• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Finansal krizin üçüncü dalgası geliyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Finansal krizin üçüncü dalgası geliyor 

Goldman Sachs analistleri, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ gayrimenkul ve yatırım bankacılığının çökmesi ile beraber 7 sene önce başlayan finansal yıkımın üçüncü evresine girdiğini belirtti.

Peter Oppenheimer liderliğindeki Goldman Sachs analistlerine göre mevzubahis dalga, emtia ücretlerinin dip düzeye inmesi, Çin ve diğer gelişen piyasa ekonomilerinde büyümenin duraksaması ve enflasyonun global olarak düşük izlemesi ile karakterize oluyor. Bu üçlü meselesinin kökleri, bankacılıktaki çöküş ve Avrupa’daki borç krizinden oluşan ilk iki dalgaya verilen cevapta bulunuyor ve geçtiğimiz birkaç 10 sene borç döngüsünden kaynaklanıyor.

Business Insider'ın haberine göre merkez bankaları, borçlarla tetiklenen ilk iki krize cevap olarak getiri oranlarını düşürmeye yöneldi ve bu vaziyet, yatırımcıları kazanç ele geçirmek için Çin ve gelişen piyasalara borç vermeye teşvik etti. Faiz oranlarının şu sıralar yükselme sinyali vermesi ile birlikte bankalar çıkışa yöneliyor ve yatıcımlar emtiadan çekiliyor. Söz konusu etmenler gelişmekte olan ekonomilerin mukadderatını etkileyebilir.

Analistler, “Bu durum, gelişen piyasalardaki çalkantıyı krizin ilk dalgasına bağlıyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ konut piyasasının çökmesi ile birlikte düşük düzeylerdeki faiz oranları kredi büyümesini tetikledi ve bilhassa Çin’de kaldıraçları yükseltti. Tüm bu etkenler, Çin’in kendini dönüştürme ve orta gelir tuzağından kaçış gayreti ve küresel emtia ücretlerindeki düşüş ile birleşince yeni bir kriz oluşuyor” değerlendirmesi yaptı. 

13-10-2015

Facebook Yorumları