayan Gürcan, "Türkiye'nin alacakaranlık kuşağından geçerken hareket halindeki bir arabaya benzettiğimde başkanlık sistemine geçiş gibi arabadaki tüm aksamı etkileyecek bir farklık yapılmaması gerekir. Araba hareket halindeyken böyle geçiş yapılması için çok sağlam riziko tahlilleri gerekir. Ekonomik istikrar ve iç sulh sağlanmadan araba da hareket halindeyken böylesi yapısal farklıklar Türkiye'nin önüne yönetilmesi güç bir süreç dayatacak" diye konuştu.

"2015 ciddi güvenlik meselelerini kalıt bıraktı"

Uzman Nihat Ali Özcan da, Türkiye'nin 2016 seneninde yaşayacağı olaylar ile ilgili kötümser görüş paylaşanlardan. Özcan, "2015, Türkiye'ye ciddi güvenlik meseleleri kalıtı bıraktı. PKK, IŞİD faaliyetlerini çatışarak sürdürüyor, gündem dışı gibi gözükmekle beraber DHPK-C gibi örgütler de varlıklarını savunuyor. PKK ile IŞİD arasında da çatışma yaşanıyor. Dolayısıyla devlet dışı aktörler ve devlet dışı aktörlerin arasındaki ilişkiler bağlamında güvenlik meseleleri sorunu var" dedi.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya bakımından Irak ve Suriye'deki ilişkilerinin yanı sıra Rusya'nın üstlendiği rol itibariyle da sıkıntılı bir tablo çizen Özcan, uluslararası arenadaki gelişmeler de denkleme alındığında Türkiye'nin güvenlik meselelerinin derinleşeceğini dile getirdi.

Suriye ve Irak'ta IŞİD ile mücadele arttıkça bir başka sıkıntı ortaya çıkabileceğine işaret eden Özcan, "Oradaki örgüt azaları geriye dönüş için çıkış yolu arayacaklar. Hatta bir bölümü bulundukları ülkelerde hedeflere ve Türkiye'deki hedeflere yönelebilecekleri riskini bekleyebiliriz. DAEŞ'in, Türkiye'deki hedeflere yönelebileceğini, geçen yazdan bugüne devletin yaptığı operasyonları da düşündüğümüzde devleti de hedef alma ihtimali olabileceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla Türkiye, geniş ve derinlikli terör meseleleriyle karşı karşıya kalacaktır. PKK'nın son aylarda uyguladığı taktikle de alakalı olarak değişik özellikte ve boyutlarda güvenlik meseleleri yaşanacak görünüyor" diye konuştu.

2016 yılı içerisinde rastgele bir pozitif gelişme ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine de Nihat Ali Özcan, "Olumlu gelişme için Suriye ve Irak'ta güvenlik meseleleri bitmesini ki kimse bunun kısa vadede gerçekleşmesini beklemiyor. Geniş bir coğrafyada varlığını hissettiren güvenlik meselesi görüyoruz. 2016'da bütün bunların üstesinden gelmek zorluklar içeriyor. Dolayısıyla karamsar hissediyorum" yorumunda bulundu. 

03-01-2016

Facebook Yorumları