• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Charollais ( Şarole ) koyunu et verimini üçe katlayacak
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Charollais ( Şarole ) koyunu et verimini üçe katlayacak 

Ana vatanı Fransa'nın Saone Et Lorie bölgesi olan, et verimi yüksek "Charollais (Şarole)" koyunu, Kütahya'nın Tavşanlı kazasında yetiştirilmeye başlandı.

İngiltere'nin "Leiceter Dishley" koyunu ile melezleme yapılarak ele geçirilen, yavruları dahi 8 haftada 40 kilograma çıkabilen iri yapılı bu ırkın, yetişkin erkekleri 110-160, dişileri ise 80-100 kilogram ağırlığa erişiyor. 

Sorgun Boğazı mevkisinde çiftliği bulunan Mehmet Yetimoğlu, yaptığı izahta, besiciliğe yeni başladığını, yaptığı araştırmalar neticeninde ana vatanı Fransa'nın Saone Et Loire bölgesi olan Charollais koyunu yetiştiriciliği yapmaya karar verdiğini söyledi.

'Bu ırkın verimi yüksek'

Kırklareli'nden 120 anaç koyun ile 150 kuzuyu 5 ay önce Kütahya'ya getirdiğini anlatan Yetimoğlu, bu ırkın veriminin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Yetimoğlu, bir koyunun kuzusuyla beraber kendisine fiyatının bin 500 lira civarında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu koyunlar bir yaşına geldiğinde 100-150 kiloya kadar erişebiliyor. Etinin lezzetli ve az yağlı olmasından dolayı da seçenek edilen bir ırk olarak biliniyor. Bir aylık kuzularım şu anda 25 kilo civarında. Anaç koyunlardan iki kuzu alacağız. Takriben 1,5 sene sonra yetiştirdiğimiz koyunları tüketicilere eriştireceğiz. Bu koyunları yetiştirmekle hem karlı bir yatırım yapmış oldum. Hem de kaza ekonomimize ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacağımı düşünüyorum." 

3 kat fazla et ele geçiriliyor

Tavşanlı Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar da bu koyunların çok ivedi büyüyen, et koyunu olarak bilindiğini söyledi.

Akpınar, bu ırkın bölgeye ilk defa getirildiğini dile getirerek, "Yerli koyunlarımızdan vasati 50 kilogram et ele geçirilirken bu koyunlardan 3 katı fazla et ele geçiriliyor. Besicilik yapmayı düşünen yurttaşlarımıza bilhassa bu cins koyunların yetiştiriciliğini yapmalarını öneriyoruz." dedi.

Charollais ırkı koyunlar, 2 senede 3 yavru vermesi ve diğer ırkların aksine sezon dışında da üreme kabiliyetine sahip olması hasebiyle besicilere teklifliyor.

11-05-2016

Facebook Yorumları