• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bilim ve Teknolojiye ayıracak para var
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Bilim ve Teknolojiye ayıracak para var
 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin kaynak problemi kalmadığını, bilime teknolojiye ayıracak parası olduğunu belirterek, "2002 seneyin toplam bütçesi 119 milyar lira, bunun 7,5 milyar lirası eğitime aktarılmıştı, 2016 bütçemiz ise 570 milyar lira, bunun da 109 milyar lirası eğitime aktarıldı" diye konuştu.

Işık, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyareti dahilinde Massachusetts Teknoloji Enstitüsünü (MIT) ziyaret etti. Burada MIT'in Medya Laboratuvarı'nı gezen Işık, biyomekatronik ve sentetik nörobiyoloji konularında kendisi için hazırlanan sunumları izledi. Hemen peşinden izahlarda bulunan Işık, mevzubahis laboratuvarda, bugünün değil 10-15 sene sonra ticarileşecek ürünlerin nasıl geliştirildiğini, bir kavramdan ürüne nasıl gidildiğini mertebe aşama nasıl geliştirildiğini yerinde görme olanağı bulduklarını anlattı.

Fikri Işık, sunumlardan sonra, MIT Medya Laboratuvarı'nda çalışmalarını sürdüren ve Harvard Üniversitesi'nin genç yüksekokul azalığına seçilen ilk Türk Canan Dağdeviren ile görüştü. Dağdeviren'in yürüttüğü projeler ile ilgili bilgi alan Işık, genç bilim insanına başarılar diledi. 

Daha sonra Cambridge İnovasyon Merkezi'ne geçen Işık, çalışma modelleri hakkında bilgi aldı. Işık Forsyth Enstitüsü'nde de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de yaşayan Türk bilim insanlarıyla bir araya geldi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyaretiyle, bilim ve teknoloji alanında Türkiye'de yapılan çalışmaları buradaki insanlarla paylaşmayı ve Türkiye'nin işbirliğini artırmayı amaçladıklarını söyleyen Işık, "Bilim ve teknolojiyle alakalı Türkiye'nin içinde bulunduğu vaziyeti ve ne yapmak istediğimizi onlara anlatma fırsatı bulmak çok güzel" dedi.

'Türkiye'nin sıçrama yaşaması gerek'

"Bütçede eğitimin hissesi yüzde 20'yi geçti"

Işık, artık Türkiye'nin kaynak problemi kalmadığının vurgulayarak, "Bilime, teknolojiye ayıracak paramız var. 2002 seneyin toplam bütçesi 119 milyar lira, bunun 7,5 milyar lirası eğitime aktarılmıştı. 2016 bütçemiz ise 570 milyar lira, bunun 109 milyar lirası eğitime ayrıldı. Başka bir deyişle eğitime ayırdığımız kaynak yüzde 20’yi geçti" ifadesini kullandı.

Bugün "1. sıçrama dönemi" denilebilecek bir noktaya gelindiğini ve ehemmiyetli bir muvaffakiyet kaydedildiğini ifade eden Işık, ulusal gelirin 3.000 300 dolardan, 10 bin doların üzerine çıkarıldığını söyledi. Türkiye'nin hedefleri açısından daha ciddi bir sıçrama yaşaması gerektiğine işaret eden Işık, bunun da sürümden kazanarak, daha fazla mal üreterek yapılamayacağını, ancak bilim ve teknolojiyle yakalanabileceğini vurguladı.

'Gelin ortak proje yapalım' 

Işık, "Katma değeri daha yüksek ürün üretmemiz, kendi patentlerimiz olan pek çok ürünü piyasaya çıkarmamız ve imalatımızın niteliğini artırmamız gerekiyor. Bunu muvaffak olmada en büyük etken kaliteli ve nitelikli insan unsuru. Türkiye’de bu noktada çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Artık ya varsınız ya yoksunuz, ortada vaziyeti idare eden bir ülke olarak kalma bahtınız yok" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin "2. sıçrama dönemi"nin de bilim ve teknolojide yetkinlikle gerçekleşebileceğine dikkati çeken Işık, "Ülkedeki çalışmaların yanında burada bizim en ehemmiyetli gücümüz sizlersiniz. Bilimin kalbi olan Boston'da sizlerin varlığı, bizim için büyük bir güç. Gelin Türkiye ile ortak proje yapalım. Proje ile ilgili çok, çok iyi olan bir ekosistemin içinde olan sizler, şayet Türkiye ile ortak proje yaparsanız, hem siz hem Türkiye’deki akademisyenler ve endüstri hem de toplamda Türkiye kazanacak" şeklinde konuştu.

11-02-2017

Facebook Yorumları