• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
BES için 7 veya 8 milyon kalıcı katılımcı bekleniyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

BES için 7 veya 8 milyon kalıcı katılımcı bekleniyor 

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne(BES) kazançlan otomatik katılım uygulaması ile Ocak ayından itibaren sisteme takriben 13 milyon kişinin katılmasını ve cayma hakkı olsa da 7-8 milyon katılımcının sistemde kalmasını öngördüklerini izah etti.

Emeklilik Himaye Merkezi verilerine göre, 26 Ağustos bakımından BES'te 6.4 milyon katılımcı, 49.9 milyar TL fon meblağı bulunuyor. 2015 nihayetinde katılımcı sayısı 6.04 milyon, fon meblağı ise 42.98 milyar TL olmuştu.

Şirketten yapılan yazılı izahta Sincek, "Katılım Emeklilik olarak 2017’de büyüme trendimizi devam ettirerek hedefimiz olan 5 senede 500 bin katılımcıya daha kısa bir müddette erişeceğiz" diye konuştu.

BES'te otomatik katılım, Türkiye'de yeni yasalaşan ve 45 yaş altında, kamu veya özel sektörde çalışan veyahut çalışmaya başlayacak kişilerin otomatik olarak sisteme dâhil edildiği bir uygulama olacak.

Sincek, yeni teşvik edici özelliklerin sisteme katıldığını belirterek, "Mevcut parametrelere göre otomatik katılımın 1 Ocak 2017'de devreye girmesi ile beraber sisteme 13 milyon kişinin katılması ve 10 senelik dönemde 90 milyar TL'lik tasarruf oluşturulması beklenmektedir" dedi.

Sincek mevcut ferdi emeklilik sistemindeki yüzde 25 devlet katkısına ek olarak aynı şekilde otomatik katılımda da yüzde 25 devlet katkısı avantajı devam ettiğini vurgulayarak sistemin işleyişini şöyle özetledi:
"Cayma hakkını kullanmayıp sistemde kalan katılımcılara bir defaya mahsus olmak üzere 1,000 TL meblağında ek devlet katkısı sağlanacak. Ayrı olarak emeklilik hakkının kazanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 sene süresince, yıllık gelir sigortası dahilinde düzenli gelir olarak almayı seçenek eden çalışana birikiminin yüzde 5'i karşılığında ayrı olarak bir ek devlet katkısı ödemesi daha yapılacak" dedi.

Sincek, Katılım Emeklilik olarak ise 2016 yılı üçüncü çeyreğinde şube sayısını 590’a çıkartarak yüzde 18 artırdıklarını belirterek; aynı dönemde 167 binin üzerinde katılımcı ile 450 milyon TL’nin üzerinde fon büyüklüğü ele geçirdiklerini belirtti.

 

05-09-2016

Facebook Yorumları