• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Anadolu devler liginde 10 yılda yüzde 34 büyüdü
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Anadolu devler liginde 10 yılda yüzde 34 büyüdü 

Son 10 senelik dönemde Anadolu şehirleri 500 Büyük Endüstri Kuruluşu listesinde firma bazında ağırlıklarını yüzde 33.7 artırdı. Ancak 33 şehrin listede isimi yok...
 

Devler liginin son 10 seneye Anadolu damgasını vurdu. İstanbul Endüstri Odası (İSO) tarafından izah eden “Türkiye’nin 500 Büyük Endüstri Kuruluşu” listesinde Anadolu bu sene da ağırlığını artırdı. Son 10 senelik veriler değerlendirildiğinde firma bazında Anadolu firmalarının sayısı yüzde 33.77 arttı. İmalattan satışlardaki Anadolu ağırlığı ise son 10 senelik dönemde yüzde 5.8 artış gösterdi. 2015 seneninde 500 firmanın yarattığı 450.5 milyar liralık hacmin 252.1 milyar lirası Anadolu firmalarınca gerçekleştirildi. Böylelikle Anadolu’nun İSO 500 içindeki ağırlığı yüzde 55.9 oldu. 2006 yılındaki 500 firmanın toplam hacmi ise 184 milyar liraydı. Anadolu’nun o dönemdeki ağırlığı yüzde 52.8 olarak gerçekleşmiş ve rakam 97.3 milyar lirayı bulmuştu. 

Her 5 firmadan 3'ü Anadolu'dan 

Firma bazında ise rakamlar daha çarpıcı. 2006 yılında Anadolu’dan 231 firma listeye ismini yazdırırken, 2015 verilerine göre bu rakam 309’u buldu. Böylelikle Anadolu ağırlığını firma bazında hemen hemen yüzde 34 artmış oldu. Özetle listedeki her beş firmadan üçü Anadolu şehirlerinden listeye girdi. 

Rakamsal bazda yaşanan sıçramanın, imalattan satış oranına yansıması ise çok parlak değil. Şirket sayısı son 10 yılda yüzde 34 düzeyinde artarken, imalattan satışlar içinde Anadolu'nun hissenindeki artış aynı dönemde yüzde 6. Bu data de hissesi büyük olan ‘dev’lerin İstanbul’dan ayrılmadığını ve imalattan satışlarda gittikçe ağırlıklarını artırdıklarını ortaya koyuyor. 

Firma bazında İstanbul 2006’da 256’dan 2010’da 215’e, 2013 seneninde 190’dan 2014’te 189’a düşmüştü. 2015 senesi verilerine göre ise bu rakam 182 olarak meydana geldi. Özetle son bir senede İstanbul’un firma bazında kan kaybı hemen hemen yüzde 4’ü buldu. 

Geçen seneye göre firma sayısı itibariyle Türkiye’nin 10 şehiri yükselişe geçti. 5 şehirde ise düşüş oldu. 33 şehrin ise listede isimi yok.

Artıranlar; Sakarya, Balıkesir, Gaziantep, Isparta, İzmir, K. Maraş, Karaman, Manisa, Mersin, Samsun
Eksiltenler; İstanbul, Düzce, Hatay, Karabük, Kocaeli
Tek firma ile yer alanlar; Amasya, Burdur, Çankırı, Çanakkale, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Giresun, Kastamonu, Kırşehir, Rize, Siirt, Sivas, Uşak, Yalova

İki sene aradan sonra...

Çankırı, iki sene aradan sonra ilk kez listede bulundu. 2016 değerlendirmelerine göre şehiri temsil eden tek şirket 347'nci sıradan listeye merhaba diyen Aytaç Gıda Yatırım Endüstri ve Ticaret oldu. 2014 ve 2013 senesi değerlendirmelerinde Çankırı İSO ilk 500 listesinde bulunmuyordu.
 

Başkanlar şehirleri için ne diye konuştu?

İmalattan satışların yüzde 2.7’si Gaziantep’ten 

Adaletli Sani Konuoğlu - Gaziantep Endüstri Odası Başkanı:

Firmalarımızın, listede hem sayı hem de basamak olarak yükselmesi bizleri sevindirdi. Gaziantepli endüstri kuruluşlarının imalattan satış meblağında da 2014 yılına göre yüzde 24.7 artış oldu. Gaziantep, 500 firmanın imalattan satışlarının yüzde 2,7’lik bölümünü tek başına karşıladı. 2015 yılı seçim yılı olmasına ve global piyasalarda devam eden sıkıntılara karşın firmalarımız yükselen bir ivme gösterdi. İmalat, yatırım, istihdam ve ihracat gerçekleştirerek ekonomiye katkı sağlayan firmalarımızla ne kadar iftihar etsek azdır. 

Artış şehrimiz için sevindirici 

Ender Yorgancılar - Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı:

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içinde 60 tanesinin İzmir’de faaliyetleri var. Bu geçen yıl 59’du. İzmir aşağı yukarıya aynı performansı göstermiş. Lakin son yıllarda küçük küçük de olsa bir artış ivmesi yakalaması şehrimiz açısından sevindirici. 

Sakarya’nın başarısı; hedefleri 

Mahmut Kösemusul - Sakarya TSO Başkanı:

Başarımızı hedeflerimize borçluyuz. Başta otomotiv olmak üzere makine, tarım ve diğer sektörlerde kümelenme ile sürdürülebilir büyüme hedefl iyor ve Sakarya TSO olarak çalışmalarımızı da bu doğrultuda sürdürüyoruz. İlimiz bu arada bir tarım şehri. Dolayısıyla tarım ve sanayi balansını bozmadan üreten istihdam sağlayan ve etraf arkadaşı yatırımlarla büyümemizi sürdüreceğiz. 

İlk 10’un üç firması Kocaeli’den 

Ayhan Zeytinoğlu - Kocaeli Sanayi Odası Başkanı:

Bu yıl ilk onda şehrimizden 3 firma var. Listede Kocaelili firma sayısı 32 olarak görünüyor. Bunun nedeni firma merkezlerinin başka şehirlerde olmasından kaynaklanıyor olması. Merkezleri başka şehirlerde olup, imalatları Şehrimizde olan firmaları belirlediğimizde 2015 yılında 79 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde bulunduğunu görüyoruz. 2014 listesinde yer alan 10 firmamız 2015 listesinde bulunmuyor. Bu firmalarımızın bir bölümünün İkinci 500'e düştüğünü düşünüyoruz. Ancak ehemmiyetli bir bölümünün da bu sene müracaat etmediklerini belirledik. 

Adana zorlu dönemde belirsizlikleri yönetti 

Zeki Kıvanç - Adana Sanayi Odası Başkanı:

Köklü ve kuvvetli sanayi geçmişe sahip Adana için firma sayısını yeterli değil. Sanayi firmaları açısından oldukça zorlu bir süreçten geçtik. Teşvik sistemi kaynaklı negatifliklere karşın Adana, zorlu dönemde belirsizlikleri etkin şekilde yönetmeyi sürdürdü. 

Listedeki 26 firma Balıkesir’de üretiyor 

Barbaroshan Ayhanoğlu - Balıkesir Endüstri Odası Genel Sekreteri:

6 firmayla listede bulunuyoruz ancak listedeki 500 firmadan 26’sının imalat merkezi Balıkesir. Bu yüzden listede sayımız az olarak gözüküyor.

Şirketler ne diyor?

Kadooğlu en çok sıçrayış yapan 5’inci firma oldu

Tarkan Kadooğlu - Kadooğlu Holding İdare Heyeti Başkanı:

2014 seneninde 425. sırada bulunmuştuk. 2015 seneninde 270. sıraya yükseldik. 155 sıra atlayarak, Türkiye’nin en çok sıçrama yapan 5’inci firması olduk. Bu da işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor. Şirket olarak her vakit konjonktürü izliyor ve taktiğimizi ona göre belirliyoruz. Dünyadaki gelişmeleri doğru çözümlüyoruz. Bu da başarıyı getiriyor. Önümüzdeki senelerde yerimizi daha da yükseklere çıkaracağımıza inancım tamdır. 

Gürsoy, 100’den fazla ülkeye fındık ihraç ediyor 

Dursun Oğuz Gürsoy - Gürsoy Zirai Ürünler İdare Heyeti Başkanı:

Tam 1933’ten beri hizmet verdiğimiz fındık sektöründe başarımızı artıyoruz. Geçen sene 475’inci sıradaydık. Bu sene 120 basamak atlayarak 355’inci sırada bulunduk. Bu özelliğimizle Türkiye’nin sıçrama yapan 9’uncu şirketiyiz. Dünyanın 100 ‘den fazla ülkesine ihracat yapıyoruz. Fındık kreması, fındık ezmesi ve daha bir hayli ürünle fındıktan katma değer üretiyoruz. 

Muvaffakiyet Cargill’in Türkiye’ye olan güveninin neticesi 

Ediz Aksoy - Cargill Ortadoğu, Türkiye, Kuzey Afrika Müessesesel İlişkiler Direktörü: 

Listede 269’uncu basamaktan 114 sıra yükselerek 155’inci olduk. Bu yükselme Cargill’in Türkiye’ye olan güveninin ve uzun dönemli stratejik bakışının bir neticesi. 2014’ten bu yana toplamda 200 milyon doların üzerinde gerçekleştirdiğimiz satın almalar, ürün portföyümüze nişasta ve tatlandırıcıların yanı sıra yenilebilir yağlar ve endüstriyel ürünler ve bunlarla ilişkili servisleri ilave ederek, müşterilerimizin ‘seçenek ettiği iş ortağı’ olma vizyonumuz yolunda bizi her sene ileriye taşıdı. 

Sarılar Fındık, listeye ‘merhaba’ diye konuştu 

Adem Sarı - Sarılar Fındık Dış Ticaret Genel Müdürü:

413’üncü sıradan listeye giriş yaptık. Mevcut fabrikamızın haricinde Türkiye’nin teknolojisi en yüksek el değmeden kırım, seçim ve kalibre ayırımı yapabilen ilk ve tek kabuklu fındık fabrikası yatırımını bitirdik ve faaliyete geçirdik. Dolayısıyla, kapasitenizi de ehemmiyetli oranda artırdık. Pazarımız her geçen gün büyümekle birlikte geçen yılki ücret artışı da İSO 500’e girmemize pozitif katkı sağladı. 

Gülsan 80’inci sırada olmaktan gururlu 

Mustafa Toğçuoğlu - Gülsan Holding İdare Heyeti Başkanı:

Gülsan Sentetik Dokuma olarak İSO 500’de 80.sırada bulunmaktan dolayı mutluyuz. İSO 500 neticeleri şirketlerin gelişimi ve endüstricilerimiz açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Bu sıralama firma ve marka için yapılan yatırımların yatırımcıya pozitif dönüşü manası taşıdığı gibi dünya markası olma yolundaki adımlarında sağlamlığının da ehemmiyetli bir göstergesidir. Diğer taraftan İSO 500 neticeleri firmaların tüketiciye sunduğu ürünlerin hak ettiği değeri ve yeri bulması mananına da gelir. Firmalarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için ehemmiyetli bir kılavuz özelliği de taşıyan İSO 500 her geçen sene Ar-Ge ve inovasyonla tasarımın ehemmiyetini bir sefer daha ortaya koyuyor. 

Naksan iki firmasıyla listede 

Taner Nakıboğlu - Naksan Holding İdare Heyeti Azası:

Naksan Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Naksan Plastik ve Enerji San ve Tic. AŞ ve Royal Halı İplik Tekstil Mobilya San. Tic. A.Ş. şirketlerimizin İSO 500 listesinde bulunması bizi oldukça hoşnut etti. Bir gün evvel olduğu gibi bugün de sunduğumuz yenilikçi üretim teknolojisi, Ar-Ge ve hizmet organizasyonunda yapılan farklıklarla Türk sanayicilerin ihtiyaçlarını daha etkin biçimde karşılamayı hedefl iyoruz. Dünya klasmanında şirket olma yolunda, ülke ekonomisine katma değer yaratmaya devam edeceğiz. 2015 yılı net üretimden satışlara göre yapılan sıralamada yükselmemiz hem bizim için hem de Gaziantep için gurur verici bir netice.

08-06-2016

Facebook Yorumları