• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Dolar rekor üstüne rekor kırınca hükümet zorunlu olarak harekete geçti
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Dolar rekor üstüne rekor kırınca hükümet zorunlu olarak harekete geçti
 

Dolar, tüm dünyada gücüne güç katmaya Türk Lirası karşısında rekor yenilemeye devam ediyor. Dolar, bir gün önce 3.4086 liraya kadar çıkarak yeni bir rekora imzaladı. Bu son rekor hükümeti ise harekete geçirdi. Önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi toplandı, hemen peşinden Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Heyeti (EKK) toplantısı yapıldı. İki toplantının da gündemi döviz kurunda son zamanda yaşanan hızlı yükseliş ile tesiri oldu.

Başbakan Yıldırım toplantı öncesi, "EKK toplantısında döviz kurundaki artışı değerlendireceğiz, ekonomi konusunda rastgele bir kaygıya mahal yok" diyerek 3.40 lira düzeylerindeki doların ateşini biraz kesmeyi muvaffak oldu. Yıldırım'ın toplantı öncesi izahı dahi doları, 3.35 liraya kadar indirdi. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 3.3735 liradan yapılırken serbest piyasada dolar günü 3.3730'dan bitirdi. Borsa İstanbul haftayı yüzde 0.67 yükselişle 75 bin 638 puandan kapattı.

TOPLANTI SÜRERKEN İZAH

EKK toplantısına Yıldırım'la beraber Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Anapara Piyasası Müessesesi (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül ile Borsa İstanbul (BİST) Başkanı Himmet Karadağ katıldı. Toplantı dün saat 16.00'da başladı. Toplantı sürerken 20.30'da yazılı bir izah yapıldı.

MERKEZ ÖNLEMLERİ ALACAKTIR

Açıklamada, Başbakan Yıldırım başkanlığında yapılan toplantıda global piyasaları ve Türkiye'yi etkileyen ekonomik gelişmelerin kapsamı geniş şekilde değerlendirildiği belirtilerek, "Piyasalardaki hareketliliğin asal bakımından küresel kaynaklı olduğu değerlendirilmekle birlikte ülkemize tesirlerini sınırlamak emeliyle tüm önlemler gözden geçirilmiştir. Bu çerçevede; Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından izlemekte olup ücret istikrarı hedefi doğrultusunda şart olan önlemleri alacaktır. Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacaktır. Ayrı olarak, reel sektörün kuvvetli biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecektir" denildi.

2014'TE MERKEZ OLAĞANDIŞI TOPLANMIŞTI

2013 seneninde 17/25 Aralık ve FED'in tahvil alım programında azaltmaya gideceği piyasaları hareketlentirmişti. Kur kasım 2013'de 2.02, aralıkta 2.13 olmuştu. 2 Ocak 2014 tarihinden sonra ise kurdaki hareketlilik artmıştı. 2 Ocak 2014'te 2.18 olan dolar kuru, Para Siyaseti Heyeti'nun rutin toplantısını yaptığı 21 Ocak 2014 tarihinde 2.25 olmuştu. 21 Ocak günü PPK'da getiriyle alakalı herhangi bir karar alınmadı. Daha sonra kur daha da hareketlendi 27 Ocak tarihinde 2.35 düzeylerini son olarak da 2.39'u görünce Merkez Bankası olağandışı toplantı yapacağını izah etti. Erdem Başçı başkanlığında yapılan toplantıda getiriler 5.5 puan yükseltildi. Ancak bu karardan sonra Merkez Bankası hem başbakanlığı hem de Cumhurbaşkanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan'ın çok sert tenkitleri ile karşı karşıya kaldı.

ZAMLAR ARALIKTA

Doların Türk Lirası rağmende son 1 haftada yüzde 5 değer kazanması, beyaz eşya ve tüketici elektroniği ürünlerine yönelik zammı gündeme getirdi. Kurdaki artış tahminlerine göre hisse bırakan şirketler, doların 3.40 TL'yi aşmasıyla 'B' tasarınına geçti. Şirketlerin yöneticileri 'acil vaziyet' toplantısı yaparak, fiyatları yine belirliyor. Sektör yetkililerinin ortak görüşü ise aralık ayı bakımından tüketicilere zamlı ücretlerin yansıyacağı istikametinde. Zam gelecek ilk ürünlerin başında da beyaz eşya ve televizyonlar geliyor. Beyaz eşya üreticileri, kur artışının bilhassa iç piyasayı negatif etkileneceğini dile getiriyor. Televizyonlarda ise vaziyet daha kritik. Televizyon oturumlarının ücretlerinin yüzde 10 artmasının üzerine kur artışı gelecek zammı da katlıyor.

"ŞİMDİ ALIM VAKİTİ"

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan: "Bilgisayar başta olmak üzere bilişim ürünlerinin ücretlerini doların kuruna göre günlük olarak değiştiriyoruz. Televizyonlarda ise dünyadaki oturum ücretlerinin artışından dolayı da bir zam mevzubahis. Bunun da ücretlere yansıması çok kısa bir vakitte olacak. Bilhassa televizyon almayı düşünen tüketicilerin elini ivedi tutmasında yarar olacaktır."

"İÇ PİYASAYI ETKİLEYECEK"

Vestel Şirketler Grubu İcra Heyeti Başkanı Turan Erdoğan: "Dolardaki hızlı artış gündemimizde olan bir konu. Şu anda üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bilhassa iç piyasadaki ürünlerin ücretleri etkilenecek."

"ÖNCE TELEVİZYONLAR VE TELEFONLAR PAHALANACAK"

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan: "Kurdaki artış daimilik kazanırsa yeni seneye girerken ücret artışları olabilir. Görüntü sistemleri ve telekomu diğer ürünler de takip eder. Şu anda perakende sektörünün en canlı dönemindeyiz. İş ortaklarımızla bunun gelecek dönemde de tüketiciye asgari yansıması istikametinde hareket edeceğiz."

NEGATİF TESİRİ ASGARİYE İNDİRECEK

LG Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği ve Beyaz Eşya Satış Direktörü Ergün Altay: "Satışlarımız üzerinden oluşabilecek negatif tesiri ve tüketiciye olan yansımaları asgaride tutmak için oturduk fiyatlandırma çalışması yapıyoruz. Bu tablo yalnızca Türkiye konusunda değil. Dünyada da dolar değerleniyor. Televizyon oturumlarının ücretlerinde da ciddi artışlar var. Tüm bunlardan dolayı aralık ayında yeni fiyatlar tüketicilere yansıyacak."

 

19-11-2016

Facebook Yorumları