• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Davutoğlu STK temsilcileri ile toplandı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Davutoğlu STK temsilcileri ile toplandı
 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kahvaltıda bir araya geldiği Doğu ve Güneydoğu şehirlerinden gelen STK temsilcilerine hitap etti. 

Davutoğlu'nın izahlarından öne çıkanlar;

Biz değişik kültürlerde yetişmemize karşın ortak kültürel maya ile yoğrulduk. Biz tek tipleştirme ve ayrıştırma gayretlerine karşı gönülleri birleştirmeyi amaçladık. Çözüm sürecinin özünde de bu vardı.

Adalet perspektifinden bakanlar görürler ki, son 13 senede tek tipleştirmeye karşı ehemmiyetli yok katettik. Ortak yüreğimizin gereği acılara aynı ölçüde yaklaştık.

Son 13 senede Suriye'den gelenler Arap ve Türkmen ise gözlerini kapayıp Kobani'den gelenlere ağıt yakanları gördük. 

7 Haziran'da Ak Parti'ye rey vermiş olsun veya olmasın bütün yurttaşlarımızın acılarını paylaştık fakat onlar Ceylanpınar'da şehit edilen 2 polisimiz için seslerini çıkarmadılar. 

Ortak yüreği temsil eden herkese sesleniyorum. Diyarbakır annelerinin çocuklarını dağa kaldıranlara seslerini yülseltebilecekler mi? 

Ortak akıl silahların bırakılması gerektiğini, hükümet kurma çalışmaları müddetince herkesin suskunca beklemesi gerektiğini söylüyor. Ortak akıl herkesin beraber oturup tartışıp ortak bir yol bulması demektir.

7 Haziran'dan bu yana sayın Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yaptığı her izah Kandil tarafından yalanlamıştır.

Demokrasilerde değişik akılların konuşacağı yer TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'dir. 80 milletvekili Kandil'e dönerek "Artık akılların konuşacağı yerdeyiz" diyebildiler mi?

"DİKKAT ÇEKİCİ; DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞÜRKEN KCK SÖZDE HALK SAVAŞI DİREKTİFİNİ VERDİ"

15 Temmuz, ben Demirtaş ile görüşürken, aynı saatlerde dikkat çekici, KCK sözde halk savaşını başlatma direktifini verdi. 19 Temmuz, Suruç’tan bir gün önce Cemil Bayık izah yaptı; "Silahlanın ve halk savaşına hazır olun" diye. Kim hesabına, hangi savaşı başlatıyorsunuz? Size kim direktif verdi? Nereden talimat aldınız? Şimdi herkesin bu ortak akıl üretme mananında, son 13 sene içinde aldığımız mesafelere tekrar tekrar bakmasını rica ediyorum.

Şayet toplumların ortak mukadderat şuuru zayıflatılmışsa orada huzur ve güven kalmaz. 78 milyonun huzuru da kaosu da hep birlikte olacak. Bizim siyset felsefemizde kaderleri ayrıştırma yok, olmayacak.

Ortak kader şuuru adına adım attığımızı görenler ülkeleri, şehirleri parçaladılar. 

Türkiye'de her şehir hem Türktür, hem Kürttür, Hem sünnidir, hem de alevidir.

Dışarıdan aldıkları talimatla Ortadoğu'da olduğu gibi ortak kader şuurunu ülkemizde de yok etmeye çalıştılar sonra da demokrasiden söz ettiler.

Sayın Reisicumhurumuz Diyarbakır konuşmasında "Bu mevzu benim meselemdir" diye konuştu; şiddetin karşısına diyaloğu koydu. 

Hangi iletisi verdiğiniz, kullandığınız dilden daha ehemmiyetlidir. Şimdi yeni kimi şartlar iddia edenler bu milletin aklıyla alay ediyor. Silahların bırakılması için yeni yeni şartlar koşuyorlar. Verilen sözlerin hiçbiri tutulmamasına rağmen biz kendi felsefemizle süreci yürütmeye devam ettik, Meclis'te ihtiyaç duyulan yasak tertip etmeyi yaptık. Yaptığımız her hamleden sonra bir provokasyon ile karşılaştık. Hiçbir şekilde çözüm sürecinden vazgeçmedik, yaklaşan tehlikeyi gördüğümüzden dolayı İç Güvenlik Paketi'ni Meclis'ten geçirdik.

Devletin burada olduğunu göstermemiz gerekiyordu, gösterdik. 

02-08-2015

Facebook Yorumları