• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İnşaat sektörü 2016 yılı için umutlu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İnşaat sektörü 2016 yılı için umutlu 

Sektör temsilcileri, 2015'te yaşanan tüm negatif gelişmelere karşın artan konut satış adedinin 2016'da 1,5 milyona erişebileceğini belirtiyor. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde sene 11 ayında toplam 1 milyon 146 bin 721 konut satılmasını "muvaffakiyet" olarak niteleyen temsilciler, 2016 beklentilerini ANADOLU AJANSI ile paylaştı.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, sene içerisinde yapılan iki seçimin ve bu seçimler arasındaki politik belirsizliğin yanı sıra Türkiye-Rusya geriliminin ve Türkiye'nin hudut bölgelerinde devam eden karışıklığın ülke ekonomisini negatif etkilediğini söyledi.

Aşa, tüm bu sıkıntılara karşın konut satışının sene ilk 11 ayında 11,25 arttığını belirterek, Türkiye'nin lokomotifi olan inşaat sektörünün gelişmekte olan ülkelere mukayese et Türkiye'nin büyümesine daha fazla tesir ettiğini ifade etti. İnşaat sektörünün politik istikrar ile ekonomiye gelen güven sayesinde 2016'da yere daha sağlam basacağını vurgulayan Aşa, "Ayrı olarak halkı tatmin edecek kimi uygulamalar hayata geçerse, biraz daha gerçek alıcı kitlesine uygun projeler üretilirse 2016'da 1,5 milyon konut satışını yakalarız. Bu netlikle sürpriz olmaz. 2015 gibi bu kadar sıkıntılı, çalkantılı bir yılda 1 milyon 250 bin gibi bir rakamı yakaladıysak 2016'da 1,5 milyon satış adedinin daha fazlasını dahi yakalarız" dedi.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik:
Sektör yüzde 4'ün üzerinde büyür

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik,  2016 yılında yeni bir seçim olmayacağını anımsadarak, "Ayrı olarak Rusya, Suriye gibi krizlerin yaşanmayacağını düşünürsek konut sektörü doruk yapacak diyebiliriz" diye konuştu. Bu sene belirsizliğe kapı aralayacak rastgele bir olay yaşanmazsa satış rakamlarının 1 milyon 300 binin üzerine çıkacağını kaydeden Çelik, 2016'nın sektör açısında iyi bir sene olacağını ifade etti. Çelik, "2016 senesi için sektörde yüzde 4 büyüme öngörülüyor. Fakat biz bunun çok üstüne çıkıp bir doruk yaşanmasının da olası olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

İMSAD İdare Heyeti Başkanı Fethi Hinginar:
2016, kayıp yıl olmayacak

Türkiye İnşaat Malzemesi Endüstricileri Derneği (İMSAD) İdare Heyeti Başkanı Fethi Hinginar, 2016'nın ilk günleriyle birlikte, hükümet programında belirtilen vaatlerin hızla hayata geçmesini umduklarını ve endüstride 2015'te yavaşlayan çarkların 2016'da tekrar hızlanmasını beklediklerini söyledi. Hinginar, "2016, kayıp sene olmayacak ve Türkiye ekonomisinde yüzde 3,5-4, inşaat sektöründe ise yüzde 2,5-3 düzeylerinde büyüme olacağını öngörüyoruz" ifadesini kullandı. Son senelerde Irak ve Suriye'nin hemen peşinden Rusya ile yaşanan gerginliklerin kendilerini ciddi olarak etkilediğini ve gelecek için endişelendirdiğini anlatan Hinginar, Rusya'nın inşaat sektörü için potansiyeli her geçen gün artan ve ticari ilişkilerin gittikçe büyüdüğü bir ülke konumunda olduğunu bildirdi. Hinginar, azaları arasında Rusya'da projeleri devam eden, yeni projeler için ehemmiyetli adımlar atmış ve hem de bu ülkede imalat yapan müesseseler bulunduğunu belirterek, bu ülke ile yaşanan gerginliğin bir an önce normale dönmesini arzuladıklarını sözlerine ilave etti.

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık:
Hazır beton sektörü 2016'dan umutlu

 Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, hazır beton sektörünün 2016'dan umutlu olduğunu belirterek, 2015 yılında dünya konjonktüründe yaşanan türbülanslar ile karşılaştırıldığında 2016 yılında daha ılımlı gelişmelerin ortaya çıkmasının beklendiğini söyledi. Işık, "2016 yılında Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıl olduğu gibi vasati yüzde 3'lük bir büyüme ile yılı kapatacağını ve hazır beton sektöründe de ehemmiyetli gelişmelerin yaşanacağını düşünüyoruz" dedi.

Gelecek yıl Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin aldığı portföy yatırımlarında ehemmiyetli bir daralma gerçekleşmesinin beklendiğini aktaran Işık, "Bu yılın temmuz ayından itibaren Türkiye'ye gelen portföy yatırımlarının ve kısa vadeli sıcak paranın, global krizden sonraki en düşük düzeye gerilediğini söyleyebiliriz. Bu noktada Türkiye'nin en büyük emniyet sübabı 'cari açıktaki daralma' olarak öne çıkıyor" diye konuştu. Işık, bu yıl ulusal gelire oranı yüzde 5'e inmesi beklenilen cari açık oranının, 2016 yılında Türkiye'nin sıcak paraya olan ihtiyacını azaltarak hem büyüme performansı hem de cari balans itibariyle diğer gelişme yolundaki ülkelerden pozitif ayrışmasını sağlayacağını bildirdi.

Demir İnşaat İdare Heyeti Başkanı Hamit Demir:
2016, Türkiye'nin yılı olacak

Demir İnşaat İdare Heyeti Başkanı Hamit Demir, "Kamunun yaptığı İstanbul Yeni Havaalanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, tünel ve diğer ehemmiyetli yatırımların 2016'da daha da barizleşmesi sayesinde ülke dışındaki yatırımcıların Türkiye'ye bakışı daha da iyimser bir noktaya gelecek ve yabancıların da katkısıyla konut satışı 1,5 milyon adedin üzerine çıkacak" dedi. Demir, ülke sınırlarında yaşanan sıkıntıların iyiye gideceğini düşündüğünü kaydederek, "Böylelikle 2016 'Türkiye yılı' olacak. Bu yalnızca konutta değil endüstride, KOBİ'lerde ve çok sayıda sektörde bizim yılımız olacak" diye konuştu.

 "Konut getiri oranlarının düşmesi koşul"

 Konut satışında bilhassa orta ve alt gelir grubu için hane kredisinin ehemmiyetli olduğunu belirten Demir, şu anda oranların yüksek olduğuna dikkati çekti. Demir, "Konut kredisi ürem oranlarının kesinlikle fakat mutlaka düşmesi gerekiyor. Bu yüksek konut satışı için olmazsa olmaz. Dövizde istikrar sağlanması da ihtiyaç duyulan tabi. Ancak kredi oranlarının düşmesi daha ehemmiyetli. Zira faiz oranlarının düşmesi sektörü yüzde 25 canlandırıyor" ifadelerini kullandı.

GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur:
Yeni reform ve teşviklerle daha iyi rakamlar yakalanır

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Haluk Sur, belirsizlik ve kararsızlık gibi vaziyetlere karşın 2015'te güzel rakamların yakalandığını belirterek, bunun 2016 seneye da yansıyacağını söyledi. Sur, "İstikrarın devamının bariz hale gelmesiyle 2016'da 1 milyon 400 bin arasında satış rakamına erişilir. Yeni reform ve teşviklerle daha iyi rakamlar yakalanacaktır. Burada sektörü negatif etkileyebilecek gelişmelere karşı da hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu.

Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır:
2016, gayrimenkulün yılı olacak

 Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır, 2015'i seçimlerle geçiren gayrimenkul sektörünün yeni yıla yeni hedeflerle girdiğini belirterek, sektörün geçen yıl krizleri iyi yönettiğini söyledi. Konut satış rakamlarının bunu teyit ettiğini aktaran Hışır, "Yılın ilk yarısını hareketli geçiren sektörde seçimler sonrası durgunluk başladı. Döviz ücretlerinde yaşanan dalgalanma ve terör olaylarıyla konut alıcısı bir ara bekle-gör siyaseti uyguladı, ancak tek parti hükümetiyle ibre tekrar yukarıya işaret etti. Seçimler sonrası yaşanan pozitif hava etkisini tam manasıyla 2016'da gösterecek. Sektörün ehemmiyetli oyuncuları 2016 yılını dolu dolu geçirmek için kolları sıvadı. Yeni yılda yüzde 12'nin üzerinde büyümek hayal değil" diye konuştu. 

10-01-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay