• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İhracat darbe girişimini kayıpsız atlattı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İhracat darbe girişimini kayıpsız atlattı 

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe teşebbüsü sonrası piyasalar çalkantılı bir süreç geçirirken, reel sektör bu süreçten en az kayıpla çıkmayı muvaffak oldu. Bilhassa ihracatçıların gösterdiği performans dikkat çekti. Teşebbüsün gerçekleşmesinin sonraki hafta 2.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu bir evvelki haftaya göre yüzde 16’lık artışa işaret ediyor. Bayram sonrası haftalarda verilerde ciddi sapmalar olabiliyor. Bir önceki sene bayramdan sonraki ikinci haftasında da 2.4 milyar dolarlık ihracat yapılmış. Başka bir söylemle darbe teşebbüsü sonrası geçen seneki düzeyler savunmuş oldu. İşlerin rayında gitmesi yalnızca mevcut işlerle de hudutlu kalmadı. İhracatçılardan alınan bilgilere göre siparişlerde de bir azalma olmadı. Hem de zıddı hazır giyim başta olmak üzere büyük oranda sipariş artışı gerçekleştiği belirtildi. 

Siparişler patladı 

Darbe teşebbüsü sonrası yurtdışı alıcıların en büyük kaygısı siparişlerin vaktinde teslim edilip edilemeyeceği oldu. Türkiye Giyim Endüstricileri Derneği Başkanı Haysiyet Fayat, teşebbüsün hemen hemen peşinden teslimatın aksayıp aksamayacağı ile ilgili sual işaretleri olduğunu ancak alıcılara bu konuda güven verdiklerini söyledi. Pazartesi günü iş başı yaparak yurtdışı muhataplarını şaşırttıklarını belirten Fayat, “Tesadüf de olabilir bilmiyorum fakat darbe teşebbüsü sonrası hafta önceden görmediğimiz bir sipariş artışı oldu. Böyle bir ortamda bile sevkiyat yapabildiğimizi görmeleri bize olan güveni artırdı” diye konuştu. 

1-2 aya ihracata yansıyacak 

Kimya sektöründe de benzer bir süreç yaşanıyor. İstanbul Kimyasal Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, darbe teşebbüsünün başarısız olmasının Türkiye’ye duyulan güveni artırdığını, Türkiye’nin yıkılmaz olduğu istikametindeki inancın arttığını vurguladı. Geçtiğimiz hafta siparişlerde artış yaşandığını söyleyen Akyüz, bu artışın tesirlerinin 1-2 ayda görüleceğini kaydetti. Akyüz bu çerçevede geçtiğimiz hafta yaşanan ihracat artışının teknik sebeplerden kaynaklandığını, aylar öncesinde alınan siparişlerin bayram sonrası süreçte yüklenmesi neticesi gerçekleştiğini dile getirdi. 

İşbirlikleri uzun vadeli 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv sektörünün ihracat performansının genel ihracatla paralel olduğunu aktardı. Şu anda imalatın ve ihracatın normal seyrinde sürdüğünü kaydeden Sabuncu, “Otomotiv sektörü uzun vadeli birlikteliklere dayanıyor. Son günlerde yaşadıklarımız ilişkilerimizi kolay kolay etkilemez. Net bilgim yok fakat geçtiğimiz hafta siparişlerde de bir düşüş yaşandığını zannetmiyorum” diye konuştu. Sabuncu, ayrı olarak temmuz ayı ihracatlarının 9 günlük bayram tatiline karşın geçen sene üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. 

Kaygılar giderilecek 

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ise işlerde pozitif-negatif bir sapma yaşanmadığını ancak yurtdışında ciddi bir kaygı olduğunu dile getirdi. Bu endişeleri gidermek için mikro ve makro düzeyde çalışmalar yapacaklarını duyuran Dalgakıran, “Biz firmamızdaki dış ticaret temsilcilerimizi yurtdışına göndererek, alıcıları Türkiye’de işlerin yolunda olduğuna ikna edeceğiz. Aynı şekilde STK’lar düzeyinde de Türkiye’ye yönelik endişelerin giderilmesine yönelik çalışmalar hız kazanacak. Neticede Türkiye’de ciddi bir sıkıntı yok ve bunun bilinmesini sağlayacağız” dedi.

Ödemede sıkıntı yok

Dış ticaret firmalarının ödeme kapasitesi de bu süreçte zarar görmedi. Global alacak sigortası firması Coface da DÜNYA’ya yaptığı izahta “Hafta sonu yaşananlar 5 gün içerisinde bariz rastgele bir 'ödenmeme' vaziyetine kapı aralamadı” ifadesine yer verdi. İzahta şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de 15 Temmuz 2016’dan bu yana olanlar tabii ki bir hayli alanda kimi soru işaretleri yarattı. Ancak oldukça hızlı hareket edildiğini, alınan karar ve tedbirlerle, ekonomik neticelerin da gözetilerek, bu soru işaretlerinin ticarete yansımaması için ihtiyaç duyulan adımların atıldığını görüyoruz. Şu ana kadar bir mesele görülmedi ancak geçtiğimiz müddet firmaların borçlarını bu yüzden ödemediklerini söyleyebilmek için çok az, bu istikamette bilgi verebilmek için çok erken. Biz bu tesirleri ancak önümüzdeki aylarda görmeye başlar ve sıhhatli bir değerlendirme yapabiliriz. Coface’ın bir ülkenin riziko primini artırması için; siyasi riskinin artması ve ticareti etkileyecek boyutlara erişmesi, güven kaybının oluşması gibi bir hayli etken gerekiyor. Şu an için ülkemizde bu görünüm yok.”

27-07-2016

Facebook Yorumları