• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Dolar 3,63 ile rekorunu kırmaya devam ediyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Dolar 3,63 ile rekorunu kırmaya devam ediyor
 

Dolar/TL, dolardaki değer kazancı trendinin kâr satışlarıyla ara verilmesi ile güne aşağı istikametli bir başlangıç yaptıktan sonra kazançlarını savunamadı ve 3.6401'e kadar yükselerek yeni doruğu gördü.

TL uzun bir müddettir olduğu gibi bugün de gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak en çok değer kaybeden para birimi oldu. Bankacılar bu trendde bugüne has yeni bir gelişme veyahut haberden söz edilemediğini belirttiler ve devam eden kaygıları adres gösterdiler.

TL bugün dolar karşısında yüzde 1.3'ün üzerinde değer kaybederken benzer para birimleri yüzde 0.4 değer kazancı ile yüzde 0.5 değer kaybı arasında izliyordu.

Bankacılar TCMB'nin politik kaygılarla TL'nin sert değer kayıplarına rağmen getiri adımlarını kullanmaktan çekinebileceği kaygısının, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimalinin, Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notuyla değerlendiren Fitch'in yaklaşan değerlendirmesinin piyasaları baksıladığını bunun dışıdna siyasi ve jeopolitik gelişmelerin de kurda tesirli olmayı sürdürdüğünü belirttiler.

Fitch tarafından yayımlanan ülke notu değerlendirme takvimine göre Türkiye'nin negatif görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük düzeyde olan BBB- olan kredi notu ile ilgili değerlendirme 27 Ocak Cuma ve 21 Temmuz Cuma günü izah edebilecek.

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Sabah saatlerinde bir iyimserlik vardı ancak sonrasında dağıldı. TL yeniden negatif ayrışıyor. Ancak bugüne özgü bir nedenden söz etmek zor. Yaklaşan Fitch kararı TL'nin faizinin her geçen gün daha da yetersiz hale geldiği kaygısı bunların başında geliyor... TL'de kısa vadede bu negatifliği tersine çevirecek ya da iyimserlik yaratabilecek tek bir neden dahi gösteremiyoruz" diye konuştu.

Haftaya beklentilerin üzerinde enflasyon verilerinin de etiksiyle tarihi doruk olan 3.6040'ı test ederek başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 global gelişmelerle önce bir gün önce akşam saatleri itibarıyla 3.58'li düzeylere daha sonra bu sabah iyibaırly 3.56'lı düzeylere gerilemişti. Bugün en düşük 3.5560 düzeyini test eden kur kazançlarını koruyamarak en yüksek 3.6401 düzeyini test etti. Kur tarihi doruğu test ettikten sonra TSİ 1309 itibarıyla ise 3.6146/3.6190 düzeyinde işlem gördü.

05-01-2017

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay