• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Hükümetin yeni teşvikleri açıklandı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Hükümetin yeni teşvikleri açıklandı


 

2016 Eylem Tasarısı’yla izah ettiği tertip etmelerden bazıları tasarı olarak TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre; kolay usulde vergilendirilen esnafın kazancının 8 bin liralık bölümü üzerinden gelir vergisi alınmayacak.

Milliyet'ten Bahar Atakan'ın haberine göre; yemde ve gübrede KATMA DEĞER VERGİSİ kaldırılacak. Muhtarların net 940 lira olan ödeneği, 1300 lira olacak. Doğum yapan memur ve işçilere analık desturu sonrasında birinci doğumda 2, ikinci doğumda 4, sonraki doğumlarda ise 6 ay müddetle günlük çalışma müddetinin yarısı kadar çalışma olanağı tanınacak. Kadın işçilere doğum sonrası yarım çalışma ödeneği verilecek. Yeni iş kuran gençlere 3 sene süresince gelir vergisi muafiyeti sağlanacak. Tasarıda öne çıkan tertip etmeler şöyle:

Anneye part-time iş
-  Memurların doğum sonrası aylıksız desturda geçirdikleri her sene için bir kademe ilerlemesi ve her 3 sene için bir derece yükselmesi verilecek.
-  Doğum yapan kadın memur ve işçilere analık desturu sonrasında birinci doğumda 2, ikinci doğumda 4, sonraki doğumlarda ise 6 ay müddetle yarım gün çalışma olanağı tanınacak. 
-  İkiz olursa müddetlere birer ay ilave edecek. Bebek özürlü doğarsa yarım gün çalışma 12 aya çıkartılacak.
-  Doğum sonrasında kadın memurların analık desturu bitiminde başlayan 24 ay aylıksız destur, istekleri halinde 2, 4 ve 6 aylık yarı vakitli çalışma müddetinin bitiminde de başlatılabilecek. Bu olanak evlat edinenlere de getirilecek.
-  3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memurlara 8 hafta müsaade edilecek. 

Yarım çalışma fiyatı 
-  Memur ve işçi anneye, çocuğun zorunlu ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma müddetinin yarısı kadar çalışma imkânı getirilecek. Bu tertip etmeden evlat edinenler de faydalanacak.
-  İşsizlik sigortası Yasayı’nda farklık yapılarak, doğum sonrası yarım çalışma ödeneği ödemeleri ve prim giderleri, fonun giderleri arasına ilave edecek. 
-  Kadın işçilere doğum sonrası yarım çalışma ödeneği verilecek. 
-  Doğum sebebiyle mali hakları ile sosyal yardımları yarım ödenen memurların, fiili hizmet müddetleri ile prim ödeme gün sayıları yarım olarak hesaplanacak. 

Gençlere destek
-  Basit usulde saptayan ticari kazançlarının 8 bin liralık bölümü üzerinden gelir vergisi alınmayacak. 8 bin liralık yıllık indirim meblağı, her yıl günün ekonomik şartlarına uygun olarak yine belirlenecek.
-  Öğrenimi devam eden 25 yaşını doldurmamış gençlerden pasaport harcı alınmayacak. 
-  Yeni iş kuran gençlere üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak.

Yemde KATMA DEĞER VERGİSİ sıfır
-  Lise mezunlarına 20 yaşını, üniversite mezunlarına 25 yaşına kadar 2 yıl fiyatsız sıhhat hizmeti verilecek.
-  Karayolu gişelerinden Kaçak geçen araçlara geçiş fiyatının on katı meblağında yönetimsel para cezası uygulanmayacak. 
-  Ilısu Barajı altında kalacak olan Hasankeyf kazası nakledilecek.  
-  Yemde ve gübrede KATMA DEĞER VERGİSİ kaldırılacak.

Muhtarlara zam
-  Emniyet hizmetleri sınıfında tazminat yüzde 25 oranında artırılacak. Yükseköğrenimli personelin ek göstergeleri yükseltilecek.
-  Uzman erbaş ile uzman jandarmanın ek göstergesi yükseltilecek.
-  Muhtarların net 940 lira olan ödeneği, 1300 lira olacak.

Emekliden kesinti yok
-  Emekli olduktan sonra Bağ-Kur dahilinde çalışmaya devam eden esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılacak. 
-  Görev malullüğü aylığı almakta olanlardan bu kapsamda çalışanlardan da mevzubahis prim alınmayacak. 
-  Kimi şehirlerde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki patron sigorta primi indiriminde asal alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılacak.

08-01-2016

Facebook Yorumları