• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Dev şirketler iflasın eşiğinde
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Dev şirketler iflasın eşiğinde
Tekstilden, inşaata, gıdadan, demir çeliğe bir dizi sektörden firmalar iflas erteleme isteğiyle mahkemelere müracaat etti. İşte iflasın eşiğindeki dev firmalar.
Mali sıkıntıya giren firmaların ilk müracaat ettiği yer adliyeler olmaya başladı. İflas erteleme isteyen firmalarda günümüzde artış yaşandığına işaret ediliyor. Hürriyet'in haberine göre, geçtiğimiz günlerde, tekstilden, inşaata, gıdadan, demir çeliğe bir dizi sektörden firmalar iflas erteleme istedi. Bu firmalara, en son teknoloji marketi sektöründe ehemmiyetli bir oyuncu olan Gold Grubu dahil oldu. Gruba bağlı 4 şirket için mahkeme önlem kararı verdi.

İşte son zamanlarda iflas erteleme isteyen firmalar:

1-GÜRTUĞ, ÜÇ ŞİRKETİ İÇİN MÜRACAAT ETTİ

Türkiye madencilik sektörünün önde gelen firmalarından Gürtuğ da iflas erteleme isteği ile mahkemenin yolunu tuttu. Ankara 10. Asliye Ticaret Mahkemesine yapılan müracaatta bu firmalar için iflas erteleme istendi: Gürtuğ Madencilik Nakliyat Petrol Ürünleri İnşaat Besicilik Ticaret Limited Şirketi, Gürtuğ İzolasyon Yapı Personelleri Madencilik Endüstri ve Ticaret A.Ş., Gürtuğ Gayrimenkul Yatırım Taahhüt İnşaat Taşımacılık Turizm San. ve Ticaret Limited şirketiMahkeme verdiği ara karar sonrası üç şirkete Mali Müşavir AliDursun Koç, Hukukçu Mustafa Adnan Kayaçetin ve İnşaat Mühendisi Mehmet ÖzdemirAkyılmaz'ı denetim kayyumu olarak atadı.

2-İSO DEVİ ZORA GİRDİ

Geçtiğimiz sene nihayetinde yapılan müracaatlardan birinin sahibi ise Manisalı Tabiat Gıda oldu. Tabiat Grup Yemeklik Yağ Pazarlama Satış ve Dağıtım İth. İhr. A.Ş., Tabiat Organik Gıda ve Tarım Ürünleri İmalat ve Ticaret Dışalım İhracat A.Ş, Midas Yağ Tarım Hayvancılık Endüstri ve Tic. Dışalım İhracat Limited Şirketi, Tabiat Tarımsal Ürünler Tahıl ve Bakliyat Alım Satım Pazarlama Depolama İth. İhr. A.Ş., Granpak Tarım Ürünleri Depolama ve Ticaret A.Ş., iflas erteleme istenen şirketler listesinde bulunmuştu.

Grup şirketlerinden Tabiat Organik Gıda, İstanbul Endüstri Odası'nın izah ettiği en büyük 500 endüstri kuruluşu listesinde de bulunuyor. Manisa'dan listeye giren şirket 379 milyon lira ciro ile 265. Sırada bulunmuştu.

3-KÖYTÜR'ÜN SAHİBİ DE MAHKEMEYE MÜRACAAT ETTİ

Köytür Piliç markasının sahibi olan Yemsel Tavukçuluk A.Ş iflas erteleme istedi, grup şirketlerine kayyum atandı. Samsun Ticaret Mahkemesi'ne, Samsun Yem Sanayi ve Tic. A.Ş., Çakıroğlu Gıda Tarım Ürünleri Hayvancılık ve Yem Tavukçuluk nak. Tic. ve San A.Ş., Yemsel Tavukçuluk Hayvancılık Yem Hammaddeleri San ve Tic A.Ş için iflas erteleme istendi. Açılan davanın ilk duruşması 6 Nisan'da yapılacak. Temeli 1960'larda atılan Çakıroğlu Yem, sektörünün önde gelen firmaları arasında bulunuyor. Gruba bağlı SamsunYem markası da bulunuyor.

4-BEBEK GİYİMİNİN LİDERİ

Bebek ve çocuk ürünleri imalatında sektörünün önde gelen firmalarından Aziz Bebe Tekstil Giyim ve Tic. A.Ş. iflas erteleme istedi. Mahkeme şirkete kayyum ataması yaptı. Denetçi kayyum olarak atanan isimlerin Hayri Hakan Kıvanç ve Doç. Dr. Türkay Özdemir olduğu anlaşıldı. Şirketin yaşadığı mali sıkıntının kaynağında, geçtiğimiz sene Ukrayna veRusya'da yaşanan politik ve ekonomik karışıklıkların kapı araladığı kaydedildi.

Aziz Bebe'nin dava dosyası Bakırköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülüyor. seneninden beri imalat yapan ve bir aile şirketi konumundaki Aziz Bebe'nin Türkiye genelinde 32 mağazası bulunuyor. Türkiye'nin yanı sıra çeşitli ülkelerde 36 franchise mağazası bulunan Aziz Bebe'nin ürünleri 45 ülkede tüketici ile buluşuyor.

5-DÖRT ŞİRKETİ İÇİN MÜRACAAT ETTİ

Eyüboğlu Gruba bağlı 4 şirket için iflas erteleme istedi. Eyüboğlu Endüstri Ürün. Paz. ve Tic. Ltd. Şti, EYB Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Eyüboğlu Giyim ve Mağazacılık Ticaret Limited Şirketi, EYB Lojistik ve Oto Kiralama Hizmetleri A.Ş. iflas erteleme istenen şirketler oldu. Mevzubahis dava İstanbul Anadolu 2. Asliye Tic. Mahkemesi'nde görülüyor. Grup bünyesinde EYB Trend isimli mağazalar da bulunuyor.

6-GOLD GRUBU İFLAS ERTELEME İSTEDİ

Bünyesinde, Gold Teknoloji Marketleri, GSA Saat mağazaları, Hızlıal.com gibi şirketlerin de bulunduğu Gold Grubu dört büyük şirketi için iflas erteleme istedi. Mahkeme, 1000'e yakın kişinin çalıştığı grubun şirketleri için tedbir kararı verdi. 2012-2014 döneminde 4,7 milyar lira ciro elde eden Gold Grubu'nun dört şirketi artık kayyum denetiminde faaliyet gösterecek.

7-ENDÜSTRİ DEVİ NURSAN ÇELİK İMALATINI DURDURDU

Türkiye'nin en büyük 500 endüstri şirketi listesinde ilk 100 firma arasında yer alan Nursan Çelik'in 10 gün kadar önce imalatını durdurduğu öğrenildi. Fabrikada çalışan 900 kadarişçi hanelerine gönderildi. Bir milyar lira cirolu şirketin, yine faaliyete başlayıp başlamayacağı ise belirsiz… Şirketin, direk çalışanları yanı sıra, 40'ı bulan taşeronları ile beraber binlerce kişinin geçimini sağladığına dikkat çekiliyor.

8-SEZON PİRİNÇ İFLAS ERTELEME İSTEDİ

Türkiye bakliyat sektörünün en büyük firmalarından Sezon Pirinç iflas erteleme istedi. Mahkeme, hacizlere karşı savunmaya almak için şirkete tedbir kararı verdi; kayyum atadı. Ehemmiyetli bir bölümü bankalara olmak üzere 150 milyon lira borcu bulunan şirketin mali sıkıntıya düşmesine, kurlardaki yükseliş ve talep daralmasının kapı araladığı kaydedildi.

9-230'A YAKIN BAYİSİ BULUNAN PETROTÜRK İFLAS ERTELEME İSTEDİ

Türkiye genelinde 230'a yakın sıvı yakıt bayisi bulunan PETROTÜRK mahkemeden iflas erteleme istedi. Şirket için tedbir kararı veren mahkeme kayyum ataması yaptı. Geçtiğimiz yıl 700 milyon liraya yakın ciro yapan şirket 225 milyon TL ile iflas erteleme talebinde bulundu.

10-SEKTÖRÜN BÜYÜĞÜ ZORDA
Son günlerde yoğunlaşan iflas erteleme taleplerine Yazgan Şarapçılık da dahil oldu. Geçtiğimiz günlerde iflas erteleme kararı alınması için mahkemeye giden firma, sektörün en büyük 5 firması arasında bulunuyor.

09-01-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay