• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Genç çiftler için Çeyiz Hesabı başvuruları başladı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Genç çiftler için Çeyiz Hesabı başvuruları başladı 

27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak gençlerin müracaat edebildiği Çeyiz hesabına müracaatlar bugün bakımından başladı.
 

Hükümetin seçim vaatlerinden biri olan 'Çeyiz hesabı'na müracaatlar bugün başladı. Buna göre, çeyiz hesabı uygulamasıyla gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda ve 5 bin Türk lirasına kadar devlet katkısı sağlanacak.

Çeyiz hesabı uygulamasından Türk yurttaşı veya mavi kart sahibi, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olanlar istifade edebilecek.

Uygulamadan istifade etmek için nüfus cüzdanıyla yurt içindeki tüm bankalara TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak gerekiyor. 18 yaşından küçükler için veli veyahut vasisi hesap açtırabilecek. Yalnızca bir adet çeyiz hesabı olacak. Ortak hesaplar bu kapsamda değerlendirilmeyecek ve çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamayacak. 

Çeyiz hesabı avantajlarından istifade etmek isteyen gençler, yarından itibaren bu hizmeti sunan bankalara rastgele bir vakit diliminde müracaat yapabilecek.

Ödenecek miktarlar 

Uygulamaya dahilinde evlilik tarihinden önce en az üç sene süresince, aylık en az 100, en fazla bin TL yatırmak gerekiyor. Ödemeler üçer aylık (üç ayda bir en az 300 en fazla 3.000 TL) dilimler halinde de yapılabilecek. 3-4 sene arasında yapılan ödeme meblağının yüzde 10’u kadar (devlet katkısı 4 bin TL’yi aşmamak şartıyla), 4-5 sene arasında yapılan ödeme meblağının yüzde 15’i kadar (devlet katkısı 4 bin 500 TL’yi aşmamak şartıyla), 5 sene veya daha uzun müddet yapılan ödeme meblağının yüzde 20’si kadar (devlet katkısı 5 bin TL’yi aşmamak şartıyla) katkı alınabilecek.

Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna konusunda nüfus müdürlüğünden alınacak vesika ile bankaya müracaat edilmesi vaziyetinde, en geç iki ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek. 

Hangi şartta bitecek?

Aylık ödeme seçenek edilecekse bir dönemde (çeyiz hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süre) üçten fazla ödemenin aksatılması, üç ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde ansızın fazla ödemenin aksatılması, bir dönem içinde çeyiz hesabından ikiden fazla sefer para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan meblağın yatırılması şart olan en az meblağın altında kalması vaziyetlerinde hesaba devlet katkısı ödenmeyecek.

 

18-04-2016

Facebook Yorumları