• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İlaçta zam gelecek fırsatçılığı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İlaçta zam gelecek fırsatçılığı
İlaç firmalarının depolara, depoların da eczanelere ilaç vermekten kaçındığı ortaya çıktı.

İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Serdar Göksan, piyasadaki ilaçların yüzde 90’a yakınının ithal olduğunu ve bu yüzden şu an hastaların her 10 ilaçtan 9’una erişemediğini belirterek, Sıhhat Bakanlığı’na çağrı yaptı: “Firmalar, zam gelmeden önce ilaçlarını piyasaya sunmak istemediği için bu meseleler yaşanıyor. Bakanlık bu konuya el atmalı"

Dışa bağımlılık

Ücret Değerlendirme Komisyonu, yeni sene ilk günlerinde, bilhassa yurtdışından gelen ve ithal olan ilaçların ücretlerinin belirlenmesinde kullanılan Avro kurunu 2.1166’dan, 2.3421 liraya yükseltmişti. 20 Şubat’ta geçerli olacak şekilde ilaç kuruna zam gelmesinin hemen peşinden pek çok ilaç firmasının ilaçları piyasaya vermekten kaçındığını söyleyen Göksan, “İlaç firmaları depolara, depolar da piyasaya ilaç vermekten kaçınıyor. Zira zam dönemlerinde ellerindeki ilaçları çıkarıp zamlı şekilde piyasaya sunmayı seçenek ediyorlar” diye konuştu. Her zam döneminde benzer meselelerin yaşandığını anlatan Göksan, hastaların eczane eczane dolaşıp ilaç aradığını kaydetti. Göksan, “En büyük mesele ilaçta dışa bağımlı olmamız. Bu olduğu sürece benzer sorunlar hep yaşanacak” dedi.

Ağrı kesici de yok

Daha önceki İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör ise ilacını bulamayan hastanın, eczacılarla karşı karşıya geldiğini söyleyerek, “Özellikle büyük firmalardan dışardan alınan pek çok ilaç yok. Bulunamayan ilaçların içinde antibiyotikler de, ağrı kesiciler de, tansiyon ilaçları da var. Kanser, kan ilaçları da bulunamayanlar arasında... Döviz hızla artıyor. Böyle devam ettiği sürece ilaç sıkıntısı yaşanmaya da devam edilecek. Ülkemizdeki asıl sorun yerli ilaç endüstrisinin bitmesi. Ulusal ilaç endüstri tekrar kurulmalı, güçlendirilmeli. İlaçta dışa bağımlılık hızla arttı, önceleri dışardan alınan ilaç yüzde 10’du, yüzde 90’ı Türkiye’de üretiliyordu. Şimdi o yüzde 60 ithale çıktı” diye konuştu.

19-01-2017

Facebook Yorumları