• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Hazır giyim yurtdışına yöneldi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Hazır giyim yurtdışına yöneldi

Hazır giyim firmaları yurtdışına yöneldi


 

Türkiye’nin geçen sene 143.9 milyar dolar olan genel ihracatında 16 milyar 969 milyon dolar ile ehemmiyetli hisseye sahip hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe net asgari fiyatın yılbaşından itibaren 1300 liraya yükselmesi hasebiyle kaygı hakim. Sektör temsilcileri, SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’nın 2015 Mart verilerine göre, 492 bin 850 kayıtlı işçinin istihdam edildiği ve tekstil ile beraber toplam 51 bin 182 firmanın bulunduğu hazır giyim sektöründe artan fiyatlar nedeniyle emek yoğun çalışmanın daha uygun olduğu ülkelerde imalat emelli yatırım arayışlarının hızlandığını izah etti. Tekstil ile beraber imalat işgücünün yüzde 27’sini oluşturması bakımından Türkiye’nin büyük patron sektörlerinden olan hazır giyimde istihdam kaybı yaşanacağı da iddialar arasında. 

En büyük girdi işçilik

Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası İdare Heyeti Başkanı Muharrem Kayhan, artan fiyatlar karşısında hazır giyim üreticilerinin yurtdışında imalat için yatırım arayışına girmelerini kaçınılmaz bir gelişme olarak gördüklerini söyledi. “Net asgari fiyat değil, üstündeki yükler çok yüksek” diyen Kayhan, “Bilhassa sendikalı çalışılan işyerlerinde ikramiyelerle birlikte toplu kontrat ile gelen yükler hariç zam oranı yüzde 40’ları buluyor. Bu işin girdisi en aşağı yüzde 50 olduğuna göre, yüzde 10-20’lik fiyat artışını rekabetçi piyasada ücret artışı yapmak olanaksız. Dolayısıyla verimlilikle biraz yakalamaya çalışacaksınız fakat fiyat artışı getirdiği için sonunda Türkiye’nin bu konuda iş kaybedeceği net. Konfeksiyonda en büyük girdi işçiliktir. Devletin yaptığı katkı da arzulanandan veya gerekenden çok daha az oldu. Dolayısıyla sektörde ne yazık ki bir istihdam ve pazar kaybı olabilir. Bu kayıp sezona göre siparişlerin yoğun olduğu bir vakitte tahmini bir veyahut iki ay içinde sektöre yansır” dedi. 

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, asgari ücreteki artış ile birlikte sektörün yurtdışında imalat için harekete geçtiğini söyledi. Etiyopya, Mısır, Fas, Çin ve Balkan ülkelerinde ciddi bir şekilde Türk yatırımlarının başladığını ileri süren Tanrıverdi, “Firmalar, Türkiye’deki fabrikalarını kapatmadan imalat için yatırımlarını emek yoğun çalışmanın daha uygun olduğu ülkelere doğru kaydırıyor. Bilhassa asgari ücret zammının hemen peşinden yurtdışında daha çok yer bakmaya başladılar” şeklinde konuştu. Türkiye’nin altyapısıyla diğer bir hayli ülkeye göre avantajlı olmasına rağmen asgari ücretin dezavantajını yaşayacağının vurgulayan Tanrıverdi, “Bilhassa emek yoğun sektör olduğumuz için pozitif ayrımcılık yapılarak istihdamın üzerindeki yüklerin diğer sektörlere göre daha fazla azaltılmasını bekliyoruz. 2023 yılı için 60 milyar dolarlık hedefimiz vardı. Bu rakamın yarısını Türkiye’de, yarısını da organizatör ülke olarak yapmayı tasarılıyorduk. Asgari ücret zammıyla birlikte bu biraz erkene alınmış oldu” diye konuştu.

'İstihdam yükünü çekiyor' 

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Şenol Şankaya, 2015 Kasım verilerine göre, takriben 1 milyon işçinin hazır giyim ve tekstilde istihdam edildiğini söyledi. “Hazır giyim ve konfeksiyon, emek yoğun yapısı itibarıyla ülkemizin istihdam yükünü çeken en ehemmiyetli endüstri kollarından” diyen Şankaya, “Sektör, asgari ücretin 1300 liraya çıkması ve bunun hemen hemen tamamının da sanayici üzerinde kalması neticesinde çok ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Birçok firma Türkiye’deki tesislerini kapatıp ya da kapasitesini düşürüp Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Moldova, Mısır gibi ülkelerde imalata başlayabilir” ifadesini kullandı.

Hazır giyim ve tekstilde kayıtlı istihdam 924 binin üzerinde

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’nın 2015 senesi Mart ayı verilerine göre; hazır giyim ve tekstil sanayii çok çeşitli yapısıyla 51 bin 182 firmayı kapsıyor. Bu firmaların 47 bin 714’ü (%93.2) 1-50 arasında işçi çalıştırıyor. Sektörde 1000 ve üzerinde işçi çalıştıran 34 firma bulunuyor. Sektör, imalat işgücünün yüzde 27’sini oluşturması bakımından Türkiye’nin büyük patronu konumunda. Hazır giyim ve tekstil sanayiinde kayıtlı işçi sayısı 924 bin 400 kişi. Bu sayının 431 bin 550’si tekstil, 492 bin 850’si hazır giyimde istihdam ediliyor. Kayıtlı Türk tekstil ve hazır giyim istihdamının yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor.

01-03-2016

Facebook Yorumları