• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Çelik sektörüne Bakan sözü
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Çelik sektörüne Bakan sözü
 

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve bakanlık yetkilileri ile bir araya gelen Çelik İhracatçıları Birliği idaresi, yaptıkları sunumda sektörün yaşadığı meseleleri ifade etti. Ekonomi Bakanlığı’ndan meselelerin çözümü ile ilgili öncelik ve destek sözü alan çelik sektörü, belirlenecek yeni taktikler ile beraber sektörün daha önceki gücüne kavuşacağına inanıyor.

Türkiye endüstrisinin bel kemiği niteliği taşıyan çelik sektörünün son zamanda imalat ve ihracatta yaşadığı sıkıntılı sürecin çözümü konusunda Ekonomi Bakanlığı’ndan destek geldi. T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Bakanlık yetkilileri, Çelik İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Başkanı Namık Ekinci ve İdare Heyeti Azaları bir araya gelerek sektörün meselelerini dinledi.

Türk çelik sektörünün mevcut vaziyetini ve meselelerini bakanlık yetkililerine aktaran birlik temsilcileri, başta MENA bölgesindeki pazar daralması, sektöre yönelik haksız yere açılan damping ve savunma tedbiri davaları, pazar daralmasının tesiriyle üretimin düşmesi ve dışalım artışı, ana pazarlar arasında yer alan gelişmekte olan ülkelerin bazılarının kendi çelik endüstrilerini kurmaları ve Çin’in Dünya Ticaret Örgütü kaidelerini hiçe sayan saldırgan ihracat siyasetinin kapı araladığı haksız rekabet şartlarından dolayı bir müddettir üretim ve ihracatta ciddi düşüşler yaşandığını paylaştı ve çözümü için destek istedi.

Çelik sektörünün içinde bulunduğu zorlu şartları değerlendiren Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, tüm meselelerin en kısa müddette analiz etmesi emeliyle sektöre öncelik verileceğini ve alakalı bakanlıklarla çalışmalara başlanacağının sözünü verdi. Bakanlığın desteğini arkasına alan sektör, alınacak önlemler ve belirlenecek taktikler ile birlikte negatif şartların 2016 seneninden itibaren son bulmasını bekliyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın çelik sektörünün yaşadığı meselelere kayıtsız kalmayarak önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarda sektöre öncelik ve destek olunacağının dile getirilmesinden dolayı son derece memnuniyet duyduklarını ifade eden Çelik İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Başkanı Namık Ekinci, “Çelik sektörümüzün içinde bulunduğu olumsuz koşullar Ekonomi Bakanlığımızın da dikkatini çekti ve meselelerimizi dinlediler. Bu meselelerin çözümü konusunda tüm alakalı bakanlıklarla iletişime geçileceğine değin destek sözü aldık. Kendilerine alakaları ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 2016 senesi içerisinde imalat ve ihracatımıza mani oluşturan negatifliklerin giderilmesine yönelik adımlar atılacağına inancımız tam, Bakanlığımıza ve hükümetimize güveniyoruz. Böylelikle Türk çelik sektörü olarak daha önceki gücümüze tekrar kavuşabilir ve Türkiye ekonomisine, ihracatına değer yaratmayı sürdürebiliriz” dedi.

10-01-2016

Facebook Yorumları