• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Ağustos ayının lideri otomotiv sektörü
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Ağustos ayının lideri otomotiv sektörü 

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) ağustos ayı raporuna göre, geçen ay yüzde 23 artışla 1 milyar 680 milyon dolar ihracata imza atan otomotiv, böylelikle tarihinin en yüksek ağustos ayı ihracatına erişti.

Otomotiv endüstrisi, ayrı olarak sektör açısından tatil dönemi olduğu için genelde kimi sektörlerin gerisinde bitiren ağustos ayını bu sene ilk defa öncü sektör olarak kapattı. Endüstrinin ağustos ayında Türkiye ihracatından aldığı hisse da yüzde 15 olarak meydana geldi.

Binek otomobillerde ülke bazında yüzde 209'a varan artış

Mal grubu bazında ihracat artışı ağustosta da sürerken, binek otomobiller, yan endüstri ve otobüs-minibüs-midibüste çift haneli artışlar oldu.

Otomotiv yan sanayisi yüzde 12 artışla 724 milyon dolar, binek otomobiller yüzde 57 artışla 586 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs yüzde 44 artışla 115 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 11 azalarak 213 milyon dolar ihracat yaptı.

Otomotiv yan sanayisinde en fazla satış yapılan ülke olan Almanya'ya ihracat yüzde 22, Romanya'ya yüzde 46, İspanya'ya yüzde 26, İran'a yüzde 44 ve Polonya'ya yüzde 30 arttı.

Binek otomobillerde en büyük üç pazardan Fransa, İtalya ve Almanya'ya sırasıyla yüzde 58, yüzde 209 ve yüzde 99 ihracat artışı kaydedildi. Diğer ehemmiyetli pazarlardan İspanya'ya yüzde 52, İsrail'e yüzde 67 artış oldu.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Kraliyet'a ihracat yüzde 58 azalırken, Slovenya'ya yüzde 11, Fransa'ya yüzde 22 ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye yüzde 100 arttı.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en ehemmiyetli pazarlardan Fransa'ya yüzde 22, Almanya'ya yüzde 93 ve İtalya'ya yüzde 195 ihracat artışı görüldü.

Almanya'ya ihracat yüzde 38 arttı

Otomotivin ağustos ayındaki yükselişi, ülkeler bazında da kendini gösterdi. Endüstrinin en büyük pazarı Almanya'ya ihracat yüzde 38 artışla 317 milyon dolar olurken, bu yükselişte binek otomobiller ihracatının yüzde 99, yan sanayi ihracatının yüzde 22 düzeyinde artması tesirli oldu.

Sektörün ikinci büyük pazarı Fransa'ya yüzde 29 artışla 191 milyon dolar ve üçüncü büyük pazarı İtalya'veyahut yüzde 81 artışla 158 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Diğer ehemmiyetli pazarlardan İspanya ve İsrail'e ihracatta yüzde 60 artış olurken, Birleşik Kraliyet'a ihracatta yüzde 29 ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye ihracatta yüzde 26 düşüş görüldü.

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu pazarında yüzde 77'lik hissesi ile en büyük pazarı olan AB'ye ihracat, ağustos ayında yüzde 29 artışla 1 milyar 288 milyon dolar oldu. Ağustosta natif pazarlar arasındaki Ortadoğu ülkelerine yüzde 15, Afrika ülkelerine yüzde 23 artış, Amerika ülkelerine ise yüzde 17 azalış oldu.

"Hedefe adım adım yaklaşıyoruz"

OİB İdare Heyeti Başkanı Orhan Sabuncu, konuya ait değerlendirmesinde, otomotiv endüstrisinin bu sene ocak-ağustos döneminde yüzde 12 artışla 15 milyar 141 milyon dolar ihracat kaydettiğini ve Türkiye ihracatının öncüsü konumunu sürdürdüğünü belirtti.

Sabuncu, şunları kaydetti:

"Sene sonu hedefimiz olan 23 milyar dolara adım adım yaklaşıyoruz. Ağustos ayında mal grubu bazında binek otomobiller, yan endüstri ve otobüs-minibüs-midibüste çift haneli artışlar olurken, binek otomobillerde ülke bazında artışlar yüzde 209'a varan oranlara kadar yükseldi. Ülke bazında en büyük pazarımız Almanya'ya ihracat yüzde 38, ülke grubu bazında en büyük pazarımız AB'ye ise yüzde 29 artış kaydettik."

04-09-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay