• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Dolar yarın ( 23-06-2016 ) 3 TL rakamını aşabilir
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Dolar yarın ( 23-06-2016 ) 3 TL rakamını aşabilirBirleşik Kraliyet'ta yarın yapılacak Avrupa Birliği (AB) referandumunda sandıktan Brexit (İngiltere'nin AB'den ayrılması) kararının çıkması halinde dolar/TL yükselişe geçebilir.

Brexit'e konusunda beklentilerini değerlendiren Turkey Macro View (TMV) Consulting Yöneticisi İnanç A. Sözer, İngiltere'de AB yanlısı milletvekilinin öldürülmesinden bugüne kadarki sürecin, Brexit ihtimalini ehemmiyetli ölçüde azaltması hasebiyle haftaya global çapta riziko iştahının bariz bir şekilde iyileşmesiyle başlandığını dile getirdi.

Bu doğrultuda yarın gerçekleştirilip haftanın son gününde izah edecek İngiltere'deki referandumdan AB'de kalma neticesi çıkması halinde mevcut düzeylere mukayese et dolardaki değer kaybının daha hudutlu olacağını, ters vaziyette Brexit rizikonundan kaçışın keskin bir şekilde gündeme geleceğini düşündüklerini belirten Sözer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna göre dolar/TL'de 2,88'e kadar çekilme uygun ve dolar alımı için cazip bir düzey olarak değerlendirilebilir. Aksine Brexit olur ise doların hızla 3,00 seviyelerini aşabileceğini düşünüyoruz. Bugünkü iyileşmelere karşın dünya ekonomisindeki kırılganlıklar, jeopolitik riskler ve bunun yurt içi reel ve finansal piyasalara negatif tesiri devam ediyor. Brexit'in ciddi bir risk olduğu aşikar. Ancak unutulmamalı ki referandumdan AB'de kalma kararı çıksa dahi önümüzdeki dönemde İspanya veya İtalya'da benzer referandumlar yapılması ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. AB'de bu ve benzeri yapısal meseleler arttıkça dış ticaret ve finansman kanalıyla TL de baskı altında kalacaktır."

22-06-2016

Facebook Yorumları