• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bakan Ağbal enflasyon farkı zammını telafi edileceğini söyledi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Bakan Ağbal enflasyon farkı zammını telafi edileceğini söyledi
Memur ve memur emeklilerine temmuz başı itibarıyla verilmesi beklenen enflasyon farkı zammının bütçeye tesirinin sorulması üzerine Ağbal, hükümetin en fazla önem verdiği konulardan birinin sosyal kesimlerin enflasyona ezdirilmemesi olduğunu belirtti.

Bu sene başında memur aylıklarına yüzde 3 zam yapıldığını hatırladan Ağbal, “Şu anda 3 aylık enflasyon yüzde 4,35 civarında. Dolayısıyla, 2017’nin temmuz ayı geldiğinde bu ilk yarıdaki yüksek orana tekabül eden kısmi yerine koyacak bir zammı yapacağız. Kimse şundan kaygı etmesin, enflasyonda gerçekleşmeler ne olursa olsun ister kamu çalışanları tarafında, ister emekliler tarafında onu telafi edeceğiz. 2016’nın başından 2017’nin mart ayına kadar gelen süreçte birikimli bir şekilde yaptığımız zamlar enflasyonun üzerinde. Şu anda hem kamu çalışanları hem de emekliler her bakımdan reel olarak kazançlı vaziyetteler.” dedi.

Ağbal, ekonomide talebi, imalatı, ihracatı ve yatırımları artıracak önlemler aldıklarını, önümüzdeki dönemde de ekonomiyi canlandırmak için maliye siyasetini etkin bir şekilde kullanacaklarını, son zamanda yaptıkları yapısal reform niteliğindeki tertip etmelere devam edeceklerini ve ekonomide güven oluşturacak yeni birtakım adımların atılacağını kaydetti.

Ağbal,2017 senesi bütçe açığının hedeflere göre bir miktar daha fazla gerçekleşebileceğini belirterek, “Son derece düşük bütçe açığımız var. Ekonominin hem konjonktürel ihtiyaçları itibariyle hem de orta vadeli görünümünün pozitife çevrilmesi için mali alanı kullanmak suretiyle bir miktar bütçe açığında yukarıya gideceğiz. Fakat şuna çok dikkat ediyoruz, almış olduğumuz önlemler emele odaklı olacak, başka bir deyişle yatırım, imalat, istihdam ve ihracatı teşvik eden, ekonomiye odaklanmış tertip etmeler olacak. Yaptığımız harcama artışları veya vergi indirimleri geçici müddetli olacak. Mali disiplinin genel seyrinden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Dolasıyla, bunları gerçekleştirecek bir kompozisyon dahilinde bütçemiz iyi gidiyor. Şubat ayında bütçede evvelki seneye göre bir miktar bozulma gözüküyor fakat burada şunu unutmayalım, yapmış olduğumuz bir tertip etme var sosyal güvenlik primlerini ekim, kasım, aralık aylarına erteledik. Almamız şart olan 3,6 milyar lira prim gelirini şubat ayında almadık. Onu kasımda alcağız. Bütçenin cari transferlerinde şubat ayındaki bu artış geçici bir artış, nisan ve sonraki aylarda bütçe açığı görece olarak daha iyi gidecek. Sene nihayetinde da ekonominin ihtiyaçlarını dikkate alarak yaptığımız geçici vergi indirimleri ve harcama artışlarının da tesiri dikkate alınmak suretiyle kontrollü bir şekilde bütçe açığı mali alan içerisinde kalmak koşuluyla devam edecek. Bütçede bir sıkıntı yok.”diye konuştu.

04-04-2017

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay