• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İlk çeyrekte büyüme beklentisi yüzde yüksek
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İlk çeyrekte büyüme beklentisi yüzde yüksek
 

Gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) iç talebin katkısı ile 2016 seneyin ilk çeyreğinde medyan bazında yüzde 4.5 büyümesi beklenirken, başta turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıların barizleşmesi olmak üzere rizikoların tesiriyle 2016 seneyin tamamında ise yüzde 3.6 büyüme öngörülüyor. 

Ekonomistler politik rizikolar, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası'nın ürem artırımlarının anapara girişlerini yavaşlatması ve petrol ücretlerindeki yükselişin sürmesinin de sene kalanında büyüme üzerinde riziko unsuru olabileceğini belirtiyor. 

Reuters'ın 20 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankette, ilk çeyrek büyüme beklentileri yüzde 3.7-5.3; 2016 sonu için büyüme beklentileri ise yüzde 3-4 aralığında bulunuyor.

Hükümetin 11 Ocak'ta izah ettiği 2016-2018 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'da (OVP) ise politik belirsizliğin azalması, özel sektör yatırımlarının artması, gelirler siyasetiyle yurtiçi talebin canlanması ve dış talebin büyümesiyle 2016'da yüzde 4.5 büyüme öngörülmüştü.

'Belirsizlikler aşağı istikametli riziko'

Odeabank Ekonomisti Şakir Turan, ilk çeyrekte hane halkı yurtiçi tüketimi bir miktar yavaşlamakla beraber gücünü savunarak büyümeye en büyük katkıyı yapmaya devam edeceğini söyleyerek, "Tüketime ek olarak kamu harcamaları ve özel sektör yatırımlarındaki kademeli toparlanma ile beraber büyümenin ilk çeyrekte iç talep destekli sürdüğü görülüyor. Net dış talebin ise büyümeyi 1 puan civarında aşağı çektiğini hesaplıyoruz" diye konuştu.

Sene ilerleyen döneminde mevcut rizikoların büyümeyi sınırlayacağını söyleyen Turan, "Bilhassa turizm ve bu sektörün tedarikçilerindeki meselelerin ne ölçüde derinleşeceği, buna bağlı olarak istihdamın ve hane halkı tüketiminin ne kadar yavaşlayacağı gibi belirsizliklerin büyüme üzerindeki aşağı istikametli rizikolar olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. 

Büyüme geçen sene ilk çeyrekte yüzde 2.5, ikinci çeyrekte yüzde 3.7, üçüncü çeyrekte ise 1 Kasım seçimleri öncesi zayıflamış olsa da gücünü savunan iç talep ve üreticilerin stok birikimine yönlenmeleri liderliğinde yüzde 3.9 büyüdü. Türkiye ekonomisi geçen sene tamamında ise yüzde 4 büyüme kaydetti.

Büyümenin en ehemmiyetli lider göstergelerinden endüstri imalatı ihracata dayalı sektörlerin desteğiyle Mart'ta arındırılmamış olarak yüzde 4.7 artarken, ilk çeyrekte ise yüzde 5.6 artış kaydederek büyümenin kuvvetli kalacağının sinyalini verdi.

Cuma günü izah edecek

TÜİK 2016 ilk çeyrek ve sene sonu GSYH verilerini 10 Haziran saat 10.00'da izah edecek.

06-06-2016

Facebook Yorumları