• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Ar-Ge yapan firmalar yarı yarıya vergiden muaf
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Ar-Ge yapan firmalar yarı yarıya vergiden muaf 

Ar-Ge yapana da patentini kiralayana da yüzde 50 vergi indirimi Yasa’daki yeni tertip etmeye göre patentli imalat yapan şirketlerin istifade edeceği yüzde 50 vergi indiriminden, Ar-Ge çalışması yapmayan, fakat patentini kiralayan firmalar da faydalanmaya başlayacak.

Yasada yapılan patentli buluşların ticarileştirilmesi ve üretimi için ehemmiyetli vergi teşvikleri getiren tertip etmenin 19 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girmesiyle Türkiye’deki Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin ülke ekonomisine katkı yapması yolunda büyük bir adım atıldı. Yeni tertip etmeye göre patent hakkının kiralanması (lisanslanması), devri veya satışı neticeninde ele geçirilen kazançlar ile patentli buluşun imalata konu olacak şekilde pazarlanması neticeninde ele geçirilen kazançların yüzde 50’si için müesseseler vergisi veya gelir vergisi alınmayacak.

Bu tertip etmenin getirdiği vergi avantajının, yalnızca Ar-Ge yapan şirketler için geçerli olmadığını belirten Destek Patent Patent Bölüm Yöneticisi Hakan Özcan, kendisine ait patenti olmayan ancak başkasından patent kiralayarak üretim yapmak isteyenlerin de vergi teşvikinden faydalanabileceğinin vurguluyor.

Patent kiralamasına yeni tertip etme

Hakan Özcan patent kiralaması ile ilgili: “Lisans olarak adlandırılan patent kiralamasında, patent sahibi geliştirdiği teknolojiyi kullanmak isteyen herkese, savunma müddeti süresince kullanım desturu verebilir. Bu da teknoloji imalatı yapmayan bir şirketin, üretilmiş bir teknolojiyi ticari olarak değerlendirme olanağına sahip olmasını sağlar. Başka bir deyişle, yeni tertip etmeye göre kendisi Ar-Ge çalışması yürütmemiş olan bir firma, lisans alarak yaptığı imalat neticeninde da yüzde 50 vergi indiriminden faydalanacak.” diye konuştu.

Şimdiye kadar bilhassa “patent mülkiyeti ele geçirilmesi” konusunda kimi yasaların kabul edildiğini söyleyen Hakan Özcan, yürürlüğe giren tertip etmenin ilk defa “patent kiralaması” için uygulamaya girecek olmasıyla büyük ehemmiyete haiz olduğunu belirtti.

Hakan Özcan tertip etmenin getireceği yararlar ile ilgili: “Uygulama ile patenti alınmış çok sayıda yeni teknolojinin üretilme olanağı da yakalanmış olmaktadır. Ayrı olarak bu süreç, Ar-Ge çalışmaları neticeninde firmaları patent almaya özendirerek yerli patent sayılarının artmasına da destek verecektir.” dedi.

 

27-12-2015

Facebook Yorumları