• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Fidyeci virüs Jigsaw için çözüm bulundu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Fidyeci virüs Jigsaw için çözüm bulundu 

Tanınmış kişi gerilim filmi serisi Testere'yi (Saw) örnek alan son fidye virüsü Jigsaw, bilgisayara bulaştıktan sonra ödemeyi alamadığı her saat başı bilgisayardan dosya siliyor...

Bilgisayara girip dosyaları rehin alan fidye virüsleri artık daha da korkunç bir hal aldı. Tanınmış kişi gerilim filmi serisi Testere'yi (Saw) örnek alan son fidye virüsü Jigsaw, bilgisayara bulaştıktan sonra ödemeyi alamadığı her saat başı bilgisayardan dosya siliyor. İlk saat içinde istenen ödeme yapılmazsa 1 dosya silen virüs, ilerleyen saatlerde bu sayıyı artırıyor. Şayet 72 saat içinde ödeme yapılmazsa kalan tüm dosyalar siliniyor.

dunyahalleri.com'un haberine göre “Yanlış bir hareketinde daha fazla dosyanı kaybedersin” diye ikazda bulunan virüs, bilgisayar kapatılıp yine açılırsa 1000 dosyayı sistemden siliyor. Jigsaw, kişinin dosyalarını geri vermek için 150 dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapılmasını istiyor.

Teknoloji destek forumu BleepingComputer ilk sefer bir bilgisayar virüsünün bu metoda müracaat ettiğini izah etti. Geçen yıl Chimera isimli bir başka virüs kullanıcıları, dosyalarını internete yaymakla tehdit etmişti ancak daha sonra bu virüsün böyle bir altyapıya sahip olmadığı ortaya çıkmıştı.

ÇÖZÜM BULUNDU

Jigsaw virüsü bilgisayarınıza bulaşırsa dosyalarınızı kaybetme korkusuyla ödeme yapmanıza gerek yok zira virüsü tesirsiz hale getirmenin yolu bulundu. BleepingComputer’da yayınlanan çözüm şu şekilde:

Bilgisayarına virüs bulaşan kullanıcılar evvela görev yöneticisini açarak firefox.exe ve drpbx.exe uygulamalarını kapatmalı. Daha sonra Windows’un MSConfig hizmeti başlatılarak bilgisayar açılırken harekete geçecek şekilde ayarlanan %UserProfile%AppDataRoamingFrfxfirefox.exe listeden silinmeli. Böylelikle virüsün bilgisayarınızdaki dosyaları silmesi engellenmiş olacak.

Kaynak : OdaTv

15-04-2016

Facebook Yorumları