• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Dolar yükselişte
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Dolar yükselişte

Dolar yükselişte

 

Merkez Bankası toplantısı öncesi 3,02'li düzeylerde dolar kuru, ürem kararı ve izahları sonrası 3,04'ün üzerini gördü. TCMB’nin ileriye dönük beklentilerinin hudutlu şekilde bozulması ve ürem artırımına gitmeyerek piyasaya müdahale etmeyeceği istikametinde piyasada bir algının hakim olması dolardaki yükselişin nedenleri olarak gösteriliyor.

TCMB'nin ürem kararı öncesinde 3,0280 düzeylerinde bulunan ve kararın hemen peşinden 3,03'ü aşan dolar/TL, 3,0460'a kadar yükseldi. 

Euro/TL ise analistlerin yardımcı olarak nitelendirdikleri 3,30 düzeyini aşarak 3,3078'i gördü. Dolar/TL ve avro/TL şu dakikalarda sırasıyla 3,0417 ve 3,3086 düzeylerinden işlem görüyor.

Gelişmeler sonrasında BIST 100 endeksi daimi açık arttırma işlemlerinin tekrar başlamasıyla yükselişini devam ettirerek, dünkü kapanışa göre yüzde 0,95 artışla 71.719,50 puana çıktı. Karar öncesi 105,55 lira olan altının gramı ise kararın ardından 106,47 liraya yükseldi.

Analistler, piyasanın likidite siyaseti ile tanımlanan siyaset duruşuna odaklanabileceğini belirterek, çoklu faiz uygulamasından yine tek faizin ağırlık kazanacağı konvansiyonel para politikası uygulamasına dönüş mananına geleceğini dile getiriyor.

Dolar/TL'de yeni beklenti ne?

Global piyasadaki oynaklığın 2016 senesi süresince muhtemelen devam edeceğini kaydeden Destek Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, bunun Merkez tarafından da öngörüldüğünü dile getirdi. Çekcen "Bunun manası sıkı duruş uzun bir müddet daha savunacak ve faizler aktüel düzeylerinde tutulacak. Başka bir deyişle TCMB’nin 2016 senesi arayışı çok da pozitif değil. Bu kaygı ve bu arada TCMB’nin üremlerde rastgele bir farklığa gitmemesi kuru bir anda yukarıya taşıdı. 

TL varlıklarındaki satışlar derinleşir ve kurda yeni bir rekor görürsek o vakit piyasada ürem artırım arayışı hakim olabilir. Kurun ürem kararı sonrası bir anda yukarıya atmasının nedeni, hem TCMB’nin ileriye dönük beklentilerinin hudutlu şekilde bozulması hem de ürem artırımına gitmeyerek piyasaya müdahale etmeyeceği istikametinde piyasada bir algının hakim olması. Dolar/TL’nin 3.03 kritik direncini bir anda aşması ehemmiyetliydi. Önümüzdeki günlerde bu fiyatlamalar devam edebilir ve 3.07 direnci tekrar gündeme gelebilir. 3.07 direnci üzerinde piyasa 3.10 ve hem de önümüzdeki dönemde 3.15 düzeylerini ilerleyen günlerde amaçlayabilir." diye konuştu.

19-01-2016

Facebook Yorumları