• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Başbakan İngilterede Yatırıcımcılarla Buluştu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Başbakan İngilterede Yatırıcımcılarla Buluştu
 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bloomberg'in Londra merkezinde iş dünyası temsilcilerine hitabında, bir Türk başbakanı olarak ilk defa Bloomberg'de konuştuğunu, bunun son olmayacağını, daha sık buluşacaklarını söyledi. Bütün yatırımcıları Türkiye'ye çağrı eden Başbakan Davutoğlu, "Yalnızca karlı bir yatırım yapmak için değil, bu arada Türkiye'nin ve İstanbul'un güzelliklerini yaşamak için de geliniz" diye konuştu. 

Davutoğlu, Türkiye'nin mali yapısının çok kuvvetli olduğunu ve 2015'te yaşanan iki genel seçime karşın mali disiplinden sapma olmadığını vurgulayarak, popülist siyasetler yürütülmediğini, çok sıkı mali siyaset izlediklerini bildirdi. 

Türkiye'de istikrar olduğunun vurgulayan Davutoğlu, “2015 bizim için zorlu bir sene oldu. Zira ülke demokrasisinin son 60 yılında aynı yıl içinde ilk kez 2 genel seçim meydana geldi. Bu seçimleri ben hep bir aşı gibi görüyorum. 1 Kasım'dan itibaren bir dört senelik müddet var önümüzde. Bu da bize istikrar için, projeksiyonlar için çok kuvvetli bir taban sağlıyor. İkinci pozitif gelişme, geride bıraktığımız iki seçime ve çevremizi çevreleyen istikrarsızlığa, DEAŞ ve PKK'nın saldırılarına karşın ekonomimiz büyümeye devam etti ve bu belirsizliklerin arasında da üçüncü nokta olarak ekonomimiz yüzde 4'lük bir büyüme sağladı. Bu diğer ekonomilere göre yüksek bir oran."

Davutoğlu, emtia ücretlerindeki düşüşün, Türkiye'nin cari açığı üzerinde ve enflasyonda olumlu bir tesirinin olduğunu ve evrensel ekonomiye de olumlu tesir yaptığını aktardı. 

Türkiye, önümüzdeki 4 yılda dünya ekonomisinde yükselen bir yıldız olacak

Türkiye’nin çevreninde jeopolitik rizikolar bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, bir takım komşu ülkelerin vaziyetine değindi. Davutoğlu, "Bunların ekonomisi artık işlevsel değil. Bunlar Türkiye'yi etkiliyor olmasına karşın birtakım pozitif gelişmeler de var. Bu da Türkiye'yi güvenli bir liman haline getiriyor yatırımlar ve ekonomik kuruluşlar için. Bunlardan en ehemmiyetlisi de tabii ki politik istikrar" dedi.

Başbakan Davutoğlu, küresel ekonomideki meselelere, oynaklığa, ekonomik büyümedeki yavaşlığa ve jeopolitik rizikolara rağmen Türkiye'nin en çok ümit vaat eden ekonomi olmaya devam ettiğini vurguladı. 

Türkiye'nin, dış politika bağlamında bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Suriye'de, Irak'ta, Rusya gibi bazı ülkelerle ilişkilerimiz ile ilgili yaşadığımız meselelere rağmen Türkiye demokrasisi bizim ana omurgamız konumundadır. Reylerin yüzde 49,5'ini alarak, böyle bir destekle başa gelmiş bir hükümetin bir başbakanı sıfatıyla karşınızda bulunmaktan gurur duyuyorum. Zira, 23 milyondan fazla kişi partimize destek oldu. Seçimlere katılım oranının yüzde 85 gibi yüksek olmasından da çok gurur duyuyorum ki bu hiçbir çağdaş demokraside hayal bile edilemeyecek bir oran. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'de temsil edilme oranı da yüzde 79,5 ki bu rakama da rastgele bir çağdaş parlamenter sistemde, Avrupa'da veyahut başka bir yerde erişmek olanaksız. Bu kuvvetli demokrasi temeliyle, politik, ekonomik istikrarla ve reform gündemiyle Türkiye, önümüzdeki 4 senede dünya ekonomisinde yükselen bir yıldız olacaktır."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek:
Reel bazda TL'de kayıp için sebep görmüyorum

Diğer taraftan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel bazda TL'de bariz bir kayıp için sebep görmediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra'da yaptığı izahlarda şunları söyledi: Manşet enflasyon tahminleri üzerindeki rizikolar balanslı. Reel bazda TL'de belirgin değer kaybı için sebep görmüyorum. İran'a dönük yaptırımların kaldırılması memnuniyet verici. Gelişmekte olan piyasalarda volatilitenin ve "zorlu" bir dengelenme sürecinin bu yıl da süreceğini düşünüyorum.

18-01-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay