• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Borsa ve piyasalar hızla toparlanıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Borsa ve piyasalar hızla toparlanıyor 

Borsa İstanbul (BIST), haftanın ilk işlem gününde alıcılı bir seyir izledi.

Güne reaksiyon alımları ile başlayan BIST 100 Endeksi, önce 73000, hemen peşinden 74000 bölgesinin üzerine çıktı. En yüksek 74362,34 puanı gören BIST 100, günü 74174,01 puan ile (%3,40) 2435,58 puan artıda bitirdi. Alımlar endeksin geneline dağılırken; bankacılık endeksi yüzde 3.21, sınai endeks de yüzde 3.71 yükselişle günü bitirdi. İşlem hacmi 3.598.800.981 TL olarak meydana geldi.

BIST-100 endeksi geçtiğimiz hafta süresince darbe teşebbüsü, sonrasında duyuru edilen OHAL ve kredi derecelendirme kuruluşlarının izahlarıyla sert gerilemiş; endekste haftalık kayıp yüzde 13'ü geçmişti.

Borsa İstanbul, SPK'nın şirketlerin kendi paylarını sınırsız geri alımına müsaade etmesinin hemen peşinden güne reaksiyon alımları ile başladı.

Alıcılı açılışın hemen peşinden satış baskısı ile gerileyen Borsa İstanbul'un politik cepheden gelen pozitif izahlarla toparlandığı gözlendi.

Hükümetin ekonomik teşviklere ait izahları ile beraber SPK'nın şirketlere kendi paylarını genel heyet onayı olmadan sınırsız geri alma desturu vermesinin hemen peşinden gelen geri alım haberleri Borsa İstanbul'daki yükselişte tesirli oldu.

Alternatif piyasalardaki hareket ile birlikte, ülke dışı  piyasalarda bu hafta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası (Fed) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) getiri toplantısı öncesinde olumlu beklentilerle riziko alma iştahında artış yaşanması Borsa İstanbul'daki yükselişi de etkiledi.

Dolar 3,03'ün altını gördü

Darbe teşebbüsünün ardından geçen hafta 3,0963 ile tarihinin en yüksek düzeyini gören dolar/TL, haftanın ikinci yarısında düşüş eğiliminde hareket ederek haftayı 3,0694'ten bitirmişti.

Bugün bankalararası piyasada 3,0550 düzeyinden haftaya başlayan dolar/TL, düşüşünü sürdürerek 3,03'ün altına geriledi. Gelişen ülke para birimlerinin bugün genel olarak dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen geçen haftaki sert kayıplar sebebiyle gelen tepki alımlarının TL'yi pozitif ayrıştırdığı görülüyor. 

Dolar/TL bugün en düşük 3,0253'ü görmesinin ardından piyasaların kapanış saatleri bakımından 3,04 düzeylerinden alıcı buluyor. 

Euro ise 3,3410 TL'den satılıyor. 

Analistler, bu hafta yurt içinde yarın izah edecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu, ülke dışında ise çarşamba günü kararları izah edecek AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası (Fed) toplantısının piyasaların istikameti üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor. 

Diğer taraftan dövizdeki düşüşe paralel olarak düşüş yaşayan gösterge tahvilin bileşik üremi yüzde 0,95 düşüşle yüzde 9,35 oldu. 

25-07-2016

Facebook Yorumları