• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Bursanın devleri gelirlerini yüzde 39 arttırdı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Bursanın devleri gelirlerini yüzde 39 arttırdı

Bursa’daki ‘İlk 250 Büyük Firma’nın dönem karları bir evvelki seneye göre yüzde 39 yükseldi. Kar eden firma sayısı 212’den 220’ye çıkarken firmaların toplam karları 3.8 milyar liraya erişti. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, sektörel çeşitlilik, yeni yatırımların çekilmesi ve politik istikrar vurgusu yaptı.

Bursa Ticaret ve Endüstri Odası (BTSO) tarafından 2014 senesi içinde yaptıkları net iç ve dış satış (ciro) meblağları asal alınarak yapılan “Bursa’nın İlk 250 Büyük Firma Araştırması”nda, şehrin en büyük endüstri şirketi 8 milyar 778 milyon 164 bin lira ciro ile Oyak Renault oldu. Sıralamada ikinci sırada 7 milyar 660 milyon 768 bin lira ciro ile Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları bulundu. İlk 5’in geçen yılla aynı kaldığı listede üçüncü 3 milyar 348 milyon 803 bin lirayla Bosch, 2 milyar 141 milyon 162 bin liralık ciroyla Borçelik dördüncü sırada bulundu. Bir önceki dönem 1 milyar 625 milyon 880 bin lira olan cirosunu 1 milyar 833 milyon 943 bine yükselten Sütaş ise beşinciliğini savundu. Listede altıncı sırada Bursa Eczacılar İmalat Kooperatifi 1 milyar 43 milyon 544 bin liralık ciroyla bulunurken, Türk Prysmian Kablo geçen seneye göre bir sıra yükselerek 831 milyon 693 bin lira ciroyla yedinci sırada bulundu. Geçen sene onuncusu Özdilek ALIŞVERİŞ MERKEZİ ve Tekstil AŞ de cirosunu artırarak 774 milyon 154 bin lira ciroyla sekizinci sıraya yükseldi. Geçen sene 17. sırada yer alan Asil Çelik de hızlı bir yükseliş yaparak ilk 10’a girmeyi muvaffak oldu. Asil Çelik’in cirosu 761 milyon 763 bin lira olarak şekillendi. Componenta Dökümcülük de geçen yıla göre iki sıra yükselerek 750 milyon 308 bin liralık ciroyla ilk 10 arasında bulundu. Geçen yıl ilk 10’da yer alan Karsan 49’uncu sıraya gerilerken, Korteks firması da 11’inci sırada bulundu.

Kâr eden firma sayısı 212’den 220’ye çıktı

Burkay, araştırmanın izah ettiği medya toplantısında şunları söyledi: “Kar eden firma sayımız 212’den 220’ye çıkarken firmaların toplam karları 3.8 milyar liraya erişti. En yüksek ciro ve kar artışı kimya sektöründe yaşanırken, en yüksek karlılık turizm sektöründe meydana geldi. 2014 seneninde oluşan mali koşullar ile döviz kurlarındaki artışın yanı sıra finansman fiyatlarındaki gerileme, firmalarımızın kar performanslarına pozitif istikamette yansıdı. Mali rizikolarını evvelki senelere göre çok daha iyi yöneten firmalarımızın, bilhassa kambiyo gelirlerinin de artmasıyla dönem karları 2013 seneye göre yüzde 39 yükselmiştir. Bursa’nın en büyük 250 firması, katma değerde 2013 seneye göre yüzde 15’e yakın bir artış kaydetmiştir.”

Bursa, endüstriyel markalaşmada öne çıkıyor

Burkay, yüzde 36’lık katma değerle öncülüğü alan otomotiv sektöründe yaşanan rizikoların, sektör çeşitliliğiyle endüstri dönüşümünün sağlanmasının ehemmiyetini ortaya koyduğunu söyledi. 250 büyük firma listesine ilk sefer giren 38 yeni firmanın 10’unu tekstil firmaları oluşturdu. İbrahim Burkay geçen yıl yüzde 40 Euro Bölgesi’ne, yüzde 60 dolar bölgesine ihracat yapan tekstil sektörünün son zamanda yaşanan gelişmelerden pozitif etkilendiğini ifade etti. Markalaşma ile ilgili da değinen Burkay, Bursa’nın özellikle tekstil ve otomotiv sektörlerinde dünyanın ehemmiyetli markalarına tedarik sağlayan endüstriyel markalara sahip olduğunun vurguladı. 

yuku.png

Burkay, Türkiye’nin 2023 hedefl eri doğrultusunda tasarılanan 10 markanın 2’sinin Bursa’dan çıkmasını arzuladıklarını dile getirdi.

“Büyümeyi sürdürebilmek için kuvvetli bir iktidara ihtiyaç var”

Seçim neticelerini ve hükümet kurulması evresini da değerlendiren İbrahim Burkay, şunları söyledi: “Politik istikrar ve ekonomik istikrar siyam ikizi gibidir. Türkiye son 12 senedir tek parti hükümetiyle bir politik istikrar dönemi yaşadı. Bunu da ekonomik gelişmelerle ülke halkına yansıttı. Seçim neticeleri bize gösterdi ki Türk halkı partilere ‘bir masaya oturun, uzlaşın’ çağrısı yaptı. Bizim hedefl erimiz belli. Biz öncelikli olarak Türkiye’nin ekonomik büyümesini sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Bunun için de kuvvetli bir iktidar ihtiyacı var. 

ukuky.pngO kuvvetli iktidar Türkiye’nin geleceğinde çok ehemmiyetli olan hem çözüm sürecini sürdürebilmeli, hem bu arada yeni anayasayı oluşturabilmeli. Bugün Türkiye’nin ihtiyacı olan eğitimdeki reformu yapabilmeli. Kısa bir vakit içinde söz edilen hamle ve yapısal reformları hayata geçirebilecek güçlü bir ortak yönetim hükümetinin kurulmasını arzuluyoruz.”

14-07-2015

Facebook Yorumları