• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
41 FETÖ bağlantılı işadamının malvarlığına el konuldu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

41 FETÖ bağlantılı işadamının malvarlığına el konuldu 

Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladıkları iddiasıyla Akfa Holding ve 44 alt şirketine yönelik yürütülen tahkikat dahilinde, aralarında Akfa Holding İdare Heyeti Başkanı Fatih Aktaş, İhlas Holding daha önceki Üst Yöneticisi Cahit Paksoy ile Fi Yapı İdare Heyeti Başkanı Fikret İnan'ın da bulunduğu 41 kuşkulunun mal varlıklarına el konuldu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı iddiasıyla Akfa Holding ve 44 alt şirketine yönelik yürütülen tahkikat dahilinde, 120 kuşkulu ile ilgili gözaltı kararı alınmış, bu kuşkululardan 102'si yakalanmıştı.

Gözaltına alınan kuşkululardan bir bölümü ifade alma işleminin hemen peşinden serbest bırakılırken 85 kuşkulu ile ilgili gözaltına alınma, adli kontrol ve mahkemeden serbest bırakma işlemi gerçekleştirilmişti.

Soruşturmayı yürüten savcılık, 85 kuşkulu hakkında "FETÖ/PDY terör örgütü yöneticiliği ve azalığı", "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim", "suçtan meydana gelen mal varlığı değerlerini aklamak", "terörizmin finansmanı hakkındaki yasaya muhalefet" ve"nitelikli dolandırıcılık" gibi suçları işlediklerine konusunda kuvvetli suç kuşkusu bulunduğu gerekçesiyle mal varlıklarına el koyma kararı verilmesini istedi.

Talebi değerlendiren Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebinin kısmen kabulüne karar vererek, aralarında Akfa Holding İdare Heyeti Başkanı Fatih Aktaş, eşi Yeliz Aktaş, İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Ferhat Aktaş, İhlas Holding daha önceki Üst Yöneticisi Cahit Paksoy ile Fi Yapı İdare Heyeti Başkanı Fikret İnan'ın da bulunduğu 41 kuşkulu hakkında kuvveti suç kuşkusu bulunduğu gerekçesiyle 668 sayılı Yasa Kararında Kararname'nin 3/1. maddesi ile fark Ceza Muhakemesi Yasayı'nun 128. maddesi uyarınca tüm mal varlıklarına el konulmasına karar verdi.

Mal marlıklarına el konulan diğer kuşkuluların isimleri ise şöyle:

"Hasan Sayın, Ali Ulvi Orhan, Gökhan Özdemir, Yasemin Duran, Hüseyin Hulki Akyol, Şiar Molovalı, Necati Erkan, İsmail Aksoy, Şermin Işıl Tezcan, Fuat Şimşek, Gülsüm Pendar, İsmail Korucu, Veli Tan Kirtiş, Zekeriya Akbulut, İlhan Altun, Ömer Faruk Tuna, Hüseyin Türkkan, Mehmet Kesim, İbrahim Sayın, Murat Sungurlu, Asım Sayın, Yunus Cengiz, Muhammet Kaya, Senih Tan, Alper Hıdımoğlu, Ali Rıza Kuzgun, Nevzat Hekimoğlu, Bilal Murat Tokay, Murat Okşak, İsmail Canan, Oya Sungurlu, Selim Kılıç, Hayrettin Uç, Fatih Kolcuoğlu, Rebil Metin Görgeç."

Soruşturma kapsamında, Fatih Aktaş, Ferhat Aktaş, Fikret İnan ve Cahit Paksoy'un da aralarında bulunduğu 39 kuşkulu gözaltına alınmıştı.

07-09-2016

Facebook Yorumları