• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Darbe girişimine inat Türkiyeye 22 milyarlık yatırım geliyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Darbe girişimine inat Türkiyeye 22 milyarlık yatırım geliyor 

Darbe girişiminin hemen peşinden 2023 hedefl erini hayal olarak görenlerin dahi bu hedefl eri daha çok sahiplendiğini söyleyen ASKON Başkanı Mustafa Koca, son 1 haftada bir hayli şirketin fuarlarla alakalı bilgi almak için kendilerini aradığını söyledi. İş dünyasının bugün en az 2-3 kat daha fazla azimle işlerine sarıldığını anlatan Koca, S&P tarafından Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesini ise algı operasyonu olarak açıkladı. Türkiye’nin 2008 krizinde de yapılmak istenen manipülasyonlara çok güzel cevapladığını anımsadan Koca, “Şayet darbe olsaydı bu tip manipülasyoncuların hiçbiri aynı şeyleri yapmayacaktı. Biz ekonomik olarak kısmen de olsa bedelini ödeyeceğiz fakat ben ekonomik yapımızın sağlam olduğu kanınındayım. Bizde bu deneyim var. Ben algı operasyonlarının getirdiği manipülasyonlara bizim endüstricimizin prim vereceği kanınında değilim” diye konuştu. 

Yabancı yatırımcıların da darbe girişimsinin hemen peşinden daha pozitif bakmaya başladığını anlatan Koca, Türkiye’ye yatırım yapmayı değerlendiren 2 değişik yatırımcının, işerini hızlandırdığını bildirdi. Bu yatırımcıların birinin Avrupalı, diğerinin ise Ortadoğulu olduğunu söyleyen Koca, şöyle devam etti: “Avrupalı bir yatırımcı ‘Türklere güveniyoruz 9 milyar euroluk bir yatırım için Türkiye’ye gelmek istiyoruz’ diyerek yardımcı olmamızı istedi. Bizimle fikir birliği yapmak istiyorlar. Parası olan ve gücünü imalattan alan bir endüstrici, teşebbüsçü ne olursa olsun güvendiği ülkelere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yaşadığımız travmada sevineceğimiz bir hadise olarak karşımıza geldi. Şirket Türkiye’de enerji işleri yapmayı tasarılıyor. Son yaşanan olay bence Türkiye’ye yabancı anapara girişinde rekorların habercisi. Ortadoğu bir yatırımcıdan da haber gelmek üzere. Onlar da 12 milyar dolar yatırımla turizm sektörüne girmek istiyor. Bu 2 yatırım tasarısı dünyadaki teşebbüsçünün Türk halkına ve demokrasisine güvendiğini gösteriyor.”

'Demokrasi'nin 2’nci katını çıktık' 

ASKON Başkanı Mustafa Koca, 15 Temmuz gecesi saat 23:20’de tüm azalarına ileti atarak, darbe girişimi olduğunu ve buna karşı direnilmesi gerektiğini ifade ettiklerini, ellerinden geldiğince insanları sokağa çağırdıklarını kaydetti. 1980 darbesinde aynı travmayı yaşadıklarını kaydeden Koca, “Darbe girişiminin yaşandığı gün sokaktaki duruşumuzu sabah 6-7 ye kadar sürdürdük ve milletin birlik, beraberliğiyle bu girişim bertaraf edildi. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana demokrasinin altyapıları atılmış, ilk kat çıkılmıştı. Türk milletinin darbeye karşı durmasıyla beraber 2’nci kat atılmış oldu ama daha kat etmemiz şart olan çok yol var. Yeniden de bu milletin kararlılığı, bütün müesseselerimizin ve halkımızın birlikteliğiyle inanıyorum ki çok sağlam bir demokrasiyi hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

25-07-2016

Facebook Yorumları