• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Emlakçılar Odası İstanbulda konut kiralarının yüzde 25 düştüğünü açıkladı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Emlakçılar Odası İstanbulda konut kiralarının yüzde 25 düştüğünü açıkladı
Uzun bir dönemdir kira tutarlarının yüksek olduğu İstanbul’da, şehir genelindeki kira fiyatlarında ortalama yüzde 25 gerileme olduğu açıklandı.


İstanbul’da kira tutarlarının şehir genelinde averaj yüzde 25 gerilediği duyuruldu.

Izahat İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa’dan geldi.

Aşa,  İstanbul’da çok sayıda kiralık daire bulunduğunu ifade ederek, Beşiktaş’ta geçen yıl 2 bin 500 lira olan bir daireyi, artık 2 bin ila 2 bin 200 lira içinde bulmanın mümkün olduğunu söylemiş oldu.

AA’ya mevzuşan Aşa, İstanbul genelinde gerileyen kira tutarlarıyla ilgili olarak şunları kaydetti:

Fatih’te geçen yıl 2 bin liraya tutamadığın evi şu anda bin liraya tutuyorsun. Bu aynı şekilde birçok semtte geçerli. Bağdat Caddesi’nde 4 bin liraya tutamadığın evi, şu anda 3 bin liraya tutuyorsun.

Aslabir yerde 500-600 liraya ev yok. Olsa da uzak lokasyonlarda var. Sadece daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Aslına bakarsan düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı ek olarak satılık daire tutarlarının olması ihtiyaç duyulan değerin averaj yüzde 35 üzerinde bulunduğunu da kaydetti.

Oda Başkanı Aşa, Türkiye genelinde 1 milyonun üstünde konut stoku bulunmuş olduğunu ancak kesin sayıı kimsenin bilmediğini ifade ederek, her bölgede çok sayıda satılık konut bulunduğunu bildiklerini söyledi.

Maliyete ‘zam geldi’ diyerek ‘fiyat yükselteceğiz’ mantığıyla giden hata yapmış olur. Aslına bakarsan elinizdeki satılmıyor. Ne zammı yapacaksınız? Ticarette böyle bir mantık yok. Varsa satabileceği alan kişi, buyursun, istediği zammı yapsın. Bir müddet zam olmaz. Alıcı ve satıcının buluşamamasının en önemli sebebi fiyat.

23-03-2017

Facebook Yorumları