• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türk kapandı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türk kapandı 

Sanal para birimi Bitcoin (BTC) yatırımcılarının Türk Lirası ile TL / BTC paritesinde işlem yapabilme olanağı sağlayan BTCTürk, TL yatırma işlemlerini durdurdu. 

İhtiyaç duyulan müsaadeleri alamadığı için Türkiye’deki faaliyetlerini durduran PayPal’ın hemen peşinden, işlem hacminde artış yaşanan sanal para birimi BTC’nin Türkiye’deki son banka hesabı da kapatıldı. Şirketin resmi Türkiye hesabından yapılan iki ayrı izahta, 2013 seneninden bu yana BTC yatırımcılarının Türk Lirası ile TL / BTC paritesinde işlem yapabilme olanağı sağlayan BTCTürk’ün hiçbir kullanıcısını bu süreçte mağdur etmediği, ödemelerini taahhüt ettiği zamanlar içerisinde gerçekleştirdiği belirtildi. İkinci izahta ise, “BTCTurk ile çalışmayı kabul eden bir banka bulamayışımız nedeniyle imkansız görünmektedir. Son çalıştığımız banka ile BTCTürk üzerindeki TL bakiyelerini tek seferde kullanıcılarımıza göndermemiz ile ilgili anlaşma sağlanmıştır” denildi. Şirketin her vakit kanuni uyum ile ilgili en yüksek hassasiyeti gösterdiğine dikkat çekilen izahta, “Şirketimiz anonim işlemlere asla müsaade etmemiştir. BTCTürk, sayısız soruşturmada kendisinden isteyen bütün bilgileri emniyet birimleri ile paylaşmıştır. Tüm bunlara karşın, şirketimizin bankalar ile ilişkisi çeşitli sebeplerden dolayı her vakit meseleli olmuştur. Ne yazık ki 18 Ağustos Salı günü şirketimizin açık tutabildiği son banka hesabı kapatılmıştır. Bu sebeple TL yatırma işlemlerini durdurmuş bulunmaktayız” bilgileri verildi.

BTCTürk’ün, TL ile işlem yapılabilmesi için bir çalışma içerisinde oldukları ve yine TL işlemlerine başlayacakları da kaydedildi.

BTCTürk CFO’su Alphan Göğüş, “Dünyada büyük BTC piyasalarında vasati işlem hacmi günlük 50 milyon dolar civarında gerçekleşiyor. Bilgisayarlarda üretilerek internet aracılığıyla alınıp satılabilen ve sanal cüzdan ile harcanabilen BTC’yle, tüm para birimleri üzerinden işlem yapılabiliyor. Bundan dolayı Antalya gibi turizm bölgelerinde ATM kurulabilir. Böylelikle Türkiye’ye büyük miktarda döviz girdisi sağlanabilir. 2013 yılında dünyadaki 2. Bitcoin ATM’si İstanbul Atatürk Havalimanında açılmıştı. Ancak uzun müddet geçmeden kapatıldı.

22-08-2016

Facebook Yorumları