• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Etin fiyatını yükseltenler spekülatörler
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Etin fiyatını yükseltenler spekülatörler 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kırmızı et ücretlerindeki artışın spekülasyondan ibaret olduğunu belirterek, "Kurban kesmek için ülkemizde yeterli hayvan var fakat spekülatörler her vakit olduğu gibi yeniden piyasayı alt üst ediyor. Üreticilerimiz ücretleri mübalağa etmeden satarsa kurbanlıklar ellerinde kalmaz" değerlendirmesinde bulundu. 

Palandöken, yazılı izahında, her Kurban Bayramı öncesinde et ve kurban ücretlerinde yükselmelerin yaşandığını anımsattı.

Kırmızı et ücretlerindeki artışın spekülasyondan ibaret olduğunu vurgulayan Palandöken, "4 milyon 980 bin baş hayvan kurban bayramında kesilmek üzere ahırlarda beslenmektedir. Kurban kesmek için ülkemizde yeterli hayvan var ama spekülatörler her zaman olduğu gibi yine piyasayı alt üst ediyor. Üreticilerimiz ücretleri mübalağa etmeden satarsa kurbanlıklar ellerinde kalmaz." ifadesini kullandı.

'Destek yetersiz'

Palandöken, geçen sene Türkiye'de 1 milyon 149 bin 262 ton et üretildiğine dikkati çekerek, bu imalatın büyük bir bölümünün büyük besiciler tarafından gerçekleştirilirken satışların da büyük bir bölümünün zincir marketlere kaydığını aktardı.

Et ücretlerinin yükselmesinin ferdi işletmelerin azalmasından kaynaklandığının vurgulayan Palandöken, "Türkiye’de kişi başına kırmızı et tüketimi 14-15 kilo civarında. Geçen yıl 3 milyon 766 bin büyük baş , 7 milyon 7 bin küçükbaş kesimi yapılması ile 1 milyon 149 bin ton et üretilmesine karşın Avrupa ile mukayese ettiğimizde yeterli olmadığını görüyoruz." izahında bulundu.

Palandöken, 2015'in nihayetinde tarım sektörüne yapılan desteklerin yüzde 30’unun hayvancılığa ayrılmasının yetersizliğine işaret ederek, artan ücret spekülasyonlarının önünde geçebilmek için besilik dana ithalatına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

20-08-2016

Facebook Yorumları