• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İhracat Mayıs ayında yerinde saydı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İhracat Mayıs ayında yerinde saydı

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), mayıs ayı ihracat verilerini izah etti. Buna göre, mayıs ayında geçen sene aynı dönemine göre yüzde 0,1 oranında artışla 10 milyar 794 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Böylelikle, sene ilk 5 ayında toplam ihracat 2015'in aynı dönemine göre yüzde 6,5 gerileyerek 57 milyar 475 milyon dolar oldu. 

Son 12 aylık dönemde ise yüzde 7,9 azalışla 139 milyar 835 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Mayıs ayında kilogram bazında yüzde 5,3 oranında artışını sürdüren ihracat, sene ilk 5 ayında da bu alanda yüzde 5,3 büyüme sağladı.

İhracatı yeniden otomotiv sırtladı

Mayıs ayında endüstri sektörleri içerisinde en fazla ihracat artışını geçen sene aynı dönemine göre yüzde 34 büyümeyle otomotiv endüstrisi yakalayarak 1 milyar 983 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Tarım sektöründe ise aynı dönemde en fazla ihracat artışını yüzde 46 ile tütün sektörü ele geçirerek 77,9 milyon dolarlık ihracata imzaladı. Diğer taraftan, mayıs ayında miktar bazında 18 sektörde ihracat artışı yaşanırken, 9 sektörde ihracatta gerileme oldu.

AB ve Kuzey Amerika'da artış

Sektörel bazda mayıs ayında en fazla ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisini yüzde 6,2 artış ve 1 milyar 426 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, yüzde 17,7 azalış ve 1 milyar 134 milyon dolarla kimyasal maddeler ve mamulleri sektörleri izledi. Aynı dönemde yerel bazda ihracat incelendiğinde, AB ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 13,1 artış kaydedilirken, Kuzey Amerika'ya yapılan ihracat yüzde 26,1 oranında yükseldi. Diğer taraftan, mayıs ayında Ortadoğu'ya yüzde 5,7, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ise yüzde 28,1 oranlarında ihracatta daralma oldu.

Polonya'ya ihracat yüksek oranda arttı

Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke arasında Almanya'ya yüzde 10,8, İngiltere'ye yüzde 0,9, İtalya'ya yüzde 22,1, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye yüzde 25,4 oranında ihracat artışı gerçekleşirken, Irak'a yapılan ihracat %15,1 daraldı. Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında ise en yüksek ihracat artışı yüzde 35,5 ile Polonya'ya meydana geldi. İhracat artışında öne çıkan diğer ülkeler ise sırasıyla yüzde 33,4 ile İsrail ve yüzde 33,1 ile Bulgaristan oldu.

Şehir bazında en fazla artış Bursa'dan 

Şehir bazında veriler incelendiğinde ise mayıs ayında 43 şehrin ihracatını artırdığı görülüyor. En fazla ihracat yapan ilk 10 şehrin 6'sı ihracatını artırırken, İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Kocaeli'nin ihracatlarında gerileme yaşandı. İlk 10 şehir arasında en fazla yükselişi yüzde 46 oranıyla Bursa gerçekleştirdi.

“Yeni pazarlar için doğru hamleler yapıyoruz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Uganda ve Kenya yolcununa katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, mayıs ayı ihracat verilerinin 2016'da şubat ve mart aylarından sonra yine yükselişe geçmesinin ehemmiyetine vurgu yaptı. Büyükekşi, “Mayıs ayında tekrar yükselişe geçen ihracat, ihracatçılar yerine bir motivasyon kaynağı. Global ticarette durgunluğun devam ettiği bir dönemde hem dünya genelindeki ücret baskısına, hem de etrafımızdaki meseleli ülkelere karşın ihracatımızın artması, bugün yeni pazarlar için gerçekleştirdiğimiz bu yolcularımızın ne kadar da doğru hamleler olduğunu gösteriyor. Tam da bu sebeple bugün Afrika'dayız” dedi.

“Afrika açılımına devam ediyoruz”

Büyükekşi, “2016 seneninde Sayın Reisicumhurumuz Başkanlığında bugüne kadar 8 ülkeye ziyaret gerçekleştirdik. İhracatçılar olarak bu ziyaretlerde hem ülkemiz potansiyelini anlattık, hem de gittiğimiz ülkeleri yine keşfettik” diyerek geçen mart ayındaki Fildişi Sahili, Nijerya, Gana ve Gine'yi kapsayan Batı Afrika ziyaretlerini anımsattı.  Bu ziyaretlerde Afrika'ya ihracatın artırılması hesabına çok ehemmiyetli temaslarda bulunulduğuna değinen Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şimdi ise Afrika'nın doğu yakasındayız. Sayın Reisicumhurumuz liderliğinde Doğu Afrika'nın en büyük ekonomilerinden olan Kenya ile Uganda'da çok ehemmiyetli müzakerelerimiz olacak. Türkiye son senelerde Afrika'ya büyük ehemmiyet veriyor. Afrika kıtasındaki bütün ülkeler ile hem arkadaşlığımızı daha da derinleştirmek, hem de ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek için büyük gayret sarf ediyoruz. Afrika, genç nüfusu ve sahip olduğu hammadde kaynakları ile büyük bir potansiyele sahip.

Geçtiğimiz 10 senede vasati yüzde 5,5 büyüyen Afrika ülkelerinin, gelecekte de yüksek oranlarda büyüyeceği öngörülüyor. Geçtiğimiz 10 senede Afrika'ya olan ihracatımız takriben 3,5 kat yükselerek 12,5 milyar dolar düzeyine erişti. İnanıyoruz ki, önümüzdeki senelerde da büyük potansiyel barındıran Afrika ülkelerine ihracatımız, bizim de çaba ve gayretlerimizle beraber çok daha yukarılara çıkacaktır.” 

01-06-2016

Facebook Yorumları