• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Gazprom Türk şirketlerine fiyat anlaşmazlığından ötürü dava açıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Gazprom Türk şirketlerine fiyat anlaşmazlığından ötürü dava açıyor


 

Türkiye ile Rusya ilişkilerinde “normalleşme” sürecinin telaffuz edildiği bir dönemde, Rusya'nın devlet doğalgaz tekeli şirketi Gazprom'un, ücrette anlaşamadığı tüm Türk özel şirketlerini dava etme kararı aldığı öne sürüldü.

Kommersant gazetesinin manşetten verdiği haberde, ikili ilişkiler düzelme sürecine girerken “gaz çatışmasının” daha da büyümeye başladığına işaret edildi.

Buna göre Gazprom, 2017 gaz satış ücretini yüksek bularak kabul etmeyen tüm alıcı Türk özel şirketleri aleyhinde Stockholm'deki Tahkim Mahkemesi'nde dava açmak için düğmeye bastı. Gazprom Export şirketinin vesika hazırlığında olduğu bildirildi.

Dava edilecek şirketler arasından Akfel Gas, Enerco Enerji, Avrasya gaz, Bosphorus gaz, Shell ve Kibar Enerji şirketleri bulunuyor. Şirketler Gazprom'un ücretini yüksek bulup indirim istiyor. Bu şirketler senede takriben 10 milyar metreküp gaz alıp Türkiye'de satıyor. 17 milyar metreküp gazı ise BOTAŞ alıyor.

BOTAŞ ile bir mesele yok

Gazete, tarafların ücrette anlaşamadıklarını, bu vaziyette Gazprom'un Almanya'dan sonra ikinci büyük alıcısı olan Türkiye'de özel şirketlerle mahkemelik olacağını yazdı. Asıl büyük alıcı olan Botaş ile ise şu an için bu boyutta bir mesele yaşanmıyor.

Uzmanlar Gazprom'un siyasi konuların dışında, kendi ticari çıkarlarını savunmaya çalıştığı yorumunu yapıyor.

Bu gelişmelerin, Türkiye ile Rusya arasında Türk Akımı boru hattı projesi için anlaşmanın sağlandığı bir ortamda yaşanması dikkat çekiyor.

13-01-2017

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay