• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İhracatçıların yeniden hedefi Rusya
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

İhracatçıların yeniden hedefi Rusya
 

Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) İhracatçı Eğilim Anketi'ne göre, Türkiye ile Rusya arasındaki pozitif gelişmeler, bu ülkeyi ihracatçıların 3. çeyrekte girmeyi amaçladığı pazarlar arasında ikinciliğe taşıdı.

TİM'in, 2016'nın ikinci çeyrek gerçekleştirmeleri ile üçüncü çeyrek beklentilerini içeren ve 487 firmanın katıldığı İhracatçı Eğilim Anketi neticeleri izah etti.

Ankete göre, ihracatçıların üçüncü çeyrekte ilk defa girmeyi amaçladığı pazarlar arasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yüzde 16'yla ilk sıradaki yerini savundu. Türkiye ile Rusya arasında karşılıklı atılan olumlu adımlar, birinci çeyrekte hedef pazarlar arasında ilk 5'e giremeyen Rusya'yı ise üçüncü çeyrek için yine üst sıralara taşıdı.

Rusya, yüzde 12,1'le hedef pazarlar arasında ikinci sıraya yerleşirken, bu ülkeyi yüzde 10,3'le İran, yüzde 9,7'yle Çin ve yüzde 9,4'le Almanya izledi.

Bu sene ikinci çeyreğinde ihracatçıların üçte birinden fazlası yeni pazarlara giriş yaptı. Bu dönemde, yeni pazarlara girdiğini bildiren firmaların oranı yüzde 34,9 düzeyinde bulunurken, mevcut pazarlarda yeni müşteri kazanan firmaların oranı yüzde 51,5 oldu.

İhracatçıların yüzde 76,5'i imalatın, yüzde 67'si de ihracatın üçüncü çeyrekte azalmayacağı istikametinde beklentilerini bildirdi. Genel karlılık düzeyinin azalmayacağı beklentisinde olan ihracatçıların oranı ise üçüncü çeyrekte yüzde 58,5'e düştü. 

Yerli ham madde kullanımı arttı 

Ankete katılan ihracatçı firmaların imalatlarında kullandıkları yurt içi menşeli ham madde oranı, bu sene ikinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe mukayese et 0,4 puan artarak yüzde 67,5'e çıktı. Ham maddede dışa bağımlılık, en yüksek kimyasal maddeler, en düşük ise maden ve mücevher sektöründe meydana geldi.

İlk çeyrekte 148 olan firmaların vasati çalışan sayısı, ikinci çeyrekte 153'e yükseldi. Ankete katılan firmaların yüzde 34,5'i, üçüncü çeyrekte istihdamını artırmayı amaçladığını bildirdi.

Ankette, ihracatçıların 3. çeyrekte yatırım yapmasını veya mevcut yatırımlarını artırmasını sağlayacak etkenler arasında, yüzde 41,3'le "Türkiye'nin Rusya, Irak, Suriye ve Mısır ile ekonomik ve politik ilişkilerinin gelişmesi" ilk sırada gösterildi. İkinci sırada yüzde 23,3'le "yeni bir yatırım teşvik sistemi" bulunurken, bunu yüzde 16,4'le "üremlerin düşmesi" izledi.

İhracatçıların sene sonu tahminleri, dolar/TL'de 3,07, avro/TL'de 3,36, avro/dolar'da ise 1,09 düzeyinde meydana geldi. Diğer taraftan sene sonu enflasyon tahmini yüzde 8,17 ve büyüme arayışı  yüzde 3,9 düzeyinde belirlendi.

"İhracatçılarımızın Rusya'daki kayıplarını yerine koyacaklarına inanıyoruz"

İzahta görüşlerine yer verilen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2014'ün 7 ayında Rusya'ya ihracat gerçekleştiren firma sayısının 5 bin 665 düzeyinde bulunduğunu, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 5 bin 81'e, bu yıl ise 2 bin 674'e gerilediğini kaydetti.

Geçen yıl Rusya'ya ihracat yapan firma sayısındaki azalışta Rusya ekonomisindeki daralmanın tesirli olduğunu belirten Büyükekşi, "2016 yılındaki gerilemede de hem yaşanan uçak krizi hem de Rusya ekonomisinde görülen daralma dikkati çekti. Hükümetimizin attığı olumlu adımlarla ihracatçılarımızın önümüzdeki dönemde Rusya'daki kayıplarını yerine koyacaklarına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, bu sene üçüncü çeyreğinde, ihracatçı firmaların yüzde 28,1'inin modernizasyon, yüzde 19,9'unun ise Ar-Ge ve inovasyon yatırımı tasarılayarak yüksek katma değerli ürünlere yöneldiğinin görüldüğünü ifade etti.

Firmaların ülke dışı yatırım tasarılarında yüzde 15,4'ünün satış ve dağıtım ağını genişletme hedefini ilk sıraya almasının, yeni pazarlara verilen ehemmiyeti gösterdiğine işaret eden Büyükekşi, "İhracatçılarımızın bir yandan katma değerli ürünlere yönelmeleri ve diğer yandan ülke dışında satış ağlarını genişletme hedefleri ihracatımıza büyük katkı sağlayacak. Firmalarımızın bu istikametteki yatırım tasarılarına yönelmeleri bizlere umut veriyor." değerlendirmesini yaptı.

"15 Temmuz darbe teşebbüsü beklentilerde bozulmaya sebep olmadı"

Ankete katılan firmaların yüzde 88,6'sının Eximbank'ın Ekonomi Bakanlığına bağlanmasının koordinasyonu artıracağını düşündüğünü aktaran Büyükekşi, "Bu gelişmeyi 'Davul tokmakla buluştu' diye değerlendiriyoruz." ifadesini kullandı.

Büyükekşi, anketin 21 Haziran-2 Ağustos tarihleri arasında yapıldığını ve ele geçirilen verilerin, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün beklentilerde bozulmaya sebep olmadığını ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Heyetinden çıkan kararların, kendileri için kritik ehemmiyete sahip olduğunu vurgulayan Büyükekşi, şunları kaydetti:

"İhracatçılara yeşil pasaport verilmesini istemiştik, yasalaştı. Ar-Ge ve Tasarım faaliyetlerine ayrı destekler verilmesini istemiştik, birkaç gün önce yönetmeliği gazi meclisimizden çıktı. İhracatçılar olarak bizler, taleplerimizin karşılığını hiçbir dönemde bu kadar hızlı almamıştık. Bu çerçevede, hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz. Diğer taraftan, Sayın Reisicumhurumuz, Başbakanımız ve alakalı Bakanlarımız tarafından dile kazançlan ve önümüzdeki günlerde izah etmesini beklediğimiz ihracatı ve yatırımları artıracak, şimdiye kadar hiç verilmemiş teşvikleri de dört gözle bekliyoruz. "

13-08-2016

Facebook Yorumları