• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Görüşme sonrası piyasalardaki son durum
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Görüşme sonrası piyasalardaki son durum 

AK Parti'de önümüzdeki haftalarda fevkalade kurultaya gidileceği istikametinde oluşan beklentiler TL varlıklardan çıkışı hızlandırdı.
 

Bir gün evvel akşam Reisicumhur Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında gerçekleşen müzakerenin hemen peşinden AK Parti'de önümüzdeki haftalarda fevkalade kurultaya gidileceği istikametinde oluşan beklentilerle yurtiçi piyasada satış baskısı hakim.

Kur bir gün önce gece illikit piyasada 2.9765 düzeyini test ettikten sonra bu sabah 2.96 düzeyinde işlem gördü. Ardından bir miktar gevşeyen kur, 2.92 düzeylerine çekildi. Dolar/TL saat 10:45 bakımından 2.9250 düzeyinde...

Borsa 78 binde kalma gayretinde 

BIST -100, açılışını 1.6710 puan düşüşle 77.712 puandan meydana geldi. 9 Mart'tan bu yana en düşük düzey görüldü.

BIST 100 endeksi, güne evvelki kapanışa göre yüzde 2.1 kayıpla başlarken, bankacılık endeksi yüzde 2,26, holding endeksi yüzde 2,01 değer kaybetti. Açılışta tüm sektör endeksleri düşüş kaydederken en çok kaybettiren yüzde 3,86 ile "turizm"oldu. 

Analistler, yurt içinde politik gelişmelerin piyasaların odak noktasına yerleştiğini belirterek, ülke dışında ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de izah edecek verilerin ve petrol ücretlerinin seyrinin izleneceğini dile getiriyor. Borsa İstanbul saat 10:45 itibariyle 78.090 (%-1.6) seviyesinde...

Tahvil kazançları sert yükseldi

Tahvil kazançlarının son bir kaç aylık dönemde yüzde 11'li seviyelerden tek haneye gerilemesinin ardından kar realizasyonlarının da tesiriyle 10 senelik tahvil bugün güne 30 baz puan civarında yükselişle başladı. Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 senelik gösterge tahvilde dün spot kapanışta vasati bileşik getiri yüzde 9.51 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.63 oldu. Bugün ilk işlemlerde gösterge bileşik faiz 14 Haziran 2017 itfalı iki senelik gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.45 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.51 oldu.

Finansbank Ekonomisti Gökçe Çelik:
MB zor kararlarla yüzleşecek

TL'deki siyasi riziko kaynaklı satış baskısının büyük olasılıkla önümüzdeki süreçte de devam edeceğini belirten Finansbank Ekonomisti Gökçe Çelik, "AKP'deki öncü farklığının politik rizikoları/kırılganlıkları tamamiyle ortadan kaldırmak için yeterli olacağı kuşkulu. Ayrı olarak bu değişimin ekonomi idareninde bir farklık oluşturup oluşturmayacağı da belirsiz" diye konuştu ve ilave etti:  "Siyasi görünümdeki belirsizliklerin ülkenin riziko primine, finansal volatilitesine ve makro ekonomik görünümüne negatif tesiri olduğu net. Bu belirsizlikler Murat Çetinkaya'nın da TCMB başkanı olarak karşılaşacağı ilk mücadele olacak. Global riziko iştahındaki azalış, siyasi belirsizlik ve bunların TL'de yarattığı satış baskısı ürem koridorunun üst bandında indirimlere devam etmeyi zorlaştıracak. Bununla beraber ürem indirimi talepleri dinmeyeceğinden Merkez Bankası önümüzdeki dönemde zor kararlarla yüzleşecek" diye konuştu.

"TL'de politik belirsizliğin baskısı hissedilecek"

Bir bankanın döviz masası müdürü ise, "AKP'de bayrak değişimi olacak. Bunun piyasada ilk reaksiyonu verildi. Siyasilerin izahları artık daha da yakından izlenecek ancak piyasa reaksiyonundan de anlaşılacağı gibi büyük birkaç sual işareti oluştu. Yeni başbakan kim olacak?, Kabinede ekonomi idareninde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yine yer alacak mı? İsimlerden de bağımsız olarak Ali Babacan'dan bugüne gelen mevcut ekonomi anlayışı yeni dönemde nasıl şekillenecek?" diye konuştu ve ilave etti:  "İlk reaksiyonun hemen peşinden daha sert satış baskısı görmeyi ilk etapta beklemiyoruz. Tabi bu yapılacak izahlara da bağlı.  Ancak gözler önümüzdeki aylarda tam manasıyla politikada olacak. TL'de politik belirsizliğin baskısı hissedilecek. Tam da Fed'in faiz artışlarına yaklaştığı düşünüldüğü bir dönemde soru işaretlerin yanıtı netleşirse piyasalardaki baskı da ancak o vakit son bulabilir."

Evrensel Source Partners Analisti Atilla Yeşilada:
İsmin gecikmesi negatif tesir yaratabilir

Evrensel Source Partners Analisti Atilla Yeşilada, "Davutoğlu'nun Mayıs veya Mayıs sonunda yapılacak olağanüstü kurultayda bayrağı Erdoğan'ın işaret edeceği yeni isme devredeceği duyumlarının gerçek olduğu faraziyesi ile, bu ismin kim olduğunu bilmeden piyasalarda toparlanma beklemiyoruz. İsmin izah etmesinin gecikmesi sabit anapara yatırımları üstünde de negatif tesir yaratabilir" diye konuştu.

05-05-2016

Facebook Yorumları