• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Global piyasalarda Fed dopingi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Global piyasalarda Fed dopingi
 

Fed, siyaset getirinini beklendiği gibi mevcut düzeyinde tutma kararı alırken, ilk getiri artışına ait bariz bir emare vermedi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ekonomisinin  son aylarda ılımlı derecede büyümeyi sürdürdüğü belirtilen Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) netice deklarasyonunda, işgücü piyasası ve konut sektörünün güçlenmekte olduğu, enflasyonun ise gerileyen enerji ücretleri hasebiyle hala yüzde 2 hedefinin altında izlediği vurgulandı. FOMC'nin hali hazırda yüzde 0-0,25 olan siyaset ürem oranını değiştirmeme kararını rey birliğiyle aldığı toplantının deklarasyonunda, sonraki toplantılarda ürem artışına tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yönelik ilerlemeyi değerlendirerek karar verileceği kaydedildi. FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.  

Ekonomistler, temmuz ayı toplantı deklarasyonunun evvelki metinlere çok yakın olduğuna dikkati çekerek, FOMC'nin ürem artışına eylül toplantısıyla başlayıp başlamayacağı ile ilgili temkinli olduğunu, ağustos ve eylül ayındaki istihdam verilerinin piyasalarda sert oynaklıklara kapı aralayabileceğini düşünüyor.  

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de, Fed kararının hemen peşinden ve beklentilerden iyi gelen şirket karlarının desteği ile bir gün önce Dow Jones endeksi yüzde 0,69, S&P 500 endeksi yüzde 0,73 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,44 yükseldi. Analistler, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de bugün izah edecek 2. çeyrek GSYH verisinin izleyeceğini ve yükselişini ikinci güne taşıyan hisse piyasalarında bugün daha yatay bir seyir izlenebileceğini kaydediyor. 

Avrupa tarafında Fed kararlarının ardından avro/dolar paritesi 1,1050 düzeyinden 1,0959'a kadar geriledikten sonra şu dakikalarda 1,0980 düzeylerinde dengelenme gayretinde. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,34, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,81 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,16 değer kazandı. 

Asya tarafında, bugün Japonya'da izah eden haziran ayı endüstri imalatı verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1,13 değer kazanırken, Çin'de Şanghay endeksinin yatay bir seyir izlediği görülüyor.  

01-08-2015

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay