• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Çiftçi ve süt üreticisine destek müjdesi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Çiftçi ve süt üreticisine destek müjdesi
 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvancılıkla meşgul üreticilere verilen buzağı desteğinin doğumdan 4 ay sonra verileceğini söyledi. Çelik, süt üreticileri için ise “Endüstricinin rekabetini ve gücünü artırmak için çiğ süt için süt üreticisinin destekleme kararını aldık.” müjdesini verdi. 

Bursa Karacabey Ticaret ve Endüstri Odası ve Karacabey Ticaret Borsası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla başarılı iş adamlarını ödüllendirdi. Karacabey Taha Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen ödül merasimine Bakan Çelik ve Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Vali Münir Karaloğlu, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Donuklu, SÜTAŞ İdare Heyeti Başkanı Muharrem Yılmaz katıldı.

“TÜRKİYE BİR PATİNAJ DÖNEMİNE GİRDİ”

Cihan'ın haberine göre; işadamlarına hitap eden Bakan Çelik, Türkiye’nin etrafında yaşanan savaşlar ve diğer negatifliklere dikkat çekti. Türkiye’nin 3 senedir değişik bir vaziyette bulunduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti: 

“Bunu da açık yüreklilik ile söylemek gerekiyor. Türkiye bir manada ele geçirilen 10 senelik başarılardan sonra bir patinaj dönemine girdi. Ulusal gelire bakınız öyle, birey başına ulusal gelire bakınız öyle. 3 senedir gerek global ekonomide gerekse gelişmiş ve gelişen ülkelerdeki yaşanan meselelerle beraber ister istemez Türkiye’de de orta gelir tuzağına düştü. Buna birde politik krizler ve bol seçimler ilave edince Türkiye harbiden bu dönem içerisinde sıkıntılar çekti. Şimdi ise siyasi istikrar var. Meseleler büyük ölçüde biliniyor. ÖYLEYSE yeni bir dönem yeni bir yaklaşım ile yeni bakış açısıyla tarımdan endüstriye hızla ilerlememiz gerekiyor.”

Lisanslı depoculuğa çok ehemmiyet vereceklerini ifade eden Bakan Çelik, borsaların bu konuda taşın altına gövdesini koyması gerektiğini dile getirdi. Artık traktörle kamyonla yük taşıma değil, elde kağıtla iş yapan üretici olmasını istediklerini vurguladı. 

“BUZAĞI 4 AYLIK OLMADAN DESTEK YOK”

Borsalarla alakalı düşüncelerini izah eden Çelik, şöyle konuştu: 
“Fakat borsalar müstahsil makbuzuna damga basan ve para alan anlayıştan çıkması gerekiyor. Böyle borsa anlayışı artık kabul edilemez. Türkiye genelindeki tüm borsalarımız rençperin ürününü değer bulduğu yerler olacak. Rençper üreterek mevsim boyu alın teri akıtıyor. Onun ürünün değer bulduğu mekanlar haline gelmesi gerekiyor. Belki de hayvancılık ile ilgili desteklemelerimizi bitkisel ve hayvansal olarak tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu desteklerin sayılarını hem azaltmak hem de üreticimizi sevinebileceği daha az kalemde destekler vermemiz gerekiyor. Hayvancılık ile meşgul olan kişiler ilk doğduğu gibi buzağısına destek almamalı. 4’üncü ayına geldiğinde destek olmalıyız. Zira Türkiye’de 400 bin tane buzağı can veriyor. Yok öyle yağma. Gerekirse iki katı destek vereceğiz. Fakat buzağı 4 aya rençperimiz getirmesi gerekiyor. Tüm bunları bizler işletmeci mantığı çerçevesinde meseleleri çözeceğiz.”

“ÇİĞ SÜT İÇİN, SÜT ÜRETİCİSİ DESTEKLEME KARARI ALDIK”

Bakan Çelik, süt ile ilgili aldıkları çok ehemmiyetli kararları ilk sefer Karacabey’de izah etti. Süt ürünlerinin dünyada yerini almasını istediklerini belirten Çelik, şunları ifade etti: “İç tüketimde azalma var. İhracat, etrafımıza bakıyoruz savaş ortamı, orada da yüzde 23’lük daralma var. Ayrı olarak süt tozunun ihracatında da yüzde 80’lik daralma var. Şimdi madem arzda bir problem yok, öyleyse taleple alakalı bir tertip etmenin kesinlikle gerçekleşmesi gerekiyor. Birkaç hususta adım atmayı kararlaştırdık. Bunu da bugün Karacabey’de izahı uygun buldum. Biz istiyoruz ki Türk peyniri, yoğurdu başka bir deyişle süt ürünleri dünya markaları arasına girsin. Bunun için endüstricinin rekabetini ve gücünü arttırmak için çiğ süt için süt üreticisinin destekleme kararını aldık. Endüstricimizin dünya markaları arasına girmesi için ciddi bir adımın attığımız buradan izah ediyorum. İkinci olarak, yağsız süt tozu ihracatının daimiliğe erişmesi için arz fazlası sütün alınıp süt tozuna dönüştürülmesini sağlayacağız. Böylelikle üreticimiz ürettiği sütün ne olacağı ile ilgili kaygısı olmayacak. Okullara süt verme uygulamamız da geçmişteki gibi devam edecek.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Bakan Faruk Çelik’in gayretkeş ve çok başarılı bir politikacı olduğunu belirterek, “Kendisine çok ehemmiyetli bir bakanlık verildi. Allah bize müthiş verimli topraklar vermiş, şimdi de bakanımızı verdi. Bundan sonra kimse bizi tutamaz.” ifadelerini kullandı.

07-01-2016

Facebook Yorumları