• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Asgari ücret 1300 Türk Lirası olacak
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Asgari ücret 1300 Türk Lirası olacak
 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik daha önceki Bakanı Faruk Çelik ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, asgari fiyatın 1.300 TL olacağıyla alakalı ayrı ayrı izahlarda bulundular.

Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, seçim bölgesindeki teşekkür turlarını bugün de sürdürdü. Partisinin seçim vaatlerinden biri olan asgari fiyatla alakalı izah yapan Bakan Zeybekci, rastgele bir mesele çıkmaması halinde Ocak ayından itibaren 1300 lira olabileceğini söyledi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik daha önceki Bakanı Faruk Çelik ise, Bursa'da yayın yapan bir televizyon programına katıldı. Asgari fiyatın 1300 TL olacağını izah eden Çelik, "Olmama ihtimali sıfır. Aralık ayında 15 kişiden oluşan komisyon hesaplamaları yapacak. Ay nihayetinde 'Anlaştık' veyahut 'Anlaşamadık' diyecekler. Biz devreye gireceğiz. Büyük olasılıkla bizim teklifimiz kabul edilecek" diye konuştu.

"MESELE ÇIKMAZSA OCAK AYINDA 1300 LİRA OLACAK"

Asgari fiyatın 1300 lira olmasıyla alakalı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun net bir izah yaptığını belirten Bakan Zeybekci, "Başbakanımız gayet net bir şekilde asgari fiyatın 1300 lira olacağı şeklinde biz söz söyledi. Bu bizim için bir taahhüt. Taahhüt haline dönüşmüş olan, bu konuda AK Parti olarak hükümet olarak da elimizden gelin yapılacaktır. Ve ilk fırsatta bununla alakalı zati gereği olan adımlar da atılacak. Ben hiçbir sorun görmüyorum. Başka bir deyişle asgari fiyatın 1300 lira olması alakalı bir sorun görmüyorum. Hükümet olarak bu istikamette asgari fiyat tespit komisyonuna tabii ki bu konu götürülecektir. Teklifimiz o istikamette olacaktır. Elimizden gelen her türlü çaba gösterilecektir. Ters bir vaziyet ben öngörmüyorum. Genel Başkanımız ve Başbakanımız son sözü söylemiştir. Ondan sonra söz söylemek bize yakışmaz bize düşen gerekeni yapmaktır. Allahın izniyle gereği yapılacaktır. Başbakanımız net konuştu. Ocak ayından itibaren teknik olarak bir anayasal ve adli bir sıkıntısı yoksa ocak ayı diye düşünüyoruz. 1 Ocak diye düşünüyoruz" dedi.
Asgari ücretin 1300 liraya yükselmesinin patronlara tesirine de değinen Zeybekci, "Bu asgari ücretle alakalı kimi sektörler, küçük ölçekli kuruluşlarda ve KOBİ'lerde şayet bir mağduriyet ve sıkıntı varsa, fiyatları artıcı bir öğe varsa, rekabetimizi Türkiye olarak kısıtlayan bir ekstra yük getiriyorsa, hükümet olarak bununla alakalı çalışmalar zaten yapılıyor. O manada iş adamlarına ve iş dünyasına da gereği yapılacaktır" dedi.

"OLMAMA İHTİMALİ SIFIR"

Seçim bölgesi Şanlıurfa'da partisi AK Parti'nin reylerinin artmasında ehemmiyetli hisse sahibi olan Faruk Çelik, ailesinin yaşadığı Bursa'da, mahalli yayın yapan Olay Televizyonu'nun canlı yayın programına katıldı. Programda, 'Urfa'nın çevresi dumanlı dağlar' türküsünü söyleyen Çelik, yöneltilen sualleri cevapladı.

7 Haziran ile 1 Kasım seçimlerinde yaşanan farkı halkın istikrarı seçenek etmesi olarak açıklayan Çelik, ekonomik gelişmelerin politikaya her vakit büyük bir tesirinin olduğunu, 2008'de global kriz yaşandığında yerel seçimlerde reylerinin yüzde 39'a düştüğünü söyledi. Çelik, şöyle devam etti:

"7 Haziran öncesinde de bazı böyle durumlar vardı. Reforme edilmesi şart olan konular vardı. Politik olarak bizim Genel Başkanımızın değişmesi vardı. Böyle bir değişimi yapmak kolay değildi. Bunu diğer partiler felaketle atlatırdı. Muhalefet de vaat eksenli bir siyaset izledi. O güne kadar izlenmemiş bir çizgi izlendi. Biz ise mali disiplini bozacak vaatleri yapmadık. Olmayan bir şeyi verelim dersek yanlış yapardık. Olması gereken şeyleri söyledik. Böyle olunca bizim ana projelerimiz gölgede kaldı. Yurttaş cebine ne gireceğine bakıyor. Bu atmosferde 7 Haziran'a girdik ve netice öyle çıktı. 1 Kasım öncesi de aynı tablo vardı hemen hemen. Fakat istikrarın bozulduğu gören yurttaş bu defa etkilenmedi. Vatandaş istikrarı önünü görme açısından bir çıkış yolu olarak gördü. Daha negatif ekonomik tablo olmasına karşın istikrar açısından karar verdi. Türkiye'de sorun muhalefe sorunu. Muhalefet iktidara natif olmalı. Ana muhalefet yüzde 25'i aşamıyorsa sorun ortada. Alternatif olamıyorlar. Vatandaş, muhalefete 'günümüz Türkiye'sinin şartlarına dönük bir şeyler söyleyin' diye ikazda bulundu. 7 Haziran'da milletimiz bize bir ikaz yaptı biz dersimizi çıkardık, umarım muhalefet de 1 Kasım'dan ders çıkarır."

Muhalefetin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik tenkitlerine de reaksiyon gösteren Faruk Çelik, "Sayın Erdoğan'ın toplumda büyük bir karşılığı var. Ona saldırırsanız toplumun reaksiyonunu alırsınız. Saldırmak yerine Recep Tayyip Erdoğan'ı örnek almalılar. Erdoğan'ın yükselişinden ders almalılar. Erdoğan, geleceğin Türkiye'sini temsil ediyor. Diğerleri ise statükoyu müdafaa eden partiler. Yurttaşımız bunu gördü ve onlara iyi bir ikaz yaptı" diye konuştu.

Faruk Çelik, asgari fiyat konusunda yaşanan tartışmalarla alakalı olarak şu izahlarda bulundu:

"Dediğimiz gibi asgari fiyat 1300 lira olacak. Olmama ihtimali sıfır. Aralık ayında 15 kişiden oluşan komisyon hesaplamaları yapacak. Ay nihayetinde anlaştık veyahut anlaşamadık diyecekler. Biz devreye gireceğiz. Hükümet olarak 1300 lira önereceğiz. Büyük olasılıkla bizim teklifimiz kabul edilecek. Artmasını biz daha çok isteriz. Bize bir yükü ve zararı yok. Yurttaşa zararı yok. İsterseniz 2 bin lira yapın ancak sonrası ay fabrika kapanır bu fiyatı veremezsiniz. İnsanların duygularını sömürmek için söylenmez bunlar. İşçiye hisse verelim derken işsiz kalmasına yol açarsanız daha büyük sıtıkıntı olur. Ayrı olarak İş Güvenliği Yasası ile kategorilere ayırdığımız işyerlerinde asgari fiyat daha değişik olacak. Sözgelişi çok tehlikeli işyerinde çalışan işçi 1300 liradan fazla fiyat alacak."

Güven ortamı olmayınca ekonomik manada mesafe almak olası olmadığını da dikkati çeken Çelik, "Biz bununla alakalı adımları atıyoruz. Ya silahlar bırakılacak veyahut kökleri kazınacak. Ekonomik olarak vaatlerimiz var. Paket olarak Meclis'e gelecek. Bu adımları atacağız."


 

04-11-2015

Facebook Yorumları