• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Altının gramı 120 lirayı görebilir
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Altının gramı 120 lirayı görebilir
 

Ocak ayında yatırımcısına takriben yüzde 7 kazandıran altının gram ücretinin, sene içinde tarihi doruğunu 120 liraya taşıması bekleniyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, geçen sene 113 liranın üzerini test ederek tarihi doruğuna erişen altının gram ücretinin, 2016 senesi ortalarında 120 liraya kadar yükselebileceği öngörüsünde bulundu.  

Altının gram ücretinde şu sıralar 102 liranın destek ve 110 lira düzeylerinin direnç olarak izleyeceğini aktaran Memiş, "Altının gramı kısa vadede düşüş trendine devam edecek ancak sene ortasına doğru yükselecek. Bu aylar söz ve nişan dönemi. Yazın düğün yapacaklara altındaki bu düşüş trendini kaçırmamalarını öneriyorum" diye konuştu.

Memiş, altının onsunun ise psikolojik destek düzeyi olan 1.100 doları kırarak 1.090-1.080 dolar bandına kadar gerileyeceği tahmininde bulunarak, "Piyasa oyuncuları altının hem onsunda hem de gramında alım-satım yaparak para kazandıkları için sert hareketler gördük. Dolayısıyla kar satışı gelmesi muhtemel olacaktır" dedi. 

'Yatırımcılar altından kazanç sağlayabilir'

Global piyasalarda altının onsunda bir zayıflama gerçekleşeceğini ifade eden Memiş, "Ancak iç piyasada bilhassa döviz ücretlerindeki düzeltme hareketleri, Japonya Merkez Bankasından (BoJ) gelen pozitif haberler ve piyasaları deşarj olan izahlar petrol ücretlerinde da yükselişleri beraberinde getirdi. Kısa vadede iyimser tabloyu fırsata çevirmek gerekiyor" yorumunu yaptı.

Altına global piyasalarda ciddi bir talep gelmesini beklediğini anlatan Memiş, "Hazirana kadar altının gramında 115 lira, devamında da 120 lira bandının test edilme ihtimalini yüksek görüyorum. Dolar/TL kurunun iç piyasalarda 3,15-3,25 bandına yükselmesini bekliyorum" değerlendirmesini yaptı.

Memiş, yabancı yatırımcıların daimi bir arayış içerisinde bulunduğuna dikkati çekerek, "Yabancı yatırımcı 'petrol mü, dolar mı, yoksa euro mu alalım?' beklentisi içerisinde. euro düşüş eğiliminde. Dolar endeksi yükseliş eğiliminde ancak Fed getirileri yükseltemeyeceği için oradan kazanç sağlayamayacaklar. Petrol ücretleri ise sürekli düşüş eğiliminde bulunuyor. Yatırımcıların kazanç sağlayacağı tek enstrüman olarak altın kalıyor. Küresel piyasa oyuncuları orta vadede altına ilgi gösterecek. İç piyasalarda da yıl ortasına doğru düğün sezonu başlayacağı için altına yoğun talep görülecek" şeklinde konuştu.

30-01-2016

Facebook Yorumları