• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Gelin 300 milyon lirayı kullanın
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Gelin 300 milyon lirayı kullanın

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hükümet olarak 2016 senesi için 3 katına çıkardıkları KOSGEB desteğine, proje bazlı desteklerin az olmasından yakındı. Işık, "Bizim KOBİ'lerin geliştirilmesiyle alakalı 'KOBİGEL' dediğimiz projemizde tam 300 milyon lira paramız var. Hadi gelin bunu kullanın... Kullanan çok az. Neden? Zira, proje bazlı desteklere KOBİ'lerin alakası çok az. KOBİ'lere proje dendiğinde hemen korkuyorlar, ürküyorlar. Oysa proje yapma kabiliyeti kazanmazsak kalıcı ve sürdürülebilir başarıyı nasıl sağlarız? Benim teklifim belki bir sonraki KOBİ Doruğu'nde bu proje kültürüne odaklanmak olmalıdır" diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB), Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Üyeleri Yöneticileri(TOSYÖV) ve KOSGEB işbirliği ile tertip eden '12. Kobi Doruğu'nin açılışı Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla meydana geldi. Açılış programında bir konuşma yapan Fikri Işık, KOBİ'ler ve teşebbüsçülüğün hem Türkiye ekonomisi için hem de dünya ekonomosinin bel kemiği olduğunu belirtti. Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'undan fazlasının KOBİ olduğuna vurgu yapan Bakan Işık, "İstihdamımızın yüzde 75,8'ini ihracatımızın da yüzde 56'dan fazlasını KOBİ'ler sağlıyor. Ekonominin bu kadar bağımlı olduğu bir alana çok daha fazla dikkat etmemiz, yakından izlememiz, şart olan her türlü desteği vermemiz bizim için asaldır" dedi.

'KOBİ'lerin alakası çok az'

Işık, "Türkiye'nin imalata destek noktasında kaynak problemi yok. Türkiye'nin verilen kaynakları etkin ve efektif kullanma ile ilgili birikim eksikliği var. Örnek, bizim pek çok destek programımız var. En çok kullanılan destek programlarınin ilki nitelikli insan kaynağı. Şayet siz işletmenizde bir mühendis çalıştıracaksanız biz ona destek hem de nakit destek oluyoruz. Tanıtım pazarlama desteği veriyoruz... Fuar desteği veriyoruz. Ancak bizim KOBİ'lerin geliştirilmesiyle alakalı 'KOBİGEL' dediğimiz projemizde tam 300 milyon lira paramız var. Hadi gelin bunu kullanın! Kullanan çok az. Neden? Proje bazlı desteklere KOBİ'lerin alakası çok az. Şimdi KOBİ'lere proje dendiğinde hemen korkuyorlar, ürküyorlar. Oysa proje yapma becerisi kazanmazsak biz kalıcı ve sürdürülebilir başarıyı nasıl sağlarız? Benim teklifim belki bir sonraki KOBİ Doruğu'nde bu proje kültürüne odaklanmak olmalıdır" dedi.

"Biz okumayı değil konuşmayı, dinlemeyi değil tenkit etmeyi seven bir toplumuz" diyen Bakan Işık, şunları söyledi:

"Bugün şu anda üzerinde bakanlık olarak en çok çalıştığımız konulardan bir tanesi KOBİ'lere bu proje kültürün kazandırmaktır. Biraz önce sayın başkan kaynaktan söz etti. Kaynak var sayın başkan...Bizim COSME Projemiz var, Horayzin Türkiye'ye 450 milyon avro katkı sağladılar. 80 milyar avroluk orada para var. Ancak o paradan hisse almak için proje yapmak gerekli. Şimdi sivil toplum örgütlerimize sesleniyorum, önceden odalarımıza, TOBB'a seslendim. Bilhassa rica ediyorum; ne olur şu KOBİ'lere proje üretecek mekanizmaları devreye alın. Biz size eğitim desteği verelim, danışmanlık desteği parasal desteği verelim. Ve şu KOBİ'lere proje kabiliyeti kazandıralım."

Açılış programında TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, KOSGEB Başkanı Recep Biçer, İstanbul Valisi Vasip Şahin de birer konuşma yaptı. Konuşmalarının hemen peşinden TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, Bakan Fikri Işık ile Vali Şahin'e günün hatırasına birer onurluk verdi. Doruk, seanslarla bugün de devam edecek. 

28-04-2016

Facebook Yorumları