• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bakan Zeybekci : Merkez Bankasının eli kolu bağlı değildir
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Bakan Zeybekci : Merkez Bankasının eli kolu bağlı değildir
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci
, ANADOLU AJANSI Editör Masası toplantısında, ekonomi gündemine ait ehemmiyetli değerlendirmelerde bulundu.

Kur artışı ve piyasadaki döviz talebinin spekülatif olup olmadığının sorulması üzerine Zeybekci, bakanlık yaptığı ilk dönem olan 2014'ün ocak ayında da dövizde hareketlenme yaşandığını ve o dönemde Merkez Bankasının "yapmaması şart olan bir şeyi yaparak" piyasaya döviz satışı yoluyla kura müdahale ettiğini söyledi.

Mevzubahis dönemde kura müdahale edilmemesi gerektiğini ve piyasanın kendi balansları içinde bir düzey oluşturacağını söylediğini ifade eden Zeybekci, "Tekrar aynı şeyi söylüyorum. Merkez Bankasının elinde çok fazla enstrüman ve yaklaşım vardır. Birilerinin, genel itibarıyla Merkez Bankasından yapmasını istedikleri yaklaşım, piyasaya döviz satarak müdahale etmesidir. Bu, benim görüşüme göre yanlış bir yaklaşım olur. Daha başka enstrümanlar vardır." diye konuştu.

Merkez Bankasının elinde spekülatif hareketlere karşı müdahale edebilecek güç ve enstrümanların bulunduğunu anlatan Zeybekci, "Merkez Bankası çok kuvvetli bir şekilde bunların gereğini yapabilecek vaziyettedir. Sayın Mehmet Şimşek'in söylediği gibi Merkez Bankasının bu manada eli kolu bağlı değildir." dedi.

'Kur riziko oluşturmayacak'

"Biz bu işin (kurun) Türkiye için bir risk oluşturmayacağını düşünüyoruz. Zira gerekçesi yok." diyen Zeybekci, Türkiye'nin kısa vadeli borçlarına, kamu borçlarına, bir senelik vadedeki mükellefiyetlerine bakıldığında kamu ve özel sektör dahil olmak üzere yerine getiremeyeceği hiçbir mesuliyet olmadığının vurguladı. Zeybekci, "Matematik önümüzde. Bu kadarlık mükellefiyetiniz varsa ve bu kadarlık bir varlığınız varsa kamu, özel sektör, bankalardaki varlıklar, bankalara ve özel sektöre ait ülke dışındaki varlıklar diye baktığınız vakit, Türkiye'nin mükellefiyetlerini yerine getirebileceğinden çok daha fazlası vardır." ifadelerini kullandı.

'Türkiye buna alan vermeyecek güçte'

Piyasadaki hareketliliğin spekülatif olduğunun vurgulayan Zeybekci, son zamanlarda Türkiye'ye karşı harekete geçen kimi gruplar bulunduğunu söyledi. Bu vaziyeti darbe teşebbüsünden bir sonraki gün olan 16 Temmuz'da yaşadıklarını ifade eden Zeybekci, milletin "döviz 5 lira, 10 lira olacak" söylemlerine karşı yanıtını verdiğinin vurguladı.

Döviz, ürem ve enflasyonun yükselmesini isteyenler bulunduğunu belirten Zeybekci, "Katiyen öyle bir şey olmayacak. Türkiye, ekonomik manada, filhakika çok güçlü bir ülkedir. Sınamalarla alakalı olarak Türkiye hiçbir zaman buna meydan vermeyecektir. Bugüne kadar söylediğimiz sözlerin arkasındayız. Hiç kimse merak etmesin." dedi.

Zeybekci, piyasada her daim spekülatörlerin de bulunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ellerinde belli bir miktar, 50-60 milyon dolarlık günlük işlem hacmiyle Türkiye'de o dalgalanmalarda, kırılmalarda, dalga boyunun en yüksek olduğu o aralıkta, yukarıya doğru giderken de kazanan, aşağı doğru inerken de kazanan bir anlayışla piyasayı speküle edebildikleri kadar, gittikçe böyle bir hareket içinden de maksimum kar almaya çalışan bir ekip var. Burada ne yazık ki olan küçük tasarruf sahiplerimize olur. Bu işlere girip de son dakikada 3-5 bin avro veyahut dolarlık hareketlerle veya 40-50 bin dolarlık hareketlerle bu işe tamah eden yurttaşlarımıza olur."

'Normal seyre dönüldüğü görülecektir'

Zeybekci, 7 Haziran 2015'teki seçimlerden önce, mayıs ortalarına kadar, Türk lirasının dolara karşı bütün dünyada dolar endeksini oluşturan diğer para birimleri gibi hareketlendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"7 Haziran seçimleri konusunda anketler görünmeye başladığı andan itibaren bu spekülatif hareket Türk lirasını aldı bu noktalara getirdi. O günden beri bir hareketlilik yaşıyoruz. Başka bir deyişle 'politik istikrarsızlık riski' artı 'spekülasyon' böyle bir noktaya getirdi. Bu geldiğimiz nokta dönecektir. Türk lirası yeniden dolar endeksini oluşturan para birimleriyle uyuma doğru bir hareketlenme gösterecektir. Neden bunu söylüyorum? Halkımızın huzuruna çıkıp da iyi dilek ve temenniler mananında bunu söylemiyorum. İhracatının yüzde 50'sini AB'ye yapan, ithalatının yüzde 40'ını AB'den yapan, direk yabancı anapara girişinin yüzde 65'ini AB'den yapan bir ülke olarak Türk ekonomisi avro ile hareket edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Önümüzdeki dönemde bu dalgalanma, bu spekülatif hareketlerden ümidin kesilmesiyle tekrar Türk lirasının normal seyrine döndüğünü göreceğiz. (Türk lirasının negatif ayrışması) Biter. Zira bitmemesi için bir gerekçe yok."

'Büyüme yüzde 3'ler seviyesinde olacak'

Zeybekci, Türkiye İstatistik Müessesesi tarafından büyüme hesaplama yolunda revizyona gidildiği anımsadılarak, Orta Vadeli Program hedeflerinin tutturulup tutturulamayacağının sorulması üzerine, ihracat, iç piyasadaki tüketim ve kamu yatırımlarındaki artışın katkısıyla son çeyrek büyümesinin yüzde 3'ler seviyesinde olacağını öngördüklerini söyledi.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı sistemi, anayasa farklığı gibi tarihi bir süreçten geçtiğine işaret eden Zeybekci, artık siyasi riskler tehlikesinden kurtulmuş dinamik bir Türkiye'nin getireceği motivasyonun 2017'ye pozitif yansıyacağını dile getirdi.

13-01-2017

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay