• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Buharlaştırılıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Buharlaştırılıyor 

Ekonomiden Sroumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ferdi Emeklilik Sistemi'nde (BES) bir hayli varlık idare şirketinin devlet katkısını buharlaştırdığını söyleyerek, "Yurttaş para koyuyor, devlet yüzde 25 katkı yapıyor fakat dönemin nihayetinde yüzde 25 kazanç dahi yok" dedi.

Şimşek, Türkiye'deki BES'e yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Emellerinin BES'i büyütmek, yurttaşı tasarrufa teşvik etmek olduğunu vurgulayan Şimşek, burada müesseselerin iyi bir performans göstermesinin ehemmiyetine işaret etti.

Varlık idare şirketlerinin performansının son derece zayıf olduğuna işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Bir hayli müessese devlet katkısını dahi buharlaştırıyor bir manada. Genel olarak konuşuyorum, müesseselerin performansı çok iyi değil. Performansı son derece zayıf olan kuruluşlar var. Yurttaş para koyuyor, devlet yüzde 25 katkı yapıyor ama dönemin sonunda yüzde 25 getiri bile yok. Şimdi bunun sorgulanması gerekli. Bu konuların takipçisi olacağız. İlk uyarımı yaptım. Sonra oturup başka ne tür önlemler alınır, ne tür çerçeve oluşturulur, onlara bakacağız."

'Otomatik katılım hayata geçirilecek'

Ferdi emeklilikte otomatik katılım sistemine de değinen Şimşek, yurttaşın hemen hemen kazandığının tümünü tüketme eğiliminde olduğunu, hem de bazılarının kazandığının üzerine kredi aldığını söyledi.

İşe başlayan herkesin otomatik olarak BES'e girdiği, kendi geleceği için ufak da olsa bir miktar parayı ayırdığı model üzerinde çalıştıklarını anlatan Şimşek, "Şimdi kaç ay kalacak, 4 ay mı 6 ay mı ona karar vereceğiz. Başlangıç katkısı otomatik katılımda ne kadar olacak, ona karar vereceğiz. Buna yönelik devletin katkısı hangi çerçevede ne kadar olacak, belli bir müddet sistemde kaldıktan sonra tamamını çekene ne vereceğiz, ömür boyu aylık seçeneğini seçenek edene ne kadar vereceğiz? Bütün bu konular şu anda konuşuluyor" dedi.

Otomatik katılım sistemini sektörle de istişare ettiklerini ve dünya örneklerine baktıklarını ifade eden Şimşek, kaptan projeyi de uygulamaya koyduklarını hatırlattı. 

Şimşek, "Dolayısıyla bu sene allahın izniyle ilk yarısında umutluyum bunu da hayata geçirmiş oluruz" ifadesini kullandı.

'Trafik sigortasına popülist yaklaşmayacağız'

Zaruri trafik sigortalarındaki prim artışına yönelik bir sual üzerine de Şimşek, Türkiye'de senede takriben 1,2 milyon irili ufaklı trafik kazası olduğunu, 10 binin üzerinde yurttaşın yaralandığını, 3.000 500 yurttaşın da yaşamını yitirdiğini söyledi. Bu şekilde ciddi bir rizikonun mevzubahis olduğunu ve bu rizikonun de sigortalanması gerektiğini belirten Şimşek, Yargıtay tarafından kusur indiriminin kaldırılması, geriye dönük 10 senelik bütün kazalara ait davalar açılmaya ve tazminatlar ile ilgili ciddi kimi kararlar verilmeye başlanmasının hemen peşinden sigorta şirketlerinin zarar ettiğini kaydetti.

"Bu konuya popülist bir pencereden yaklaşmayacağız. Oturacağız, meselenin orijinine ineceğiz" diyen Şimşek, öngörülebilir, hesap verilebilir ve sürdürülebilir bir model kurulması gerektiğini bildirdi. Şimşek, konuyla alakalı bir kroki çalışma yaptıklarını ve Başbakanlığa gönderdiklerini anımsattı.

'Sistemi iyileştirmeden primler aşağıya inmez'

Burada temel unsurun "kusur indirimi" konusunu çözmek ve bu rizikoları hesaplanabilir, yönetilebilir kılmak olduğunu anlatan Şimşek, "Daha Bakanlar Heyetinde bu konu tartışılmadığı için çok da fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama biz hazırlığımızı bitirdik. Allahın izniyle ilk fırsatta onu da müzakere olanağımız olacak. Hiç kimse şunu beklemesin, sistemi düzeltmeden primler aşağıya inmez" değerlendirmesinde bulundu. 

Sistemin iyileştirilmesinin ehemmiyetine dikkati çeken Şimşek, yarar-fiyatı, riziko gibi konulara bütünlük içinde bakılması gerektiğini dile getirdi.

05-03-2016

Facebook Yorumları