• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Devlet 2017de girişimciye büyük destek verecek
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Devlet 2017de girişimciye büyük destek verecekBaşbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'de teşebbüsçülerin finansman meselenini çözmek ve gençleri de teşebbüsçülüğe teşvik etmek emeliyle devrim niteliğinde destekler vereceklerini belirterek, bu kapsamda 2017'de 2,5-3 milyar liralık yeni finansman kaynağı yaratacaklarını izah etti.

Şimşek, bu kapsamda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) standart fonlarının asgari yüzde 1 oranında teşebbüs anaparası fonlarına yatırım yapmasını zaruri hale getirdiklerini bildirdi.

Girişimciliğe verilen destekler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Şimşek, 2016 seneyin bir hayli yeniliğin hayata geçtiği ve yabancı yatımcıların Türkiye'yi girişim anaparası yatırımlarında seçenek ettikleri bir sene olduğunu belirtti.

Geçen yıl girişimcilik ve girişimciliğin finansmanı bağlamında parlak bir yıl geçirdiklerini anlatan Şimşek, Hazine Müsteşarlığının 2016'da ilk defa girişim anaparası fonlarını desteklemek için üst fonlara iştirak ettiğini ve kaynak aktardığını hatırlattı.

Bu çerçevede Hazinenin Avrupa Yatırım Fonu tarafından kurulan üst fona 60 milyon avro taahhüt ettiğine işaret eden Şimşek, "Ancak sistemin kurgusu ve ikili anlaşmalarımız gereği fonun en az 400 milyon avro yatırım hacmi olacaktır ki beklentilerimiz bu rakamın çok daha üstündedir. Bu üst fonun faaliyete geçmesi ile beraber 'yabancı yatırımcı ülkemize gelmez' önyargısı yıkılmış ve 3 yabancı girişim anaparası fonundan en az 300 milyon avro meblağında yatırım taahhüdü alınmıştır." ifadelerini kullandı

Şimşek, Türkiye'deki girişimcilik eko sisteminin gelişmesi açısından 2017 yılında da projelerin hızlanarak devam edeceğini bildirerek, mevcut araçlarla kanaat etmeyeceklerini, hem var olan uygulamaların hacmini artıracaklarını hem de yeni uygulamaları gündemlerine alacaklarını vurguladı.

Fonlara direk kaynak ayıracağız

Gelecek dönemde Hazinenin üst fonların yanı sıra fonlara da direk kaynak aktarmasına olanak tanıyacaklarını belirten Şimşek, "Bu farklık ile teşebbüsçülük eko sistemine yönelik teşebbüs anaparası yatırımlarının artmasını ve bu kültürün yatırımcılarımızda oluşmasını, ayrı olarak yatırımcılarımızın deneyimlerinin ve kapasitelerinin geliştirilmesi itibariyle direk teşebbüs anaparası fonlarına kaynak taahhüt edilmesini amaçlıyoruz." diye konuştu.

Şimşek, üremsiz finansmanın ehemmiyetli bir aracı olan teşebbüs anaparası fonlarının Türkiye'de daha yaygın yatırım yapmaları ve yalnızca belirli etraflarla hudutlu kalmamaları için çalışma yapacaklarını kaydetti.

Katılım bankalarını teşvik edeceğiz

Katılım bankalarını teşebbüsçülere finansman sağlamaya teşvik edeceklerini aktaran Şimşek, katılım bankalarının kar zarar ortaklığına dayalı finansman araçlarına yönlendirilmesi ve bu tür yatırımlar ile teşebbüsçülere kaliteli finansman sağlamaları emeliyle yapılan çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Şimşek, diğer taraftan bu sene Müsteşarlığın da katılım bankalarının ortağı bulunacağı bir fon kurulmasını öngördüklerini belirterek, bu sayede 250 milyon liranın üzerinde bir fon oluşturarak girişimcilere natif finansman sağlayacaklarını bildirdi.

Türkiye Kalkınma Bankasını da yine yapılandırarak öz kaynağa dayalı finansman yapmasına imkan sağlayacaklarına dikkati çeken Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi bilhassa İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kalkınma bankaları teşkil etmişlerdir. Bu kalkınma bankaları kuruldukları dönemdeki görevlerini bitirerek gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine istikamet verici yeni siyasetler ile tekrar açıklanmışlardır. Bu kapsamda, Türkiye Kalkınma Bankasının da yine yapılandırılması zaruri bir hal almıştır. Bu amaçla, bankanın kredi sağlama işlevine ilave olarak öz kaynağa dayalı finansman da sağlaması emeliyle bir fon teşkil etmesi tasarlanmaktadır. Bu fon ile ülkemizin orta gelir tuzağına girmemesine yönelik siyasetleri destekleyecek girişim anaparası sağlanacaktır. Ayrıca, yerel yatırımlar ve çekirdek mertebe finansmanı da sağlanacaktır. Takriben 1 milyar lira olması tasarılanan fon ile oldukça tesirli bir başlangıç yapacağımızı düşünüyorum."

BES standart fonları da yatırım yapacak

Ferdi Emeklilik Sistemi (BES) standart fonlarının da asgari yüzde 1 oranında teşebbüs anaparası fonlarına yatırım yapmasını mecburi hale getirdiklerini belirten Şimşek, sektör tarafından da son derece pozitif karşılanan bu devrim niteliğindeki farklıkla teşebbüsçülük eko sisteminin faaliyetlerinin yüksek bir ivmeyle artmasını beklediklerini söyledi.

Şimşek, "Tüm bu projeler ile 2017 seneninde teşebbüsçülerimiz için 2,5-3 milyar lira meblağında yeni finansman kaynağı yaratacağız." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, mevzubahis rakamın Türkiye'deki teşebbüsçülerinin finansman meselenini büyük ölçüde ortadan kaldıracağı gibi gençleri de teşebbüsçülüğe teşvik edecek ehemmiyetli bir etken olacağını sözlerine ilave etti.

08-01-2017

Facebook Yorumları