• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Dünyanın petrol devleri gün geçtikçe eriyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Dünyanın petrol devleri gün geçtikçe eriyor
 

Dünyanın yedi büyük petrol şirketi arasında yer alan Hollandalı Shell, Londra merkezli BP ve Fransız Total'in ikinci çeyrek (nisan-mayıs-haziran) karları, geçen sene aynı dönemine mukayese et ehemmiyetli ölçüde geriledi.

Global petrol ücretlerinde Haziran 2014'ten bu yana yaşanan düşüş, enerji şirketlerinin kazançlarını da ehemmiyetli ölçüde azalttı. Geçen sene ikinci çeyreğinde 62 dolar olan brent petrolün varil ücreti, bu sene aynı döneminde vasati 46 dolar bandına indi.

Şirketler resmi sitelerinden yaptıkları izahlarda, bu sene ikinci üç aylık döneminde kârlarının geçen sene aynı dönemine göre azaldığını duyurdu.

Royal Dutch Shell, ikinci çeyrek net karının geçen sene aynı dönemine kıyasla yüzde 72 azalarak, 1 milyar 45 milyon dolara düştüğünü izah etti.

Şirketin Üst Yöneticisi Ben van Beurden, ikinci çeyrekteki şirket gelirine, satış-pazarlama ve doğalgaz ticaretinin büyük katkısı olduğunu dile getirerek, düşen petrol ücretlerinin bilhassa arama ve imalat faaliyetlerinde ehemmiyetli güçlük oluşturduğunu belirtti.

Londra merkezli BP'nin de sene ikinci çeyreğinde karının düştüğü bildirildi. Şirketten yapılan izahta, düşen petrol ücretleri ve gerileyen rafineri kar marjlarının tesiriyle, şirketin ikinci çeyrekte net karının yüzde 45 azalarak, 720 milyon dolara gerilediği kaydedildi.

BP Üst Yöneticisi Bob Dudley, kendilerini geleceğe yönelik zorlu bir sürecin beklediğini, fakat yeni projeler üzerinde çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Bu sene ikinci çeyreğinde beklenenden daha düşük kar elde eden bir diğer şirket ise Total oldu.

Şirketin ikinci çeyrek net karının geçen sene aynı dönemine göre yüzde 30 azalarak 2,2 milyar dolara gerilediği bildirildi. 

Total Üst Yöneticisi Patrick Pouyanne, şirketin işletme fiyatlarını düşürmek için çalışmalarının devam ettiğini ve bu seneki 2,4 milyar dolarlık fiyat azaltma hedeflerini geçeceklerini belirtti.

28-07-2016

Facebook Yorumları