• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İlaç firması Novartis için bakanlıktan inceleme açıklaması
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İlaç firması Novartis için bakanlıktan inceleme açıklaması
 

İlaç şirketi Novartis hakkındaki rüşvet iddialarıyla alakalı bugün yeni gelişmeler yaşandı.

Sağlık Bakanlığı, İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'in NOVN.S Türkiye'de rüşvetle avantaj sağladığı iddialarının ihbar kabul edildiğini ve inceleme başlatıldığını bildirdi.

Bakanlığın yaptığı yazılı izahta şirket ismi belirtilmedi,ancak Reuters bu hafta isimsiz bir ihbarcının İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamak ile suçladığını bildirmişti. 

Bakanlığın yaptığı yazılı izahta, "Medyaya yansıyan mevzubahis iddialar ihbar olarak kabul edilmiş olup, bakanlığımız denetim personelleri hüneriyle büyük bir titizlik ve hassasiyetle incelenip, soruşturulacaktır. İnceleme neticeninde rastgele bir suistimalin saptaması halinde ihtiyaç duyulan yönetimsel ve adli işlemler hemen yapılacaktır" denildi.

Novartis ise, iddialar ile ilgili inceleme başlattığını izah etmişti.

'Tüm iddiaları ciddiye alıyoruz'

Novartis Türkiye, şirkete ait rüşvet iddialarının daha önceki bir yakıntıya dayandığını; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2014 seneninde yürütülen tahkikat neticeninde iddiaların asılsız olduğunun ortaya çıktığını duyurdu.

Reuters'ta bir gün evvel yayınlanan habere göre; isimsiz bir ihbarcı, İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamak ile suçladı.

2013 seneninde konuyla alakalı yürütülen iç soruşturmada iddiaların tamamiyle asılsız olduğunun ortaya çıktığı belirtilen izahta, şöyle denildi: "2014 seneninde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu iddialarla alakalı bir soruşturma açmıştır. Novartis soruşturma sürecinde tüm müesseselerle tam işbirliği içinde çalışmış, soruşturma neticeninde tüm iddiaların asılsız olduğu neticenine varılmıştır ve Bakanlık tarafından hiçbir aksiyona gerek görülmemiştir."

Tüm iddiaların ve soruşturma neticelerinin SEC (Amerika'da Yolsuzlukla Mücadele Yasayı'na uygunluğu denetleyen müessese) ve mahalli mercilere raporlandığı belirtilen izahta, "Novartis olarak tüm iş süreçlerimizde yüksek standartlardaki etik uygulamalara, mevzuat ve uyumluluk kaidelerine uygun hareket ediyor, bu çerçevede tüm iddiaları ciddiyetle ele alıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

31-03-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay